OPPO Reno8T 8GB/128GB Black (Black Starlight) Dual SIM CPH2481
OPPO Reno8T:
- 90Hz AMOLED Eye-Care display
- Mediatek MT8781 Helio G99 (6nm)
- 100 MP triple camera
- 5000 mAh battery
- 33W SUPERVOOC fast charging
- Android 13, ColorOS 13
OPPO Reno8T 8GB/128GB Black (Black Starlight) Dual SIM CPH2481
OPPO Reno8T
A portrait expert
Step forward on camera
The OPPO Reno8T has a triple rear camera of 100MP + 2MP + 2MP and a 32MP selfie camera.
Reno series models with an upgraded 100MP portrait camera deliver exquisite image clarity to give you unprecedented editing and cropping capabilities. Remove or modify unwanted photo elements and open up a world of imaginative possibilities. The 100 MP resolution allows for unlimited creativity, now you can edit each photo in infinite ways.
It features AI portrait with super resolution, thanks to AI technology, a neural network algorithm reduces facial blur to give you flawless portraits, even in low light conditions.
Finally, we must highlight its 40x microscope camera . Photograph microscopic objects and details invisible to the human eye with the 40x microlens camera. Capture details that were previously hidden.
A step forward in design
We have been inspired by luxury leather goods to create a new texture pattern on the back cover of the phone. The texture pattern simulates the effect of leather stitching through a stamping process. Pick it up and enjoy a premium feel.
The popular Orbit Light on the back of your phone notifies you of new messages, charging status and more. Now these colors are fully customizable to suit your preferences and mood.
* Fiberglass leather is only used in the Sunset Orange version.
A step forward in performance
This Reno8T has a 33 W SUPERVOOC and a 5000 mAh battery . The combination of the 33W SUPERVOOC charging system with a massive 5000mAh battery gives you peace of mind. Spend your day living life, not charging your phone.
As for its screen, we are looking at a 6.43" device and a 90 Hz Eye-Care AMOLED screen. AI-adjusted backlighting in all conditions, a dazzling 100% DCI-P3 high-quality color range and a 90Hz refresh rate keeps your eyes fresh, ensuring the show continues with bright, natural colors.
OPPO Reno8T
A portrait expert
Step forward on camera
The OPPO Reno8T has a triple rear camera of 100MP + 2MP + 2MP and a 32MP selfie camera.
Reno series models with an upgraded 100MP portrait camera deliver exquisite image clarity to give you unprecedented editing and cropping capabilities. Remove or modify unwanted photo elements and open up a world of imaginative possibilities. The 100 MP resolution allows for unlimited creativity, now you can edit each photo in infinite ways.
It features AI portrait with super resolution, thanks to AI technology, a neural network algorithm reduces facial blur to give you flawless portraits, even in low light conditions.
Finally, we must highlight its 40x microscope camera . Photograph microscopic objects and details invisible to the human eye with the 40x microlens camera. Capture details that were previously hidden.
A step forward in design
We have been inspired by luxury leather goods to create a new texture pattern on the back cover of the phone. The texture pattern simulates the effect of leather stitching through a stamping process. Pick it up and enjoy a premium feel.
The popular Orbit Light on the back of your phone notifies you of new messages, charging status and more. Now these colors are fully customizable to suit your preferences and mood.
* Fiberglass leather is only used in the Sunset Orange version.
A step forward in performance
This Reno8T has a 33 W SUPERVOOC and a 5000 mAh battery . The combination of the 33W SUPERVOOC charging system with a massive 5000mAh battery gives you peace of mind. Spend your day living life, not charging your phone.
As for its screen, we are looking at a 6.43" device and a 90 Hz Eye-Care AMOLED screen. AI-adjusted backlighting in all conditions, a dazzling 100% DCI-P3 high-quality color range and a 90Hz refresh rate keeps your eyes fresh, ensuring the show continues with bright, natural colors.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Reno8 T |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 13 |
| User interface | ColorOS 13 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 160,8 x 73,8 x 7,8 mm |
| Weight | 180 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,43" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Brightness | 430 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Helio G99 (6nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 100 MP (f/1.7, 26 mm gran angular, AF) + 2 MP (f/3.3, 34 mm microscopio) + 2 MP (f/ 2.4, profundidad); Flash LED, HDR, PANORÁMICA; Vídeo 1080p@30fps |
| Front camera | 32 MP (f/2.4, 22 mm gran angular); HDR, panorámica; Vídeo 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 100 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 32 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, aptX HD, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |