Oppo Reno8 Pro 5G 8GB/256GB Black (Glazed Black) Dual SIM
OPPO RENO8 PRO 5G:
- Large 6.7" borderless AMOLED display
- 120Hz refresh rate
- 50MP Triple Camera, 32MP Selfie Camera
- 4500mAh battery with 80W fast charge
- MediaTek Dimensity 8100-MAX
Oppo Reno8 Pro 5G 8GB/256GB Black (Glazed Black) Dual SIM
Oppo Reno8 Pro 5G
Unleash your best version
The bigger the better
Immerse yourself in the borderless display with the large 6.7" size . The slim bezel and highest screen-to-volume ratio blend with rich colors and a 120Hz refresh rate to give you one of the best viewing experiences.
Ultra clear in any light
In bright light or at dusk, flagship-level Sony IMX709 and Sony IMX766 sensors help you capture crisp, clear images . Open new doors to the possibilities of life.
Night Vision: Open your eyes to a crystal clear night with 4K Ultra night vision powered by the MariSilicon x Imaging NPU. Visualize it in full detail and vivid colors.
4K Ultra HDR Vision: Powered by the MariSiliconX Imaging NPU, 4K Ultra HDR Vision captures both you and your views perfectly, even against the light. The sunrise? The sunset? Nothing can outshine you.
There is no light?. No problem. Say goodbye to disappointing night photos. The industry leading Turbo RAW algorithm automatically recognizes and removes sound when you take night photos. Turn low-light photos into stunning works of art.
Portrait Mode: Cinematic portraits are totally yours with the bokeh flare setting. Portrait mode now has 22 apertures to create a wide range of bokeh flare.
Hyperlapse: You'll find the extraordinary in ordinary moments while shooting videos with cinematic-grade hyperlapse.
960fps AI Slow-Motion: Everything looks so much better in slow-mo. Create extraordinary slow-mo videos that will wow your audience.
AutoFocus Smart Selfie
Every smile is recorded clearly, whether in close-up selfies or wide-angle group shots. And it highlights every face perfectly with intelligent AI Portrait Retouching .
full speed charging
No more waiting for bars with super fast loading speed . Enjoy a 50% battery with just 11 minutes of charging.
OPPO's battery level monitoring engine extends the significant life expectancy of the 4500mAh battery through intelligent control of charging current and voltage.
A game-changing powerhouse
The innovative octa-core MediaTek Dimensity 8100-MAX with 5nm processor leads you to a very easy and fast experience that helps you smoothly navigate into the 5G universe.
Enjoy a fear-free experience with the 90Hz PUBG MOBILE game mode.
Easy from day one
AI system boost automatically helps optimize system performance and enhances additional response speed, ensuring a seamless experience that lasts.
Lightning fast fingerprint unlock
It only takes one touch to know you've never felt speed like this. All this speed makes fingerprint payments and opening apps more convenient than ever.
Oppo Reno8 Pro 5G
Unleash your best version
The bigger the better
Immerse yourself in the borderless display with the large 6.7" size . The slim bezel and highest screen-to-volume ratio blend with rich colors and a 120Hz refresh rate to give you one of the best viewing experiences.
Ultra clear in any light
In bright light or at dusk, flagship-level Sony IMX709 and Sony IMX766 sensors help you capture crisp, clear images . Open new doors to the possibilities of life.
Night Vision: Open your eyes to a crystal clear night with 4K Ultra night vision powered by the MariSilicon x Imaging NPU. Visualize it in full detail and vivid colors.
4K Ultra HDR Vision: Powered by the MariSiliconX Imaging NPU, 4K Ultra HDR Vision captures both you and your views perfectly, even against the light. The sunrise? The sunset? Nothing can outshine you.
There is no light?. No problem. Say goodbye to disappointing night photos. The industry leading Turbo RAW algorithm automatically recognizes and removes sound when you take night photos. Turn low-light photos into stunning works of art.
Portrait Mode: Cinematic portraits are totally yours with the bokeh flare setting. Portrait mode now has 22 apertures to create a wide range of bokeh flare.
Hyperlapse: You'll find the extraordinary in ordinary moments while shooting videos with cinematic-grade hyperlapse.
960fps AI Slow-Motion: Everything looks so much better in slow-mo. Create extraordinary slow-mo videos that will wow your audience.
AutoFocus Smart Selfie
Every smile is recorded clearly, whether in close-up selfies or wide-angle group shots. And it highlights every face perfectly with intelligent AI Portrait Retouching .
full speed charging
No more waiting for bars with super fast loading speed . Enjoy a 50% battery with just 11 minutes of charging.
OPPO's battery level monitoring engine extends the significant life expectancy of the 4500mAh battery through intelligent control of charging current and voltage.
A game-changing powerhouse
The innovative octa-core MediaTek Dimensity 8100-MAX with 5nm processor leads you to a very easy and fast experience that helps you smoothly navigate into the 5G universe.
Enjoy a fear-free experience with the 90Hz PUBG MOBILE game mode.
Easy from day one
AI system boost automatically helps optimize system performance and enhances additional response speed, ensuring a seamless experience that lasts.
Lightning fast fingerprint unlock
It only takes one touch to know you've never felt speed like this. All this speed makes fingerprint payments and opening apps more convenient than ever.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Reno8 Pro 5G |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 12 |
| User interface | ColorOS 12.1 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2022-07-19 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 161,2 x 74,2 x 7,3 mm |
| Weight | 183 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,7" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1080 x 2412 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 500 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Dimensity 8100-Max (5 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.8, 23mm, 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF) + 8 MP (f/2.2, 16mm, 112˚, 1/4.0", 1.12µm) + 2 MP (f/2.4); LED flash, HDR, panorama |
| Front camera | 32 MP (f/2.4, 22mm, 1/2.74", 0.8µm, AF); Panorama, HDR; Video: 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 32 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6), Direct, Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, aptX HD, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 4500 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |