Apple iPhone 11 64GB Mauve UNSEALED
This product is no longer available.
Apple iPhone 11 64GB Mauve:
- Apple A13 Bionic processor
- 64GB ROM / 4GB RAM
- IP68 water and dust protection
- 828 x 1792 pixel resolution
- 12MP + 12MP dual camera
*The original box may contain small damage or micro-scratches. The device is in perfect condition.
Apple iPhone 11 64GB Mauve UNSEALED
Apple iPhone 11 UNSEALED
The iPhone 11 brings a spectacular cover letter and it is not for less. The world's most secure mobile operating system has landed in the hands of consumers, and it comes loaded with never-before-seen capabilities like its cinema-quality camera and the ability to touch up videos as easy as it ever was to touch up photos. In addition, being dual SIM you can use two sim cards and always be aware of the calls and messages from your personal and work sim, a Nano SIM slot and an eSIM slot (virtual SIM card).
lasting elegance
The new iPhone 11 combines resistance to water and dust with the utmost elegance in a smartphone. Its 6.1" Liquid Retina HD screen with a resolution of 1,792 by 828 pixels , is protected by glass reinforced by double ion exchange with IP68 resistance quality . Unprecedented resistance in our era of smartphones.
The most elegant accuracy
The iPhone 11 revolutionizes with the highest video quality seen in a smartphone. Perfectly capture every moment and movement in crystal-clear 4K at 60fps . Record the entire concert stage without leaving anything out and zoom in to enlarge both image and sound. Frame a new level of perfection It has a 12 MP wide angle accompanied by its big brother, another 12 MP ultra wide angle to reach a field of vision up to four times greater. Perfect for photos of landscapes and large spaces without forgetting the recording of high quality video.
iPhone 11 as a synonym of power
Power through any activity at the speed of light with the new A13 Bionic chip. The fastest chip installed in a smartphone, ultra-efficient and with a battery to forget about the charger Autonomy for up to 17 hours of video, up to 65 hours of audio playback, and with a capacity of up to 50% of the charge in 30 minutes. All the time in the world in your hands.
Play. Seeks. share. Easy.
Apple's new ultra-wideband technology uses a spatial detection tool to find nearby Apple devices that have a U1 chip. With this you can share a file with AirDrop just by pointing to the person you want to send it to and your iPhone will know. It has never been so easy to share images, music or video.
Due to Apple's new policy to reduce CO 2 emissions, this iPhone may not include a charger or headphones in the original box. More info at: https://www.apple.com/es/environment
Apple iPhone 11 UNSEALED
The iPhone 11 brings a spectacular cover letter and it is not for less. The world's most secure mobile operating system has landed in the hands of consumers, and it comes loaded with never-before-seen capabilities like its cinema-quality camera and the ability to touch up videos as easy as it ever was to touch up photos. In addition, being dual SIM you can use two sim cards and always be aware of the calls and messages from your personal and work sim, a Nano SIM slot and an eSIM slot (virtual SIM card).
lasting elegance
The new iPhone 11 combines resistance to water and dust with the utmost elegance in a smartphone. Its 6.1" Liquid Retina HD screen with a resolution of 1,792 by 828 pixels , is protected by glass reinforced by double ion exchange with IP68 resistance quality . Unprecedented resistance in our era of smartphones.
The most elegant accuracy
The iPhone 11 revolutionizes with the highest video quality seen in a smartphone. Perfectly capture every moment and movement in crystal-clear 4K at 60fps . Record the entire concert stage without leaving anything out and zoom in to enlarge both image and sound. Frame a new level of perfection It has a 12 MP wide angle accompanied by its big brother, another 12 MP ultra wide angle to reach a field of vision up to four times greater. Perfect for photos of landscapes and large spaces without forgetting the recording of high quality video.
iPhone 11 as a synonym of power
Power through any activity at the speed of light with the new A13 Bionic chip. The fastest chip installed in a smartphone, ultra-efficient and with a battery to forget about the charger Autonomy for up to 17 hours of video, up to 65 hours of audio playback, and with a capacity of up to 50% of the charge in 30 minutes. All the time in the world in your hands.
Play. Seeks. share. Easy.
Apple's new ultra-wideband technology uses a spatial detection tool to find nearby Apple devices that have a U1 chip. With this you can share a file with AirDrop just by pointing to the person you want to send it to and your iPhone will know. It has never been so easy to share images, music or video.
Due to Apple's new policy to reduce CO 2 emissions, this iPhone may not include a charger or headphones in the original box. More info at: https://www.apple.com/es/environment
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | iOS |
| O.S. version | iOS 13 |
| Product status | Unsealed |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Purple |
| Dimensions | 150.9 x 75.7 x 8.3 mm |
| Weight | 194 g |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,1" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 828 x 1792 p |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Apple A13 Bionic |
| Processor | Hexa Core |
| RAM | 4GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 64 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 12 MP (f/1.8, 26mm (wide), 1/2.55", 1.4µm), PDAF, OIS + 12 MP, f/2.4, 13mm (ultrawide), Quad-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama), 2160p@24/30/60fps |
| Front camera | 12 MP, f/2.2 TOF 3D camera, HDR, 2160p@24/30/60fps |
| Rear camera resolution | 12 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 12 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/ax), Dual band, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GSM | 800/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| SIM type | SingleSIM + eSIM |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | e-SIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Lightning (Apple) |
| Battery capacity | 3046 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | -Resistente al agua y al polvo con protecciñon IP68 -Carga rápida de hasta 50% en 30 minutos -Carga inálambrica |