Nokia 5.1 Plus 3GB/32GB Black Dual SIM UNSEALED
This product is no longer available.
Nokia 5.1 Plus black:
- 5.8" HD+ screen
- 13+5 MP dual camera
- Android One secure and up-to-date
- Eight-core processor
unsealed product
Nokia 5.1 Plus 3GB/32GB Black Dual SIM UNSEALED
Nokia 5.1Plus
Designed to amaze, built to perform. This is how the Finnish brand defines the Nokia 5.1 Plus , a mid-range smartphone with an attractive design and more than interesting technical features.
polished to perfection
The screen reaches a diagonal of 5.8 inches , with a 19: 9 format and HD + resolution. They highlight the absence of side frames , with rounded edges that fit perfectly into a 2.5D curved glass design. The glossy finish gives it a polished and elegant look.
Power made for fun
The Nokia 5.1 Plus mounts the Helio P60, one of the best processors that MediaTek has developed. Its eight processors with optimized power consumption allow you to enjoy your favorite series or games for a little longer with each charge.
In addition, this model works with Android One , a version of pure Android developed directly by Google. By having this version of the operating system, you will be able to enjoy three years of security updates and a clear interface among other advantages.
AI Dual Camera
On the back is the smartphone's main camera, a 13-megapixel lens accompanied by a 5-megapixel depth sensor. The Nokia 5.1 Plus's artificial intelligence software will help you get the most artistic photos, with features like bokeh blur and portrait mode.
Nokia 5.1Plus
Designed to amaze, built to perform. This is how the Finnish brand defines the Nokia 5.1 Plus , a mid-range smartphone with an attractive design and more than interesting technical features.
polished to perfection
The screen reaches a diagonal of 5.8 inches , with a 19: 9 format and HD + resolution. They highlight the absence of side frames , with rounded edges that fit perfectly into a 2.5D curved glass design. The glossy finish gives it a polished and elegant look.
Power made for fun
The Nokia 5.1 Plus mounts the Helio P60, one of the best processors that MediaTek has developed. Its eight processors with optimized power consumption allow you to enjoy your favorite series or games for a little longer with each charge.
In addition, this model works with Android One , a version of pure Android developed directly by Google. By having this version of the operating system, you will be able to enjoy three years of security updates and a clear interface among other advantages.
AI Dual Camera
On the back is the smartphone's main camera, a 13-megapixel lens accompanied by a 5-megapixel depth sensor. The Nokia 5.1 Plus's artificial intelligence software will help you get the most artistic photos, with features like bokeh blur and portrait mode.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | Oreo 8.1 |
| Product status | Unsealed |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 149,5 x 72 x 8,1 mm |
| Weight | 160 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 5,8" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 720 x 1520 p |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Helio P60 (4x1,8 GHz Cortex-A73, 4x1,8 GHz Cortex-A53) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 3GB |
| Expandable memory | micro SD 400 GB |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 32 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | Dual 13 MP (f/2,0, PDAF) + 5 MP, flash LED, HDR, panorama, 1080p@30fps |
| Front camera | f/2,2 |
| Rear camera resolution | 13 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 8 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band, Hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 3060 mAh |
| Removable battery | No |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |