Samsung Galaxy A12 4GB/128GB White Dual SIM With NFC SM-A127 UNSEALED
This product is no longer available.
Samsung Galaxy A12 White UNSEALED :
- 4GB RAM and 128GB storage
- 6.5" HD+ IPS screen
- Exynos 850
- Quad Camera 48MP
- 5000 mAh battery with fast charge
- with NFC
*Samsung Pay conditions in the description.
Samsung Galaxy A12 4GB/128GB White Dual SIM With NFC SM-A127 UNSEALED
Samsung Galaxy A12 UNSEALED
6.5" HD+ screen - Quad Camera 48 MP - 5000 mAh battery
More screen for everything, more screen for you
It seems that large screens of more than 6" have been standardized in practically all smartphones on the current market, even in the cheapest mobiles. Samsung was not going to be less and, for this reason, it has equipped an IPS Infinity screen in this Galaxy A12 -V 6.5" in HD+ resolution at 720 x 1600 pixels. Make the most of this fantastic panel with sharp, bright and clear images , and don't miss anything from your favorite series or movies
Cheap phones also have good cameras
Immortalize your best moments with sharper and more colorful photos, thanks to the 4 rear cameras of the Samsung Galaxy A12 . This camera system consists of a 48 MP Wide Angle main lens, a 5 MP Ultra Wide Angle sensor, a 2 MP Macro lens and a 2 MP depth sensor. Widen the viewing angle and surprise your loved ones with reports worthy of a professional. In addition, you can record your videos in 1080 pixels so that your trips or short films are in HD.
Energy that keeps you alive all day
Autonomy is one of the most important points when choosing a smartphone. More and more users prefer a good battery that is capable of lasting several days. For this reason, Samsung has introduced a 5000 mAh battery with 15 W fast charging into its new Galaxy A12, which will allow you to spend several days on a single charge .
All our Samsung products are European. Due to geographic restrictions by Samsung, the Samsung Pay feature may not be available. Instead, you can use other apps to pay with your device via NFC, like Google Play. Please, for greater security, review this condition before making the purchase.
Disclaimer: Does not include charger or headphones.
Samsung Galaxy A12 UNSEALED
6.5" HD+ screen - Quad Camera 48 MP - 5000 mAh battery
More screen for everything, more screen for you
It seems that large screens of more than 6" have been standardized in practically all smartphones on the current market, even in the cheapest mobiles. Samsung was not going to be less and, for this reason, it has equipped an IPS Infinity screen in this Galaxy A12 -V 6.5" in HD+ resolution at 720 x 1600 pixels. Make the most of this fantastic panel with sharp, bright and clear images , and don't miss anything from your favorite series or movies
Cheap phones also have good cameras
Immortalize your best moments with sharper and more colorful photos, thanks to the 4 rear cameras of the Samsung Galaxy A12 . This camera system consists of a 48 MP Wide Angle main lens, a 5 MP Ultra Wide Angle sensor, a 2 MP Macro lens and a 2 MP depth sensor. Widen the viewing angle and surprise your loved ones with reports worthy of a professional. In addition, you can record your videos in 1080 pixels so that your trips or short films are in HD.
Energy that keeps you alive all day
Autonomy is one of the most important points when choosing a smartphone. More and more users prefer a good battery that is capable of lasting several days. For this reason, Samsung has introduced a 5000 mAh battery with 15 W fast charging into its new Galaxy A12, which will allow you to spend several days on a single charge .
All our Samsung products are European. Due to geographic restrictions by Samsung, the Samsung Pay feature may not be available. Instead, you can use other apps to pay with your device via NFC, like Google Play. Please, for greater security, review this condition before making the purchase.
Disclaimer: Does not include charger or headphones.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 11 |
| User interface | One UI 3.1 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | White |
| Dimensions | 164 x 75,8 x 8,9 mm |
| Weight | 205 g |
| Keyboard | No |
| Pantalla | |
|---|---|
| Display type | IPS, PLS |
| Screen dimensions | 6,5" |
| Screen resolution | 720 x 1600 p |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Exynos 850 (8nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 4GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Expandable by SD card | Yes (in the second SIM slot) |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 48 MP (f/2.0, 26mm, AF) + 5 MP (f/2.2, 123˚) + 2 MP (f/2.4) + 2 MP (f/2.4); LED flash, panorama, HDR; Video: 1080p@30fps |
| Front camera | 8 MP (f/2.2); Video: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 48 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 8 megapixels |
| Number of rear cameras | Quadruple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (b/g/n), Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |