Samsung Galaxy Tab A7 10.4" 3GB/32GB WIFI Silver SM-T500 UNSEALED
This product is no longer available.
Samsung Galaxy Tab A7 WIFI UNSEALED:
- 3GB RAM and 32GB storage
- 10.4" WUXGA+ screen
- Qualcomm Snapdragon 662
- 7040mAh battery
Samsung Galaxy Tab A7 10.4" 3GB/32GB WIFI Silver SM-T500 UNSEALED
Samsung Galaxy Tab A7 UNSEALED
10.4" WUXGA+ screen - 7040 mAh battery - Snapdragon 662
sophisticated design
The Korean brand continues to show that Samsung Tablets are the most popular on the market. And, it is currently the king of mid-range tablets. In this Samsung Galaxy Tab A7, we find a tablet that visually falls in love, since it has a thin and thin design, only 7 mm thick and a symmetrical frame, which leaves more space for the screen.
Home theater with the Tab A7
The Samsung Galaxy Tab A7 is one of the tablets with the best mid-range screen. Despite equipping an IPS LCD display, it manages to offer a WUXGA+ resolution, that is, 1200 x 2000 pixels... amazing. With its 10.4-inch, 4-speaker Dolby Atoms surround sound, you won't have to go to the cinema to enjoy your favorite movies in exceptional quality.
Epic battles on your Samsung Tablet
Gaming lovers are in luck. With the new Samsung Galaxy Tab A7, you'll be able to play longer smoothly and without interruptions or that annoying lag that slows down and spoils your best games. Thanks to its Qualcomm Octa-Core processor, specifically the Snapdragon 662, and its large 7040 mAh battery, you can enjoy your favorite games without limits, all day long.
Samsung Galaxy Tab A7 UNSEALED
10.4" WUXGA+ screen - 7040 mAh battery - Snapdragon 662
sophisticated design
The Korean brand continues to show that Samsung Tablets are the most popular on the market. And, it is currently the king of mid-range tablets. In this Samsung Galaxy Tab A7, we find a tablet that visually falls in love, since it has a thin and thin design, only 7 mm thick and a symmetrical frame, which leaves more space for the screen.
Home theater with the Tab A7
The Samsung Galaxy Tab A7 is one of the tablets with the best mid-range screen. Despite equipping an IPS LCD display, it manages to offer a WUXGA+ resolution, that is, 1200 x 2000 pixels... amazing. With its 10.4-inch, 4-speaker Dolby Atoms surround sound, you won't have to go to the cinema to enjoy your favorite movies in exceptional quality.
Epic battles on your Samsung Tablet
Gaming lovers are in luck. With the new Samsung Galaxy Tab A7, you'll be able to play longer smoothly and without interruptions or that annoying lag that slows down and spoils your best games. Thanks to its Qualcomm Octa-Core processor, specifically the Snapdragon 662, and its large 7040 mAh battery, you can enjoy your favorite games without limits, all day long.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 10 |
| User interface | One UI 2.1 |
| Product status | Unsealed |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Grey |
| Dimensions | 247,6 x 157,4 x 7 mm |
| Weight | 476 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 10,4" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 1200 x 2000 p |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 662 (11 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 3GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 32 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 8 MP, AF Video: 1080p@30fps |
| Front camera | 5 MP Video: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 8 MP |
| Front camera resolution | 5 megapixels |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | WiFi |
| GPS | A-GPS |
| NFC | No |
| USB connection | USB 2.0 |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 7040 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Others | |
|---|---|