Xiaomi POCO M7 4G 6GB/128GB Silver (Silver) Dual SIM
Xiaomi Poco M7 4G:
- 144Hz IPS LCD Display
- Qualcomm Snapdragon 685
- 50MP AI Dual Camera
- 7000 mAh battery
- 33W turbo charging
- 4G connection
Xiaomi POCO M7 4G 6GB/128GB Silver (Silver) Dual SIM
Xiaomi Poco M7 4G
Massive 7000 mAh battery
Excellent energy efficiency
Massive 7000 mAh battery . POCO's largest smartphone battery to date for global markets, delivering an ultra-long battery life experience like never before.
Thanks to the BatteryExtender chip, battery performance remains solid even at low temperatures.
Compatible with 33W turbo charging for greater efficiency, allowing you to stay powered up at all times.
18W reverse charging . With plenty of power to run other devices, the POCO M7 also acts as a portable battery, making it the ideal companion for long days.
Big cinema screen
With a large screen and FHD+ clarity, it offers vibrant colors and a wide viewing angle for an immersive experience when watching videos or playing games.
144Hz refresh rate . The screen intelligently adapts to different situations, providing a smooth and highly responsive viewing experience for greater comfort.
The POCO M7 responds precisely to every touch, even with wet fingers or traces of oil or foam, ensuring a smooth user experience.
Superior seamless experience
Powerful Snapdragon® 685 processor . Thanks to its efficient 6nm process, the POCO M7 offers stable performance, greater energy efficiency, and lower power consumption.
Ultra-sharp photograph
50MP AI Dual Camera System . With a 50MP main camera, you can effortlessly capture vibrant colors, stunning clarity, and dynamic moments.
Night mode activates automatically to deliver clearer, sharper, immersive images.
Activate beauty mode to get smoother, more natural selfies that enhance your attractiveness.
Premium design
Rear cover with four curves. With rounded and uniform edges on all four sides, it offers a comfortable and natural grip.
IP64 splash and dust resistance. The POCO M7 offers effective protection against splashes of water and light dust particles.
Xiaomi Poco M7 4G
Massive 7000 mAh battery
Excellent energy efficiency
Massive 7000 mAh battery . POCO's largest smartphone battery to date for global markets, delivering an ultra-long battery life experience like never before.
Thanks to the BatteryExtender chip, battery performance remains solid even at low temperatures.
Compatible with 33W turbo charging for greater efficiency, allowing you to stay powered up at all times.
18W reverse charging . With plenty of power to run other devices, the POCO M7 also acts as a portable battery, making it the ideal companion for long days.
Big cinema screen
With a large screen and FHD+ clarity, it offers vibrant colors and a wide viewing angle for an immersive experience when watching videos or playing games.
144Hz refresh rate . The screen intelligently adapts to different situations, providing a smooth and highly responsive viewing experience for greater comfort.
The POCO M7 responds precisely to every touch, even with wet fingers or traces of oil or foam, ensuring a smooth user experience.
Superior seamless experience
Powerful Snapdragon® 685 processor . Thanks to its efficient 6nm process, the POCO M7 offers stable performance, greater energy efficiency, and lower power consumption.
Ultra-sharp photograph
50MP AI Dual Camera System . With a 50MP main camera, you can effortlessly capture vibrant colors, stunning clarity, and dynamic moments.
Night mode activates automatically to deliver clearer, sharper, immersive images.
Activate beauty mode to get smoother, more natural selfies that enhance your attractiveness.
Premium design
Rear cover with four curves. With rounded and uniform edges on all four sides, it offers a comfortable and natural grip.
IP64 splash and dust resistance. The POCO M7 offers effective protection against splashes of water and light dust particles.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 15 |
| User interface | HyperOS 2 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-08-13 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Silver |
| Dimensions | 171,08 x 82,05 x 8,55 mm |
| Weight | 224 g |
| Water and dust resistance | IP64 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,9" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 1080 x 2340 p |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 700 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 685 (6 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 6GB |
| Expandable memory | micro SD 2 TB |
| Expandable by SD card | Yes (in the second SIM slot) |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.8, gran angular, PDAF) + (Lente auxiliar); Flash LED, HDR; Vídeo: 1080p@30fps |
| Front camera | 8 MP (f/2.0, ancho); HDR; Vídeo: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 8 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB-C |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 7000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Brands | Xiaomi |
| Alert button | Disabled |
| Additional information | <p><em>* La función NFC puede variar dependiendo del mercado/región</em></p> |