Realme C63 8GB/256GB Blue (Leather Blue) Dual SIM
Realme C63:
- 6.74" IPS LCD display
- Unisoc Tiger T612 Processor
- 50MP AI Camera
- Large 5000 mAh battery
- 45W SUPERVOOC charging
- Dynamic button
- Gesture control
Realme C63 8GB/256GB Blue (Leather Blue) Dual SIM
Realme C63
1 minute charge for 1 hour of call
Improved design
The Realme C63 features an ultra-slim 7.74mm design made from premium vegan leather for a luxurious feel and a durable build that will look great for years to come.
Aluminum Camera Decoration . This is the first metal decorative camera of its kind, offering a more tactile design with a higher strength module.
Improved performance
Octa-core processor delivers excellent performance, while dynamic RAM multiplies power to keep things smooth during intensive multitasking. Plus, with 256GB ROM, you can keep things running smoothly for years while saving all your favorite photos, videos, and games right on your phone.
Long-lasting 5000 mAh battery . Enjoy all the entertainment content you want, from games to movies and music, without running out of battery at the end of the day. 45W fast charging , the fastest in the segment. Charge it for a few minutes and call for hours.
Large and fluid screen
A more immersive , eye- friendly viewing experience. The large screen size combines with AI-based dual light sensors to deliver an optimal viewing experience every time, with perfect brightness and visibility. And with built-in eye protection, you get a best-in-class viewing experience , designed for long phone sessions.
Improved experience
Discover a more fluid interaction with your phone: the new touchless controls . Swipe to watch short videos, check your social networks and much more, just with a gesture of the hand.
The dynamic button , in addition to allowing you to quickly unlock your phone with your fingerprint, offers you the possibility of personalizing it with your preferred function and application. Flashlight, Mute, Camera, Music... in a single touch.
When having the volume at 100% is not enough, there is UltraBoom 200% . Thanks to the combination of ultra-linear speakers with specifically developed sound algorithms, you can enjoy the power of 200% volume directly through the software. It will be like taking a portable speaker with you everywhere.
Realme C63
1 minute charge for 1 hour of call
Improved design
The Realme C63 features an ultra-slim 7.74mm design made from premium vegan leather for a luxurious feel and a durable build that will look great for years to come.
Aluminum Camera Decoration . This is the first metal decorative camera of its kind, offering a more tactile design with a higher strength module.
Improved performance
Octa-core processor delivers excellent performance, while dynamic RAM multiplies power to keep things smooth during intensive multitasking. Plus, with 256GB ROM, you can keep things running smoothly for years while saving all your favorite photos, videos, and games right on your phone.
Long-lasting 5000 mAh battery . Enjoy all the entertainment content you want, from games to movies and music, without running out of battery at the end of the day. 45W fast charging , the fastest in the segment. Charge it for a few minutes and call for hours.
Large and fluid screen
A more immersive , eye- friendly viewing experience. The large screen size combines with AI-based dual light sensors to deliver an optimal viewing experience every time, with perfect brightness and visibility. And with built-in eye protection, you get a best-in-class viewing experience , designed for long phone sessions.
Improved experience
Discover a more fluid interaction with your phone: the new touchless controls . Swipe to watch short videos, check your social networks and much more, just with a gesture of the hand.
The dynamic button , in addition to allowing you to quickly unlock your phone with your fingerprint, offers you the possibility of personalizing it with your preferred function and application. Flashlight, Mute, Camera, Music... in a single touch.
When having the volume at 100% is not enough, there is UltraBoom 200% . Thanks to the combination of ultra-linear speakers with specifically developed sound algorithms, you can enjoy the power of 200% volume directly through the software. It will be like taking a portable speaker with you everywhere.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | C63 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 14 |
| User interface | realme UI 5.0 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Azul |
| Dimensions | 167,3 x 76,7 x 7,7 mm |
| Weight | 191 g |
| Water and dust resistance | IP54 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,74" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 720 x 1600 p |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Brightness | 450 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Unisoc Tiger T612 (12 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 256 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.8, gran angular, 1/2.5", PDAF) + (Lente auxiliar); Flash LED, panorámico; Vídeo: 1080p@30fps |
| Front camera | 8 MP (f/2.0, gran angular, 1/4.0"); Vídeo: 720p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 8 megapixels |
| Number of rear cameras | Single |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | * La función NFC puede variar dependiendo del mercado/región |