Realme P3 Lite 4G 8GB/256GB Green (Pine Green) Dual SIM
Realme P3 Lite 4G:
- 120Hz LCD screen
- UNISOC T7250
- Titan 6000 mAh Battery
- 15W fast charging
- 50MP AI Dual Camera
- Android 15, Realme UI
- IP59
Realme P3 Lite 4G 8GB/256GB Green (Pine Green) Dual SIM
Realme P3 Lite 4G
Prolonged duration
Large 6000 mAh battery
8.9 hours of gameplay on a full charge. With a large 6000 mAh battery, you'll enjoy two days of heavy use without having to worry about recharging. Whether you spend all day working or enjoying unlimited entertainment, you'll have plenty of battery life and be able to communicate whenever you need to.
Pulsed light
Feel the vibrancy in the palm of your hand through pulsed light. With vivid light modes , enjoy a unique interactive experience with pulsed light to know what's happening at every moment.
Slim and ultra-lightweight design
The essence of vibrant dynamism and ethereal delicacy transmutes into a form of extraordinary lightness and thinness. This design achieves an exquisite harmony between elegance and simplicity, allowing you to enjoy beauty in your hands almost without noticing it.
Eight-core processor
With eight cores clocked at 1.8 GHz , this processor delivers blistering performance , maintaining a stable 60 fps for 1 hour in MLBB games. Whether you're gaming, watching videos, or working, this processor provides smooth and responsive performance without compromise.
Display with 120Hz eye comfort mode
Thanks to the 120Hz eye comfort mode display, experience truly smooth visuals with less lag while protecting your eyes. Whether you're gaming, watching videos, or browsing the web, you'll enjoy vibrant clarity and comfort for hours of use with less eye strain.
Realme P3 Lite 4G
Prolonged duration
Large 6000 mAh battery
8.9 hours of gameplay on a full charge. With a large 6000 mAh battery, you'll enjoy two days of heavy use without having to worry about recharging. Whether you spend all day working or enjoying unlimited entertainment, you'll have plenty of battery life and be able to communicate whenever you need to.
Pulsed light
Feel the vibrancy in the palm of your hand through pulsed light. With vivid light modes , enjoy a unique interactive experience with pulsed light to know what's happening at every moment.
Slim and ultra-lightweight design
The essence of vibrant dynamism and ethereal delicacy transmutes into a form of extraordinary lightness and thinness. This design achieves an exquisite harmony between elegance and simplicity, allowing you to enjoy beauty in your hands almost without noticing it.
Eight-core processor
With eight cores clocked at 1.8 GHz , this processor delivers blistering performance , maintaining a stable 60 fps for 1 hour in MLBB games. Whether you're gaming, watching videos, or working, this processor provides smooth and responsive performance without compromise.
Display with 120Hz eye comfort mode
Thanks to the 120Hz eye comfort mode display, experience truly smooth visuals with less lag while protecting your eyes. Whether you're gaming, watching videos, or browsing the web, you'll enjoy vibrant clarity and comfort for hours of use with less eye strain.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | P3 Lite |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 15 |
| User interface | Realme UI |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-09-22 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Green |
| Dimensions | 165,8 x 75,9 x 7,79 mm |
| Weight | 196 g |
| Water and dust resistance | IP54 |
| Military Certified | MIL-STD-810H |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,67" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 720 x 1604 p |
| Screen protection | ArmorShell |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 725 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Unisoc T7250 (12 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Expandable by SD card | Yes (in the second SIM slot) |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1,8, 27mm gran angular, 75,5º, 5P) + Lente auxiliar; LED flash, panoramica; Video: 1080p@30fps, 720p@30fps |
| Front camera | 5MP (f/2.2, 23 mm gran angular, 1/5", 3P); Vídeo: 1080p@30fps, 720p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 5 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 6000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | <p>* La función NFC puede variar dependiendo del mercado o región</p> |