Realme C11 (2021) 4GB/64GB Gray (Iron Grey) Dual SIM
REALME C11 2021 64GB Gray:
- 5000mAh battery
- ultra battery saving mode
- 6.5" large screen
- 8MP AI camera
Realme C11 (2021) 4GB/64GB Gray (Iron Grey) Dual SIM
REALME C11
made for everyone
High performance at low cost
Like all Realme mobile phones, the C11 2021 has undergone rigorous quality tests to ensure its reliability and durability, with a design that is also splash resistant . But the Realme C11 2021 is not only functional, but also features an innovative geometric look, whose beauty radiates with light reflections. You won't be able to resist! Likewise, the Realme C11 2021 includes a powerful 8 MP rear camera optimized by Artificial Intelligence , with HDR mode and 1080p video recording so you can immortalize your most valuable moments in high resolution. And take the best selfies with the 5 MP AI front camera !
Octa core Unisoc
Powered by a Unisoc SC9863 processor , consisting of 8 cores with a clock speed of up to 1.6 GHz , the Realme C11 2021 is perfect for users looking to give their phone basic use, although without giving up smooth operation, great screen and great autonomy. Enjoy an immersive viewing experience with the Realme C11 2021 thanks to its expansive 6.5-inch full screen with mini-drop, perfect for streaming videos, gaming or browsing. Finally, at work or anywhere, the Realme C11 2021 meets your daily needs thanks to its fantastic power. With a long-lasting 5000 mAh battery, the C11 2021 provides up to 43 days of standby time, and is compatible with reverse charging . And if the battery is running low and you still can't charge it, don't worry: turn on ultra saving mode to keep using the apps you need for longer.
REALME C11
made for everyone
High performance at low cost
Like all Realme mobile phones, the C11 2021 has undergone rigorous quality tests to ensure its reliability and durability, with a design that is also splash resistant . But the Realme C11 2021 is not only functional, but also features an innovative geometric look, whose beauty radiates with light reflections. You won't be able to resist! Likewise, the Realme C11 2021 includes a powerful 8 MP rear camera optimized by Artificial Intelligence , with HDR mode and 1080p video recording so you can immortalize your most valuable moments in high resolution. And take the best selfies with the 5 MP AI front camera !
Octa core Unisoc
Powered by a Unisoc SC9863 processor , consisting of 8 cores with a clock speed of up to 1.6 GHz , the Realme C11 2021 is perfect for users looking to give their phone basic use, although without giving up smooth operation, great screen and great autonomy. Enjoy an immersive viewing experience with the Realme C11 2021 thanks to its expansive 6.5-inch full screen with mini-drop, perfect for streaming videos, gaming or browsing. Finally, at work or anywhere, the Realme C11 2021 meets your daily needs thanks to its fantastic power. With a long-lasting 5000 mAh battery, the C11 2021 provides up to 43 days of standby time, and is compatible with reverse charging . And if the battery is running low and you still can't charge it, don't worry: turn on ultra saving mode to keep using the apps you need for longer.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | C11 (2021) |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 11 |
| User interface | Realme Go UI |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Grey |
| Dimensions | 165,2 x 76,4 x 8,9 mm |
| Weight | 190 g |
| Keyboard | No |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,52" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 720 x 1600 p |
| Brightness | 400 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Unisoc (28nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 4GB |
| Expandable memory | micro SD 256 GB |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 64 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 8 MP (f/2.0, AF, LED flash, HDR, panorama) ; Video 1080p@30fps |
| Front camera | 5 MP (f/2.2, HDR, panorama) ; Video 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 8 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 5 megapixels |
| Number of rear cameras | Single |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (b/g/n), Hotspot |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | No |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | No |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |