Realme C21 3GB/32GB Dual SIM Blue (Cross Blue)
- 6.5" screen with mini-drop
- 3GB and 32GB storage
- Chroma boost and super nightscape
- 5000 mAh battery compatible with reverse charging
Realme C21 3GB/32GB Dual SIM Blue (Cross Blue)
REALME C21
Triple camera. royal quality
Quality-price, at a higher level
The new Realme C21 is one of the best quality/price options on the market today. With a capacity of 3GB of RAM and 32GB of storage, it is one of the best in its category. Its 6.5" HD+ screen with mini-drops is just one more reason to love this phone. Whether you're watching videos or playing games, the full screen with mini-drops gives you a more immersive experience. It features the Mediatek Helio G35 processor, which ensures maximum power while you play.
Battery to supply a city
With a 5000 mAh battery, you will have the capacity to supply an entire town with electricity. It has reverse charging compatibility, so you can charge other devices from the Realme. It also has an energy saving mode, which with only 5% available energy is capable of spending 85 minutes on WhatsApp, 90 minutes on YouTube, 5 hours on Spotify and up to two and a half days on standby.
Camera to capture it all
It has three rear cameras so you can be able to get the best results when taking snapshots. With a powerful 13MP AI camera, it allows you to capture the details of our incredible surroundings. It will allow you to obtain sharper and brighter photos, which combined with its 2MP macro lens will be perfect for detailed close-ups. Landscapes, portraits, macro photos... The possibilities are endless.
TÜV Rheinland Certification
All Realme mobile phones pass rigorous quality tests. The Realme C21 is the first Realme to have achieved the TÜV Rheinland certification for high reliability for smartphones. This certificate is tested and guarantees a 3-year useful life for the device, it has been tested in 12 different scenarios that we find ourselves in on a day-to-day basis, plus individual tests on the components, to verify that everything is in place.
REALME C21
Triple camera. royal quality
Quality-price, at a higher level
The new Realme C21 is one of the best quality/price options on the market today. With a capacity of 3GB of RAM and 32GB of storage, it is one of the best in its category. Its 6.5" HD+ screen with mini-drops is just one more reason to love this phone. Whether you're watching videos or playing games, the full screen with mini-drops gives you a more immersive experience. It features the Mediatek Helio G35 processor, which ensures maximum power while you play.
Battery to supply a city
With a 5000 mAh battery, you will have the capacity to supply an entire town with electricity. It has reverse charging compatibility, so you can charge other devices from the Realme. It also has an energy saving mode, which with only 5% available energy is capable of spending 85 minutes on WhatsApp, 90 minutes on YouTube, 5 hours on Spotify and up to two and a half days on standby.
Camera to capture it all
It has three rear cameras so you can be able to get the best results when taking snapshots. With a powerful 13MP AI camera, it allows you to capture the details of our incredible surroundings. It will allow you to obtain sharper and brighter photos, which combined with its 2MP macro lens will be perfect for detailed close-ups. Landscapes, portraits, macro photos... The possibilities are endless.
TÜV Rheinland Certification
All Realme mobile phones pass rigorous quality tests. The Realme C21 is the first Realme to have achieved the TÜV Rheinland certification for high reliability for smartphones. This certificate is tested and guarantees a 3-year useful life for the device, it has been tested in 12 different scenarios that we find ourselves in on a day-to-day basis, plus individual tests on the components, to verify that everything is in place.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | RMX3201 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 10 |
| User interface | Realme UI |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Azul |
| Dimensions | 165,2 x 76,4 x 8,9 mm |
| Weight | 190 g |
| Keyboard | No |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,5" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 720 x 1600 p |
| Brightness | 400 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | MediaTek Helio G35 (12 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 3GB |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Expandable by SD card | Yes (in the second SIM slot) |
| Storage | 32 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 13 MP (f/2.2, 26mm, 1/3.06", 1.12µm, PDAF) + 2 MP( f/2.4) + 2 MP (f/2.4), LED flash, HDR ; Video 1080p@30fps |
| Front camera | 5 MP (f/2.2,, 1/5.0", 1.12µm), HDR ; Video 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 13 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 5 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (b/g/n), Hotspot |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS with GLONASS/BDS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | No |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | MicroUSB |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |