Realme C25Y 4GB/128GB Blue (Glacier Blue) Dual SIM
REALME C25Y BLUE:
- 6.5" color screen
- 5000mAh battery, 18W fast charge
- AI triple camera: 50MP main camera, 2MP macro lens and 2MP B&W lens
- 8MP front camera with AI
- Octa-core processor: Unisoc T618
- TÜV Rheinland Certification
- Slot for 3 cards 2 SIM +1 MicroSD
Realme C25Y 4GB/128GB Blue (Glacier Blue) Dual SIM
Realme C25Y
All day performance
aesthetic line design
For the first time, the realme C25Y adopts aesthetic line design: abstract lines are arranged in an orderly manner for a striking visual effect that also reflects a sense of speed.
Great vision, soft touch
Thanks to the 6.5" color screen with mini-drop and smooth display, the realme C25Y allows you to enjoy excellent visual perception and smooth touch control when streaming videos, playing games or browsing the Internet.
5000mAh mega battery
Equipped with an ultra-large 5000mAh battery , the realme C25Y can fully meet your long-term use needs, whether it's for videos or games.
With the superior power saving mode when the phone is low on battery, you can activate the superior power saving mode to use the applications.
The realme C25Y includes a 9V/2A adapter to ensure that you can charge your phone quickly .
More pixels, better sharpness
Capture your best moments with the AI Triple Camera . See more details with the 50MP main camera , focus on the beauty in the little things with the 2MP macro lens , and enjoy the 2MP B&W lens . Take selfies with the premium sensor of the 8MP AI front camera.
TÜV Rheinland Certification
Realme C25Y undergoes 23 rigorous quality tests to earn the TUV Rheinland High Reliability Certification for Smartphones, offering users reliable quality and a longer lasting experience .
Powerful eight-core processor: Unisoc T618
Powered by the Unisoc T618 octa-core processor, consisting of two high-capacity ARM Cortex-A75 cores and six ARM Cortex-A55 cores with an operating speed of up to 2.0GHz, the realme C25Y can multitask with ease and bring you reliable and consistent performance.
Slot for 3 cards 2 SIM +1 MicroSD
Enjoy enhanced network and great storage with dual SIM cards and a dedicated microSD card. And if you need more, you can also expand the storage up to 256 GB .
Instant fingerprint sensor
With the built-in efficient and accurate fingerprint sensor, the phone can be unlocked quickly and securely with a simple touch .
Realme C25Y
All day performance
aesthetic line design
For the first time, the realme C25Y adopts aesthetic line design: abstract lines are arranged in an orderly manner for a striking visual effect that also reflects a sense of speed.
Great vision, soft touch
Thanks to the 6.5" color screen with mini-drop and smooth display, the realme C25Y allows you to enjoy excellent visual perception and smooth touch control when streaming videos, playing games or browsing the Internet.
5000mAh mega battery
Equipped with an ultra-large 5000mAh battery , the realme C25Y can fully meet your long-term use needs, whether it's for videos or games.
With the superior power saving mode when the phone is low on battery, you can activate the superior power saving mode to use the applications.
The realme C25Y includes a 9V/2A adapter to ensure that you can charge your phone quickly .
More pixels, better sharpness
Capture your best moments with the AI Triple Camera . See more details with the 50MP main camera , focus on the beauty in the little things with the 2MP macro lens , and enjoy the 2MP B&W lens . Take selfies with the premium sensor of the 8MP AI front camera.
TÜV Rheinland Certification
Realme C25Y undergoes 23 rigorous quality tests to earn the TUV Rheinland High Reliability Certification for Smartphones, offering users reliable quality and a longer lasting experience .
Powerful eight-core processor: Unisoc T618
Powered by the Unisoc T618 octa-core processor, consisting of two high-capacity ARM Cortex-A75 cores and six ARM Cortex-A55 cores with an operating speed of up to 2.0GHz, the realme C25Y can multitask with ease and bring you reliable and consistent performance.
Slot for 3 cards 2 SIM +1 MicroSD
Enjoy enhanced network and great storage with dual SIM cards and a dedicated microSD card. And if you need more, you can also expand the storage up to 256 GB .
Instant fingerprint sensor
With the built-in efficient and accurate fingerprint sensor, the phone can be unlocked quickly and securely with a simple touch .
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | C25Y |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 11 |
| User interface | Realme UI R |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2021-09-30 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Azul |
| Dimensions | 164,5 x 76 x 9,1 mm |
| Weight | 200 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,5" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 720 x 1600 p |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness | 420 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Unisoc T610 (12 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 4GB |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.8, 26mm, PDAF) + 2 MP (f/2.4) + 2 MP (f/2.4); LED flash, HDR, panorama; Video: 1080p@30fps |
| Front camera | 8 MP (f/2.0, 26mm, 1/4.0", 1.12µm); HDR; Video: 720p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 8 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| Wi-Fi | 802.11 (b/g/n) |
| GPS | A-GPS with GLONASS/BDS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | No |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | MicroUSB |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |