Realme C31 4GB/64GB Green (Dark Green) Dual SIM
REALME C31:
- Unisoc T612 processor
- 5000 mAh battery, 10W fast charge
- 16.5 cm (6.5'') full screen
- Lateral unlocking by fingerprint
- 13MP AI triple camera, 5MP front camera
- 3 card slot
Realme C31 4GB/64GB Green (Dark Green) Dual SIM
Realm C31
multiplied power
loaded with power
The Unisoc T612 processor features a powerful octa-core architecture that enables the realme C31 to deliver exceptional performance with an impressive AnTuTu benchmark score of 202,439, which means you can enjoy a smooth and fast experience.
ultra-long-lasting power
Thanks to the large capacity of the 5000 mAh battery , it gives you ultra-long-lasting power to play games and watch videos all day.
Activate ultra saving mode so you don't have to worry about low battery life. Even when there is 5% battery left, you can still chat with friends and make calls if you want.
Dynamic textured design
realme designers have used an advanced process to continuously optimize the internal structure of C series phones to make them thinner , more comfortable to grip and more elegant looking .
The realme C31 features a new design with dynamic texture , a subtle arrangement of well-ordered textures that reflect the speed of cornering and the feeling of dynamic magnification.
With a full 16.5cm (6.5'') display and 88.7% screen-to-body ratio, your eyes will be filled with vivid detail and a smooth experience whether you're gaming or on the go across the screen, and content can be seen clearly even in broad daylight.
The realme C31 supports fingerprint side unlock , so with a single touch, your phone will be unlocked quickly, safely and efficiently.
13 MP triple camera with AI
Discover new ways to take photos. Experiment with the 13MP triple camera , its top-of-the-line Sony sensor , and Ultra Frame and B&W Portrait modes.
Capture beautiful selfies with ease thanks to the 5MP front camera .
TÜV Rheinland Certification
All realme mobile phones undergo rigorous quality tests. On this occasion, the realme C31 has also achieved the TÜV Rheinland quality certification for smartphones, allowing users to enjoy a longer lasting smart life.
3 card slot
With support for two SIM card slots and one microSD card slot, you can enjoy an enhanced storage and network experience . In addition, with the 1 TB external memory you will have more storage space for videos and photos.
Realm C31
multiplied power
loaded with power
The Unisoc T612 processor features a powerful octa-core architecture that enables the realme C31 to deliver exceptional performance with an impressive AnTuTu benchmark score of 202,439, which means you can enjoy a smooth and fast experience.
ultra-long-lasting power
Thanks to the large capacity of the 5000 mAh battery , it gives you ultra-long-lasting power to play games and watch videos all day.
Activate ultra saving mode so you don't have to worry about low battery life. Even when there is 5% battery left, you can still chat with friends and make calls if you want.
Dynamic textured design
realme designers have used an advanced process to continuously optimize the internal structure of C series phones to make them thinner , more comfortable to grip and more elegant looking .
The realme C31 features a new design with dynamic texture , a subtle arrangement of well-ordered textures that reflect the speed of cornering and the feeling of dynamic magnification.
With a full 16.5cm (6.5'') display and 88.7% screen-to-body ratio, your eyes will be filled with vivid detail and a smooth experience whether you're gaming or on the go across the screen, and content can be seen clearly even in broad daylight.
The realme C31 supports fingerprint side unlock , so with a single touch, your phone will be unlocked quickly, safely and efficiently.
13 MP triple camera with AI
Discover new ways to take photos. Experiment with the 13MP triple camera , its top-of-the-line Sony sensor , and Ultra Frame and B&W Portrait modes.
Capture beautiful selfies with ease thanks to the 5MP front camera .
TÜV Rheinland Certification
All realme mobile phones undergo rigorous quality tests. On this occasion, the realme C31 has also achieved the TÜV Rheinland quality certification for smartphones, allowing users to enjoy a longer lasting smart life.
3 card slot
With support for two SIM card slots and one microSD card slot, you can enjoy an enhanced storage and network experience . In addition, with the 1 TB external memory you will have more storage space for videos and photos.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | C31 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 11 |
| User interface | Realme UI 2.0 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2022-03-31 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Green |
| Dimensions | 164,7 x 76,1 x 8,4 mm |
| Weight | 197 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,5" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 720 x 1600 p |
| Screen protection | Panda glass |
| Brightness | 400 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Unisoc Tiger |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 4GB |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 64 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 13 MP (f/2.2, 25mm, 1/3.06", 1.12µm, AF) + 2 MP (f/2.4, 0.3 MP, f/2.8); Features: LED flash, HDR, panorama; Video: 1080p@30fps |
| Front camera | 5 MP (f/2.2, 27mm, 1/5.0", 1.12µm); Features: HDR; Video: 720p@30fps |
| Rear camera resolution | 13 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 5 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| Wi-Fi | 802.11 (b/g/n) |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | No |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | MicroUSB |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |