Realme C53 6GB/128GB Gold (Champion Gold) Dual SIM
Realme C53;
- 6.7" 90 Hz IPS LCD screen
- Dual 50MP Main Camera with AI and 8MP Front Camera with AI
- 4G, Wi-Fi, Bluetooth 5.0
- 5000 mAh battery and SUPERVOOC 33 W fast charge
- Headphone connector Jack 3.5 mm
- Powerful octa-core chipset
- 2 nano card slots + 1 micro-SD
- Type C Port
- Realme UI T Editio OS based on Android 13
Realme C53 6GB/128GB Gold (Champion Gold) Dual SIM
Realme C53
A leader of another level
Design Leader
Realme C53 is Realme's thinnest mobile, even with the large 5000 mAh battery. Its thickness of 7.49 mm, combined with a rounded side design, makes the phone fit perfectly in the hand.
A design inspired by the Champion moment, a gold ribbon runs across the back of the phone, while a golden glow surrounds the phone, capturing the glory of the winning moment. It is also the first Golder Silk gradient coating process in the segment, with a coating thickness of 400nm, offering a shiny gold texture effect.
The large 17.13 cm ( 6.74" ) screen size and 90Hz high refresh rate combine to deliver a great gaming experience with a higher level of immersion, allowing you to get deeper into the game. action with 16.7M screen colors and 560 nits maximum brightness.
Realme C53 incorporates a 5000 mAh battery with 33W fast charging with the highest speed in the segment, with advanced SUPERVOOC charging technology that offers a 100% increase in charging speed compared to the previous generation, it can charge 0 to 50% in just 31 minutes.
Leader in memory
Realme C53 is the leader in memory with up to 6GB of built-in RAM and an additional 6GB of dynamic memory available through DRE technology, you will have all the power for a smooth gaming experience , offering a complete level of peace of mind, save all your photos, videos and games, while everything is still running are problems in the background at all times.
In addition, the eight-core chipset offers excellent performance, with advanced technology and efficient processing capabilities that guarantee an extremely smooth experience.
Leader in Chambers
The Realme C53 Smartphone has a 50MP camera and new filters . The 50MP mode greatly improves clarity, maintaining precise details even when taking photos of complicated buildings and landscapes thanks to the modes and filters;
- night mode
- urban city filter
- secret garden filter
- Sun Vacation Filter
Realme C53
A leader of another level
Design Leader
Realme C53 is Realme's thinnest mobile, even with the large 5000 mAh battery. Its thickness of 7.49 mm, combined with a rounded side design, makes the phone fit perfectly in the hand.
A design inspired by the Champion moment, a gold ribbon runs across the back of the phone, while a golden glow surrounds the phone, capturing the glory of the winning moment. It is also the first Golder Silk gradient coating process in the segment, with a coating thickness of 400nm, offering a shiny gold texture effect.
The large 17.13 cm ( 6.74" ) screen size and 90Hz high refresh rate combine to deliver a great gaming experience with a higher level of immersion, allowing you to get deeper into the game. action with 16.7M screen colors and 560 nits maximum brightness.
Realme C53 incorporates a 5000 mAh battery with 33W fast charging with the highest speed in the segment, with advanced SUPERVOOC charging technology that offers a 100% increase in charging speed compared to the previous generation, it can charge 0 to 50% in just 31 minutes.
Leader in memory
Realme C53 is the leader in memory with up to 6GB of built-in RAM and an additional 6GB of dynamic memory available through DRE technology, you will have all the power for a smooth gaming experience , offering a complete level of peace of mind, save all your photos, videos and games, while everything is still running are problems in the background at all times.
In addition, the eight-core chipset offers excellent performance, with advanced technology and efficient processing capabilities that guarantee an extremely smooth experience.
Leader in Chambers
The Realme C53 Smartphone has a 50MP camera and new filters . The 50MP mode greatly improves clarity, maintaining precise details even when taking photos of complicated buildings and landscapes thanks to the modes and filters;
- night mode
- urban city filter
- secret garden filter
- Sun Vacation Filter
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | C53 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 13 |
| User interface | Realme UI T |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2023-05-31 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Gold |
| Dimensions | 167,3 x 76,7 x 7,5 mm |
| Weight | 182 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,74" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Brightness | 560 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Unisoc Tiger (12 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 6GB |
| Expandable memory | micro SD 2 TB |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 128 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP, (f/1.8, PDAF) + 0.3 MP; LED flash, HDR, panorama; Video 1080p@30fps |
| Front camera | 8 MP, f/2.0; HDR Video 720p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 8 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | No |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |