Realme C65 4G 6GB/128GB Gold (Starlight Gold) Dual SIM
Realme C65 4G:
- 6.67" IPS LCD screen
- MediaTek Helio G85 processor
- 50MP AI Camera
- Large 5000 mAh battery
- 45W fast charging
- dynamic button
- Gesture control
Realme C65 4G 6GB/128GB Gold (Starlight Gold) Dual SIM
Realme C65 4G
The fastest charging in its category
Improved performance
5000 mAh battery and 45W fast charging , the fastest in the segment, lay the foundation for the ultra-fast charges of the future. Charge it for a few minutes and call for hours. Enjoy all the entertainment you want, from games to movies and music, without draining your battery at the end of the day.
The MediaTek Helio G85 octa-core processor is equipped with a very powerful CPU that offers a clock speed of up to 2.0 GHz, which equates to faster computing efficiency and lower power consumption.
Improved design
The light of the stars in your hands. Inspired by starlight, the advanced 300nm 7-layer coating process creates a unique double-layer effect on the dazzling star design that shines like the starry sky.
The realme C65 is the thinnest phone in its category. By optimizing the thickness of the battery and internal structural materials, we have managed to reduce the thickness of the phone to only 7.64 mm, so the hand feel is much better.
With the first high-end vertical lens module in its class, you can capture at the same level as the best cameras. And if the design wasn't spectacular enough, its shine and vacuum coating allow you to show the world your good taste.
Superior quality
6.67" screen with eye comfort mode . Enjoy a more immersive and eye-friendly viewing experience. The large screen with low blue light emission certification offers you a maximum quality experience when to watch videos and play games while protecting your eyesight, even if you spend many hours on your phone or are in a poorly lit environment.
Improved experience
Discover optimized interaction with your phone: innovative contactless controls . Gesture controls with AI allow you to perform the main actions with your mobile without having to touch it. Scroll through short videos, social networks and more, with just a hand gesture .
Now, the power button is more than that. The dynamic button , in addition to allowing you to quickly unlock the phone with your fingerprint, offers you the possibility of customizing it with the function and application you prefer. Flashlight, Mute, Camera, Music... in just one touch.
Mini Capsule 2.0 offers a whole new level of interaction. With several improvements and new features, you can now interact directly with notifications, thanks to higher-level control to keep everything running smoothly.
50MP AI Camera
The 50MP mode increases clarity in a big way, adding texture and depth to your most important photos.
Capture city streets with all their character and more depth thanks to urban photography filters , specifically designed to capture moments in the city. We've added three new filters so you don't limit your creativity.
Add an extra layer of depth to your photos for an effect with more personality and taste. Focus directly on the person for a more striking and cinematic effect.
Realme C65 4G
The fastest charging in its category
Improved performance
5000 mAh battery and 45W fast charging , the fastest in the segment, lay the foundation for the ultra-fast charges of the future. Charge it for a few minutes and call for hours. Enjoy all the entertainment you want, from games to movies and music, without draining your battery at the end of the day.
The MediaTek Helio G85 octa-core processor is equipped with a very powerful CPU that offers a clock speed of up to 2.0 GHz, which equates to faster computing efficiency and lower power consumption.
Improved design
The light of the stars in your hands. Inspired by starlight, the advanced 300nm 7-layer coating process creates a unique double-layer effect on the dazzling star design that shines like the starry sky.
The realme C65 is the thinnest phone in its category. By optimizing the thickness of the battery and internal structural materials, we have managed to reduce the thickness of the phone to only 7.64 mm, so the hand feel is much better.
With the first high-end vertical lens module in its class, you can capture at the same level as the best cameras. And if the design wasn't spectacular enough, its shine and vacuum coating allow you to show the world your good taste.
Superior quality
6.67" screen with eye comfort mode . Enjoy a more immersive and eye-friendly viewing experience. The large screen with low blue light emission certification offers you a maximum quality experience when to watch videos and play games while protecting your eyesight, even if you spend many hours on your phone or are in a poorly lit environment.
Improved experience
Discover optimized interaction with your phone: innovative contactless controls . Gesture controls with AI allow you to perform the main actions with your mobile without having to touch it. Scroll through short videos, social networks and more, with just a hand gesture .
Now, the power button is more than that. The dynamic button , in addition to allowing you to quickly unlock the phone with your fingerprint, offers you the possibility of customizing it with the function and application you prefer. Flashlight, Mute, Camera, Music... in just one touch.
Mini Capsule 2.0 offers a whole new level of interaction. With several improvements and new features, you can now interact directly with notifications, thanks to higher-level control to keep everything running smoothly.
50MP AI Camera
The 50MP mode increases clarity in a big way, adding texture and depth to your most important photos.
Capture city streets with all their character and more depth thanks to urban photography filters , specifically designed to capture moments in the city. We've added three new filters so you don't limit your creativity.
Add an extra layer of depth to your photos for an effect with more personality and taste. Focus directly on the person for a more striking and cinematic effect.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | C65 4G |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 14 |
| User interface | realme UI 5.0 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Gold |
| Dimensions | 164,6 x 76,1 x 7,6 mm |
| Weight | 185 g |
| Water and dust resistance | IP54 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,67" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 720 x 1604 p |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Brightness | 500 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Helio G85 (12 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 6GB |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 128 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.8, gran angular, PDAF) + 2 MP (f/2.4 profundidad); Flash LED, HDR, PANORÁMICA; Vídeo: 1080p@30fps |
| Front camera | 8 MP (f/2.0, gran angular); Vídeo: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 8 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BeiDou, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |