Realme C71 4G 8GB/256GB White (White Swan) Dual SIM
Realme C71:
- 6.67" IPS LCD display
- Unisoc T7250 Processor
- 50MP AI Camera
- Large 6000 mAh battery
- 45W SUPERVOOC Charging
- ArmorShell Protection
- Water and dust resistance
Realme C71 4G 8GB/256GB White (White Swan) Dual SIM
Realme C71
Megapower. Microsize
Two days of use with one hour of charging
With a large 6000mAh battery and 45W fast charging , you'll enjoy two days of intensive use without having to worry about recharging. Whether you're working all day or playing nonstop, you'll have plenty of battery life and can stay connected when you need it most.
Cutting-edge lightness. Practical liveliness.
Feel the vibrancy in the palm of your hand through pulsed light. With vivid light modes, enjoy a unique interactive pulsed light experience so you know what's happening at any given moment.
Military-grade protection
The realme C71 is equipped with the rugged ArmorShell ™ construction and has passed military-grade shock resistance tests. It can withstand anything and is ready to withstand life's most demanding moments.
Daily water resistance
The realme C71 is protected against everyday spills, splashes, and dust . Whether traveling or in the rain, it's designed to deliver peak performance no matter what the future holds.
Smoothly. Easily.
With 1.8GHz cores, the UNISOC T7250 delivers blistering performance with stable MLBB at 60 fps for up to an hour. Whether you're gaming, watching videos, or working, this processor delivers smooth, responsive performance without sacrificing anything.
Display with 120Hz eye comfort mode.
Thanks to the 120Hz Eye Comfort display, experience truly fluid visuals with less lag while being gentle on your eyes. Whether you're gaming, watching videos, or browsing the web, you'll enjoy vibrant clarity and comfort for hours of use with less eye strain.
Capture every detail perfectly
50MP AI Camera . Capture and preserve every brilliant moment. Instantly create a unique artistic style with Film Simulations.
Realme C71
Megapower. Microsize
Two days of use with one hour of charging
With a large 6000mAh battery and 45W fast charging , you'll enjoy two days of intensive use without having to worry about recharging. Whether you're working all day or playing nonstop, you'll have plenty of battery life and can stay connected when you need it most.
Cutting-edge lightness. Practical liveliness.
Feel the vibrancy in the palm of your hand through pulsed light. With vivid light modes, enjoy a unique interactive pulsed light experience so you know what's happening at any given moment.
Military-grade protection
The realme C71 is equipped with the rugged ArmorShell ™ construction and has passed military-grade shock resistance tests. It can withstand anything and is ready to withstand life's most demanding moments.
Daily water resistance
The realme C71 is protected against everyday spills, splashes, and dust . Whether traveling or in the rain, it's designed to deliver peak performance no matter what the future holds.
Smoothly. Easily.
With 1.8GHz cores, the UNISOC T7250 delivers blistering performance with stable MLBB at 60 fps for up to an hour. Whether you're gaming, watching videos, or working, this processor delivers smooth, responsive performance without sacrificing anything.
Display with 120Hz eye comfort mode.
Thanks to the 120Hz Eye Comfort display, experience truly fluid visuals with less lag while being gentle on your eyes. Whether you're gaming, watching videos, or browsing the web, you'll enjoy vibrant clarity and comfort for hours of use with less eye strain.
Capture every detail perfectly
50MP AI Camera . Capture and preserve every brilliant moment. Instantly create a unique artistic style with Film Simulations.
Specifications
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Memória RAM | 8 GB |
| Colour | White |
| Dimensions | 165,80 x 75,90 x 7,79 mm |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 720 x 1604 p |
| Camera | 50 MP (f/1.8, 27 mm gran angular, 1/2.88", PDAF); Flash LED, panorámico; Vídeo: 1080p@30fps |
| Front camera | 5 MP (f/2.2, 27 mm gran angular, 1/5.0"); Vídeo: 720p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| Charging connector | USB-C |
| Alert button | Disabled |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 15 |
| User interface | realme UI 6.0 |
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Battery capacity | 6000 mAh |
| Torch | Disabled |
| Additional information | * La función NFC puede variar dependiendo del mercado/región |
| Touch screen | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| Processor | Octa Core |
| Front camera resolution | 5 megapixels |
| Product status | New |
| Removable battery | No |
| Gyroscope | Yes |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Proximity sensor | Yes |
| Fast Charging | Yes |
| Storage | 256 GB |
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Number of rear cameras | Single |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 725 nits |
| Military Certified | MIL-STD-810H |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Fecha de lanzamiento | 2025-06-02 00:00:00 |