Realme GT 6 5G 12GB/256GB Green (Razor Green) Dual SIM
Realme GT 6:
- Ultra-bright 6000 nits display
- Snapdragon 8s Gen 3
- Battery 5500 mAh
- 120W SUPERVOOC charging
- Sony LYT-808 camera with OIS
- Nanomirror design
- Android 14, Realme UI 5.0
Realme GT 6 5G 12GB/256GB Green (Razor Green) Dual SIM
Realme GT 6
Power meets AI
At the forefront of a new era of performance
3rd generation Snapdragon 8s processor . With the ability to precisely tune the CPU and GPU, you can enjoy complete control over performance. Access an ultra-stable gaming experience that will never let you down through the power of maximum performance and high frame rate gaming literally at your fingertips.
The world's brightest flagship display
Ultra-bright 6000 nits screen . With 5 certifications from leading quality assurance authorities, the GT 6 is designed to the highest standard and offers a comprehensive viewing experience.
Enjoy precisely tuned refresh rates from 1Hz to 120Hz depending on the situation. No matter how fast you move, LTPO 8T technology ensures that you always enjoy smooth images, without shadows or motion blur, all with reduced power consumption.
Pro-XDR technology that fully restores dynamic range and highlight and shadow detail in HDR photos, ensuring photos look exactly as they were captured, with accurate representation of color and detail, and without distortion.
Discover the night in all its splendor
The industry's most advanced night algorithm, combined with the largest camera sensor, delivers sharp, precise details even at night. No more feeling limited by the camera when the lights go out.
Sony LYT-808 camera with OIS . Equipped with a 1/1.4 in. sensor, the GT 6 offers unprecedented night performance in its class.
Super Nightscape Mode . With the HyperTone imaging engine, you'll get authentic colors and advanced light and shadow reconstruction, which equals better results in both bright and dark environments.
Forget the anxiety of running out of battery
Large 5500 mAh battery . Equipped with 120W gallium nitride charging technology and SUPERVOOC S power management chipset, in addition to fast thermal dissipation, it offers high-power, high-efficiency fast charging.
Perfect sophistication
To offer an ultra-modern look, we have used one of our most advanced glass manufacturing processes to date, combining a matte metal anodizing process and a shiny metal mirror process. Both integrate perfectly in a striking contrast that creates an impossibly pure and pristine appearance.
Realme GT 6
Power meets AI
At the forefront of a new era of performance
3rd generation Snapdragon 8s processor . With the ability to precisely tune the CPU and GPU, you can enjoy complete control over performance. Access an ultra-stable gaming experience that will never let you down through the power of maximum performance and high frame rate gaming literally at your fingertips.
The world's brightest flagship display
Ultra-bright 6000 nits screen . With 5 certifications from leading quality assurance authorities, the GT 6 is designed to the highest standard and offers a comprehensive viewing experience.
Enjoy precisely tuned refresh rates from 1Hz to 120Hz depending on the situation. No matter how fast you move, LTPO 8T technology ensures that you always enjoy smooth images, without shadows or motion blur, all with reduced power consumption.
Pro-XDR technology that fully restores dynamic range and highlight and shadow detail in HDR photos, ensuring photos look exactly as they were captured, with accurate representation of color and detail, and without distortion.
Discover the night in all its splendor
The industry's most advanced night algorithm, combined with the largest camera sensor, delivers sharp, precise details even at night. No more feeling limited by the camera when the lights go out.
Sony LYT-808 camera with OIS . Equipped with a 1/1.4 in. sensor, the GT 6 offers unprecedented night performance in its class.
Super Nightscape Mode . With the HyperTone imaging engine, you'll get authentic colors and advanced light and shadow reconstruction, which equals better results in both bright and dark environments.
Forget the anxiety of running out of battery
Large 5500 mAh battery . Equipped with 120W gallium nitride charging technology and SUPERVOOC S power management chipset, in addition to fast thermal dissipation, it offers high-power, high-efficiency fast charging.
Perfect sophistication
To offer an ultra-modern look, we have used one of our most advanced glass manufacturing processes to date, combining a matte metal anodizing process and a shiny metal mirror process. Both integrate perfectly in a striking contrast that creates an impossibly pure and pristine appearance.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | GT 6 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 14 |
| User interface | Realme UI 5.0 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2024-06-25 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Green |
| Dimensions | 162 x 75,1 x 8,6 mm |
| Weight | 199 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,78" |
| Display type | LTPO AMOLED |
| Screen resolution | 1264 x 2780 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 1000 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 12 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.7, gran angular, 1/1.4", PDAF, OIS) + 50 MP (f/2.0, 47mm teleobjetivo, 1/2.8", PDAF) + 8 MP (f/2.2, 16mm, 112° ultra gran angular, 1/4.0", 1.12μm); Flash de doble LED, HDR, panorámica; Vídeo: 4K@30/60 fps, 1080p@30/60/120/240 fps, giros EIS |
| Front camera | 32 MP (f/2.5, 22 mm gran angular, 1/2.74"); Panorámica; Vídeo: 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 32 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6), Direct, Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, aptX HD, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5500 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |