Honor Magic V2 5G 16GB/512GB Violet (Purple) Dual SIM Refurbished - Very Good
Honor Magic V2 5G 16GB/512GB Violet (Purple) Dual SIM Refurbished - Very Good:
- 7.92" LTPO OLED display with 120Hz and HDR10+
- Super-light titanium hinge
- 4K video recording
- Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 Chip (4nm)
- Long-lasting 5000 mAh battery
- 66W fast charging
- Android 13, MagicOS 7.2
Honor Magic V2 5G 16GB/512GB Violet (Purple) Dual SIM Refurbished - Very Good
Honor Magic V2
Elegance and lightness
For the first time, foldable phones enter the millimeter era.1
With a profile of just 9.9 mm when folded and an astonishing thinness of 4.7 mm when unfolded, it weighs a mere 231 grams. The experience is comparable to holding a conventional phone, but with a thinness and lightness that redefines elegance.
The reliability of HONOR's new super-lightweight titanium hinge is SCS certified. This dependable structure and design further enhances its ultra-lightweight design.
HONOR's gearless design with the new super-light titanium hinge ensures the device unfolds smoothly to a completely flat screen and floating control at all angles.
The suspended water droplet support is both strong and flexible, seamless when folded and flat when unfolded.
We go further by protecting your eyes
A wider horizon. A solution with a double benefit in terms of portability and a large screen.
Improved visibility. Clear outdoor areas; safety while navigating.
More professional. Professional high-definition HDR display and full processing, which makes highlights brighter and more eye-catching.
The screen, with PWM Dimming and Dynamic Dimming at 3840 Hz, intelligently adjusts screen brightness, significantly reducing eye strain. The Circadian Night Viewing feature softens the screen's light before you rest, providing a comfortable and natural viewing experience and enhancing your overall visual experience.
One chip for everything
The Snapdragon 8 Gen 2 mobile platform works in conjunction with Honor's three Boost engines to ensure smoother operation.
Thanks to the advanced HONOR C1 RF chipset and the exclusive Surround antenna, your connection with the world is enhanced without limits, giving you a unique experience every time.
Unfolding the magic of the image.
The 50MP main camera with OIS allows you to present a world of emotions at all times.
The 40x telephoto camera will reveal every detail in one shot.
HONOR's AI- powered Motion Detection Capture System. The foldable screen with free-floating controls lets you capture a masterpiece hands-free. It automatically takes a photo without pressing the shutter button.
Honor Magic V2
Elegance and lightness
For the first time, foldable phones enter the millimeter era.1
With a profile of just 9.9 mm when folded and an astonishing thinness of 4.7 mm when unfolded, it weighs a mere 231 grams. The experience is comparable to holding a conventional phone, but with a thinness and lightness that redefines elegance.
The reliability of HONOR's new super-lightweight titanium hinge is SCS certified. This dependable structure and design further enhances its ultra-lightweight design.
HONOR's gearless design with the new super-light titanium hinge ensures the device unfolds smoothly to a completely flat screen and floating control at all angles.
The suspended water droplet support is both strong and flexible, seamless when folded and flat when unfolded.
We go further by protecting your eyes
A wider horizon. A solution with a double benefit in terms of portability and a large screen.
Improved visibility. Clear outdoor areas; safety while navigating.
More professional. Professional high-definition HDR display and full processing, which makes highlights brighter and more eye-catching.
The screen, with PWM Dimming and Dynamic Dimming at 3840 Hz, intelligently adjusts screen brightness, significantly reducing eye strain. The Circadian Night Viewing feature softens the screen's light before you rest, providing a comfortable and natural viewing experience and enhancing your overall visual experience.
One chip for everything
The Snapdragon 8 Gen 2 mobile platform works in conjunction with Honor's three Boost engines to ensure smoother operation.
Thanks to the advanced HONOR C1 RF chipset and the exclusive Surround antenna, your connection with the world is enhanced without limits, giving you a unique experience every time.
Unfolding the magic of the image.
The 50MP main camera with OIS allows you to present a world of emotions at all times.
The 40x telephoto camera will reveal every detail in one shot.
HONOR's AI- powered Motion Detection Capture System. The foldable screen with free-floating controls lets you capture a masterpiece hands-free. It automatically takes a photo without pressing the shutter button.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Magic V2 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 13 |
| User interface | MagicOS 7.2 |
| Product status | Refurbished |
| Refurbished Condition | Very good |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Dimensions | 156,7 x 145,4 x 4,7 mm |
| Weight | 237 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 7,9" |
| Display type | LTPO OLED |
| Screen resolution | 2156 x 2344 p |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 1600 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 16 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 512 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1,9, gran angular, PDAF, AF láser 8x8, OIS) + 20 MP (f/2,4, 62 mm teleobjetivo, PDAF, zoom óptico de 2,5x, OIS) + 50 MP (f/2,0, 13 mm ultra gran angular, AF); Flash LED, HDR, Panorámica; Vídeo: 4K, EIS, OIS |
| Front camera | 16 MP (f/2.2, gran angular); HDR; Vídeo: 4K@30fps, 1080p@30fps, giro-EIS |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 16 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6/7), Direct, Dual band |
| USB connection | USB 3.1, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, aptX HD, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |