Apple iPhone 8 64GB Space Gray MQ6G2QL/A Refurbished - Very Good
Apple iPhone 8 - Refurbished:
- Glass design
- Ultra-fast Hexa-core processor
- 1821mAh battery, 15W fast charging
- Improved 12MP camera
Apple iPhone 8 64GB Space Gray MQ6G2QL/A Refurbished - Very Good
Apple iPhone 8
Apple iPhone 8, the first glass iPhone
The eighth-generation iPhone arrives with an all-glass design. In addition to the new look, the iPhone 8 features an improved camera, a more powerful processor, and wireless charging .
The new design uses ultra-durable glass on both the front and back. The glass on the back allows for convenient wireless charging with compatible wireless charging pads. Apple's smartphone is framed with the same aluminum used in the aerospace industry , and the iPhone 8 is water and dust resistant. It also features an oleophobic coating for effortless cleaning of smudges and fingerprints. True to tradition, the iPhone 8 features the fingerprint sensor on the front.
A truly pro camera
Apple's advancements in photography continue to impress. The iPhone 8 camera features a 12-megapixel sensor, optical image stabilization for both photos and videos, and an f/1.8 aperture. Focusing and processing are faster than ever, and you can also record 4K video and slow-motion footage.
Capture the most epic selfies with your own artistic flair. With the iPhone 8's FaceTime HD camera, you have access to a wide range of filters, and your photos are compressed to maintain their quality while taking up half the file size. Take picture-perfect portraits and share them on social media to impress.
iPhone 8: Seeing and hearing is believing
The Retina HD display maintains a manageable 4.7-inch size, implementing True Tone technology to adjust colors to the ambient lighting . This way, your new iPhone's screen will look stunning in all conditions. In addition to this photosensitive technology, the screen incorporates 3D Touch to detect the pressure you apply.
Meanwhile, the iPhone 8's speakers have been improved to deliver high-quality stereo sound . They're 25% more powerful and have deeper bass than the previous iPhone model. Ask Siri to be your DJ and let the music take you away.
Fluidity and power
The new A11 Bionic chip, combined with iOS 11, delivers an unparalleled user experience. It's smooth, powerful, and efficient, reducing battery consumption. The iPhone 8 manages performance to give you the power you need, every time. Discover the possibilities of augmented reality and 3D gaming.
Apple iPhone 8
Apple iPhone 8, the first glass iPhone
The eighth-generation iPhone arrives with an all-glass design. In addition to the new look, the iPhone 8 features an improved camera, a more powerful processor, and wireless charging .
The new design uses ultra-durable glass on both the front and back. The glass on the back allows for convenient wireless charging with compatible wireless charging pads. Apple's smartphone is framed with the same aluminum used in the aerospace industry , and the iPhone 8 is water and dust resistant. It also features an oleophobic coating for effortless cleaning of smudges and fingerprints. True to tradition, the iPhone 8 features the fingerprint sensor on the front.
A truly pro camera
Apple's advancements in photography continue to impress. The iPhone 8 camera features a 12-megapixel sensor, optical image stabilization for both photos and videos, and an f/1.8 aperture. Focusing and processing are faster than ever, and you can also record 4K video and slow-motion footage.
Capture the most epic selfies with your own artistic flair. With the iPhone 8's FaceTime HD camera, you have access to a wide range of filters, and your photos are compressed to maintain their quality while taking up half the file size. Take picture-perfect portraits and share them on social media to impress.
iPhone 8: Seeing and hearing is believing
The Retina HD display maintains a manageable 4.7-inch size, implementing True Tone technology to adjust colors to the ambient lighting . This way, your new iPhone's screen will look stunning in all conditions. In addition to this photosensitive technology, the screen incorporates 3D Touch to detect the pressure you apply.
Meanwhile, the iPhone 8's speakers have been improved to deliver high-quality stereo sound . They're 25% more powerful and have deeper bass than the previous iPhone model. Ask Siri to be your DJ and let the music take you away.
Fluidity and power
The new A11 Bionic chip, combined with iOS 11, delivers an unparalleled user experience. It's smooth, powerful, and efficient, reducing battery consumption. The iPhone 8 manages performance to give you the power you need, every time. Discover the possibilities of augmented reality and 3D gaming.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | iPhone 8 |
| Operating System | iOS |
| O.S. version | iOS 11 |
| Product status | Refurbished |
| Refurbished Condition | Very good |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Grey |
| Dimensions | 138,4 x 67,3 x 7,3 mm |
| Weight | 148 g |
| Water and dust resistance | IP67 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 4,7" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 750 x 1334 p |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Apple A11 Bionic (2 x Monsoon, 4 x Mistral) |
| Processor | Hexa Core |
| RAM | 2GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 64 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | flash quad LED, f/1,8, autoenfoque por detección de fase, OIS, geoetiquetado, vídeo 4K, detección de cara/sonrisa, HDR |
| Front camera | f/2.2, HDR, panorama, detección de cara, vídeo a 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 12 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 7 megapixels |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | SingleSIM |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 3.0 |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Lightning (Apple) |
| Battery capacity | 1821 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | - Carga rápida: 50% en 30 minutos<br> - Certificado IP67 de resistencia al polvo y al agua |