Nokia 105 (2024) Black (Charcoal) Dual SIM Refurbished - Very Good
Nokia 105 (2024) Black (Charcoal) Dual SIM Refurbished - Very Good:
- Durable and retro design
- 2.0" screen
- 1000 mAh battery
- Micro USB connectivity
- Flashlight and FM Radio
- 2G connection
Nokia 105 (2024) Black (Charcoal) Dual SIM Refurbished - Very Good
Nokia 105 (2024)
Durable and Retro
Tomorrow can be a mystery. That's why the Nokia 105 has a battery that lasts for days, a compact design, and tons of features to give you complete confidence in a pocket-sized package.
Trust in the form of a telephone
Designed with style, built tough. The Nokia 105 is retro, reliable, and packed with features.
Long-lasting battery
What do vacations and battery life have in common? The longer, the better. The Nokia 105 has a removable 1000 mAh battery that lasts up to 18 days on standby . So, whether you're at work or on vacation, you'll have plenty of time to talk.
A solid appearance
The elegant line that runs along all the edges of the phone, while it may seem like just a design detail, is actually a solid inner frame that gives it real durability. Whether you choose charcoal, purple, or blue, the Nokia 105 has a look that's both new and familiar.
Work hard, play a lot
On a practical level, it has a voice recorder, a dual LED flashlight, and storage for up to 2,000 contacts. But on a fun level: it has an FM radio , an MP3 player, and of course, the Snake game. What more could you need?
Large buttons. Large screen.
Bigger isn't always better, but it certainly is when it comes to screen size. The 2.0" screen is a significant improvement over the 1.77" screen of previous models. Combined with a large, tactile keyboard, the Nokia 105 is simply a joy to use.
Nokia 105 (2024)
Durable and Retro
Tomorrow can be a mystery. That's why the Nokia 105 has a battery that lasts for days, a compact design, and tons of features to give you complete confidence in a pocket-sized package.
Trust in the form of a telephone
Designed with style, built tough. The Nokia 105 is retro, reliable, and packed with features.
Long-lasting battery
What do vacations and battery life have in common? The longer, the better. The Nokia 105 has a removable 1000 mAh battery that lasts up to 18 days on standby . So, whether you're at work or on vacation, you'll have plenty of time to talk.
A solid appearance
The elegant line that runs along all the edges of the phone, while it may seem like just a design detail, is actually a solid inner frame that gives it real durability. Whether you choose charcoal, purple, or blue, the Nokia 105 has a look that's both new and familiar.
Work hard, play a lot
On a practical level, it has a voice recorder, a dual LED flashlight, and storage for up to 2,000 contacts. But on a fun level: it has an FM radio , an MP3 player, and of course, the Snake game. What more could you need?
Large buttons. Large screen.
Bigger isn't always better, but it certainly is when it comes to screen size. The 2.0" screen is a significant improvement over the 1.77" screen of previous models. Combined with a large, tactile keyboard, the Nokia 105 is simply a joy to use.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | 105 (2024) |
| Operating System | FreeRTOS |
| Product status | Refurbished |
| Fecha de lanzamiento | 2024-07-15 00:00:00 |
| Refurbished Condition | Very good |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Dimensions | 115,5 x 49,5 x 14 mm |
| Weight | 77,5 g |
| Keyboard | Numeric |
| Water and dust resistance | IP52 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 2,0" |
| Display type | TFT LCD |
| Screen resolution | 120 x 160 p |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| RAM | 4 MB |
| Expandable memory | micro SD 32 GB |
| Storage | 4 MB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Disabled |
| Torch | Disabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| GSM | 900/1800 |
| GSM sim 2 | 900/1800 |
| Network connection | 2G |
| SIM type | DualSIM Standby |
| SIM 1 type | MiniSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB |
| SIM Type 2 | MiniSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | MicroUSB |
| Battery capacity | 1000 mAh |
| Removable battery | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Disabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Disabled |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |