Samsung Galaxy XCover 7 5G 6GB/128GB Black Enterprise Edition Dual SIM SM-G556B Refurbished - Very Good
Samsung Galaxy XCover 7 - Refurbished:
- 6.6" PLS LCD screen and Corning Gorilla Glass Victus+ protection
- Processor Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
- Android 14, One UI 6
- 4050 mAh battery and 15W fast charging
- Military certified MIL-STD-810H and IP68 protection
Samsung Galaxy XCover 7 5G 6GB/128GB Black Enterprise Edition Dual SIM SM-G556B Refurbished - Very Good
Samsung Galaxy XCover 7
Very robust
Impressive power to do many things
The Galaxy XCover7 features an octa-core processor with 6GB of RAM to help you get things done quickly and efficiently. It also has 128GB of internal storage, expandable up to 1TB with a microSD card.
Connect quickly with the XCover7. Whether you're on the go or in the office, the XCover7 supports 5G and Wi-Fi 6E for a fast connection.
With its removable battery boasting a capacity of approximately 4,050 mAh , the Galaxy XCover7 offers plenty of power. If you need a quick power boost, you can simply insert a fully charged replacement battery or use the 15W fast charger.
Details at a glance
The large 6.6-inch FHD+ screen gives you plenty of room to display your content clearly. A brightness of 500 nits also ensures good visibility even in bright sunlight.
The XCover7 is IP68 water and dust resistant and MIL-STD 810H compliant. It can also survive accidental drops and can be easily cleaned with disinfectant.
Seamless gliding
Thanks to its high touch sensitivity, the XCover7 can react to touch even when your hands are wet or you are wearing gloves.
Four generations of operating system updates and up to five years of security updates since global launch ensure that your Galaxy XCover7 software is up to date and your data is protected by Samsung Knox.
Personalize your XCover button for your frequently used tasks and applications by configuring it for specific purposes, such as opening apps or scanning barcodes.
Samsung Galaxy XCover 7
Very robust
Impressive power to do many things
The Galaxy XCover7 features an octa-core processor with 6GB of RAM to help you get things done quickly and efficiently. It also has 128GB of internal storage, expandable up to 1TB with a microSD card.
Connect quickly with the XCover7. Whether you're on the go or in the office, the XCover7 supports 5G and Wi-Fi 6E for a fast connection.
With its removable battery boasting a capacity of approximately 4,050 mAh , the Galaxy XCover7 offers plenty of power. If you need a quick power boost, you can simply insert a fully charged replacement battery or use the 15W fast charger.
Details at a glance
The large 6.6-inch FHD+ screen gives you plenty of room to display your content clearly. A brightness of 500 nits also ensures good visibility even in bright sunlight.
The XCover7 is IP68 water and dust resistant and MIL-STD 810H compliant. It can also survive accidental drops and can be easily cleaned with disinfectant.
Seamless gliding
Thanks to its high touch sensitivity, the XCover7 can react to touch even when your hands are wet or you are wearing gloves.
Four generations of operating system updates and up to five years of security updates since global launch ensure that your Galaxy XCover7 software is up to date and your data is protected by Samsung Knox.
Personalize your XCover button for your frequently used tasks and applications by configuring it for specific purposes, such as opening apps or scanning barcodes.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Galaxy XCover 7 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 14 |
| User interface | One UI 6 |
| Product status | Refurbished |
| Fecha de lanzamiento | 2024-01-23 00:00:00 |
| Refurbished Condition | Very good |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 169 x 80,1 x 10,2 mm |
| Weight | 240 g |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Military Certified | MIL-STD-810H |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,6" |
| Display type | PLS LCD |
| Screen resolution | 1080 x 2408 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass Victus+ |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 6GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 128 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.8, gran angular, 1/2.76", 0.64μm, PDAF); Flash de doble LED, HDR, panorámica; Vídeo: 1080p@30fps |
| Front camera | 5 MP (f/2.0, gran angular) |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 5 megapixels |
| Number of rear cameras | Single |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BeiDou, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 4050 mAh |
| Removable battery | Yes |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |