Xiaomi Redmi Pad SE 8.7" 4GB/128GB Wi-Fi Graphite Gray Refurbished - Very Good
Xiaomi Redmi Pad SE 8.7 - Refurbished:
- 8.7" 90Hz IPS LCD screen
- MediaTek Helio G85 chip
- 6650 mAh battery and 18W fast charging
- Dolby Atmos compatible speakers
- 3.5 mm headphone jack
- Android 14 and HyperOS
Xiaomi Redmi Pad SE 8.7" 4GB/128GB Wi-Fi Graphite Gray Refurbished - Very Good
Xiaomi Redmi Pad SE 8.7
Small and powerfully fun
A personal cinema within easy reach
It features an 8.7-inch LCD screen that delivers optimal color and brightness. It's easy to use with one hand, so you can conveniently take it anywhere.
A high 90Hz refresh rate delivers a smoother viewing experience. Enjoy smoother images and reduced motion blur for an optimized viewing experience every time.
In outdoor mode, the brightness increases to 600 nits . You can continue enjoying your favorite content even in bright sunlight.
With TÜV Rheinland certification for reduced blue light and flicker-free technology, the Pad's DC dimming and reading mode display for enhanced visual comfort take care of your eyes and provide peace of mind during extended use.
The two balanced stereo speakers compatible with Dolby Atmos deliver richer, more delicate sound for a more immersive entertainment experience.
Extra-long battery life
A high-capacity 6650 mAh battery provides extended battery life. 18W fast charging and the high-capacity battery offer long-lasting entertainment.
Seamless experience
With a powerful MediaTek Helio G85 processor with a maximum clock speed of 2.0 GHz and support for up to 6 GB of RAM, the Pad delivers smooth visuals and fast system response time to ensure exceptional performance.
Up to 128GB of on-device storage and a maximum of 2TB of additional storage, so you can store even more entertainment.
Ideal for video chats
5 MP front camera . Make video calls with your friends and attend online classes and meetings with ease.
8MP rear camera . Records clear and crisp videos both indoors and outdoors.
Light and elegant
Thin as a small magazine and fits comfortably in your hand, making it lightweight, portable and easy to carry.
Xiaomi Redmi Pad SE 8.7
Small and powerfully fun
A personal cinema within easy reach
It features an 8.7-inch LCD screen that delivers optimal color and brightness. It's easy to use with one hand, so you can conveniently take it anywhere.
A high 90Hz refresh rate delivers a smoother viewing experience. Enjoy smoother images and reduced motion blur for an optimized viewing experience every time.
In outdoor mode, the brightness increases to 600 nits . You can continue enjoying your favorite content even in bright sunlight.
With TÜV Rheinland certification for reduced blue light and flicker-free technology, the Pad's DC dimming and reading mode display for enhanced visual comfort take care of your eyes and provide peace of mind during extended use.
The two balanced stereo speakers compatible with Dolby Atmos deliver richer, more delicate sound for a more immersive entertainment experience.
Extra-long battery life
A high-capacity 6650 mAh battery provides extended battery life. 18W fast charging and the high-capacity battery offer long-lasting entertainment.
Seamless experience
With a powerful MediaTek Helio G85 processor with a maximum clock speed of 2.0 GHz and support for up to 6 GB of RAM, the Pad delivers smooth visuals and fast system response time to ensure exceptional performance.
Up to 128GB of on-device storage and a maximum of 2TB of additional storage, so you can store even more entertainment.
Ideal for video chats
5 MP front camera . Make video calls with your friends and attend online classes and meetings with ease.
8MP rear camera . Records clear and crisp videos both indoors and outdoors.
Light and elegant
Thin as a small magazine and fits comfortably in your hand, making it lightweight, portable and easy to carry.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Redmi Pad SE 8.7 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 14 |
| User interface | HyperOS |
| Product status | Refurbished |
| Fecha de lanzamiento | 2024-08-08 00:00:00 |
| Refurbished Condition | Very good |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Grey |
| Dimensions | 211,6 x 125,5 x 8,8 mm |
| Weight | 373 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 8,7" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 800 x 1340 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Brightness | 600 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Helio G85 (12 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 4GB |
| Expandable memory | micro SD 2 TB |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 8 MP (f/2.0, gran angular, 1/4.0", 1.12μm); Vídeo: 1080p@30fps |
| Front camera | 5 MP (f/2.2, gran angular, 1/5", 1.12µm); Video 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 8 MP |
| Front camera resolution | 5 megapixels |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Network connection | WiFi |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | No |
| USB connection | USB 2.0 |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 6650 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Proximity sensor | Yes |
| Others | |
|---|---|