Samsung Galaxy Tab A8 10.5" 3GB/32GB LTE Gray (Gray) X205
Samsung Galaxy Tab A8 32GB LTE Gray:
- Octa core processor
- 10.5" screen
- Front Camera 5.0 MP
- Main Camera 8.0 MP
- 3GB RAM and 32GB internal expandable
Samsung Galaxy Tab A8 10.5" 3GB/32GB LTE Gray (Gray) X205
Samsung Galaxy Tab A8
A big world view
admire. Enjoy
The Samsung Galaxy Tab family has increased with the new Samsung Galaxy Tab A8 . Maintaining the design of previous models, with a simple and elegant finish, it has a 10.5-inch TFT screen with 1920x1200 px resolution. A screen that has good multimedia display quality and also stands out for its four stereo speakers, compatible with Dolby Atmos and that has a 3.5mm headphone jack . It is quite comfortable in the hands thanks to both the weight and the contained dimensions, taking into account its screen, and a thickness of less than 7 millimeters . Since we are with connectivity, we have USB-C and a slot that allows us to expand storage with microSD cards.
Fast speed, instant happiness
It has a Unisoc Tiger T610 processor, made up of 8 cores . The new Samsung Galaxy Tab A8 has WiFi and Bluetooth connection. With them, you will see the Samsung TV Plus platform, with which you can access more than 160 entertainment channels. It offers you entertainment for the whole family: from movies and documentaries to the latest animated series. In addition, the new Samsung Galaxy Tab A8 has a 7040 mAh battery , with the possibility of fast charging up to 15W. It offers you a very high durability. The new Samsung Galaxy Tab A8 is powered by Android 11 operating system . It will manage the battery in an advanced way, giving you at the same time greater security of use and communications. Finally, it has an 8 MP rear camera and a 5 MP front camera.
Samsung Galaxy Tab A8
A big world view
admire. Enjoy
The Samsung Galaxy Tab family has increased with the new Samsung Galaxy Tab A8 . Maintaining the design of previous models, with a simple and elegant finish, it has a 10.5-inch TFT screen with 1920x1200 px resolution. A screen that has good multimedia display quality and also stands out for its four stereo speakers, compatible with Dolby Atmos and that has a 3.5mm headphone jack . It is quite comfortable in the hands thanks to both the weight and the contained dimensions, taking into account its screen, and a thickness of less than 7 millimeters . Since we are with connectivity, we have USB-C and a slot that allows us to expand storage with microSD cards.
Fast speed, instant happiness
It has a Unisoc Tiger T610 processor, made up of 8 cores . The new Samsung Galaxy Tab A8 has WiFi and Bluetooth connection. With them, you will see the Samsung TV Plus platform, with which you can access more than 160 entertainment channels. It offers you entertainment for the whole family: from movies and documentaries to the latest animated series. In addition, the new Samsung Galaxy Tab A8 has a 7040 mAh battery , with the possibility of fast charging up to 15W. It offers you a very high durability. The new Samsung Galaxy Tab A8 is powered by Android 11 operating system . It will manage the battery in an advanced way, giving you at the same time greater security of use and communications. Finally, it has an 8 MP rear camera and a 5 MP front camera.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 11 |
| User interface | One UI 3 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Grey |
| Dimensions | 246,8 x 161,9 x 6,9 mm |
| Weight | 508 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 10,5" |
| Display type | TFT |
| Screen resolution | 1200 x 1920 p |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Unisoc Tiger T618 (12 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 3GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 32 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 8 MP ; Video 1080p@30fps |
| Front camera | 5 MP ; Video 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 8 MP |
| Front camera resolution | 5 megapixels |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| HDMI | No |
| SIM type | SingleSIM |
| NFC | No |
| USB connection | USB 2.0 |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 7040 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Brands | Samsung |