Xiaomi 12T Pro 5G 8GB/256GB Black (Cosmic Black) Dual SIM
XIAOMI 12T PRO:
- 6.67" CrystalRes AMOLED display
- 200 MP imaging system
- 4nm Snapdragon® 8+ Gen 1
- 5000 mAh battery and 120 W HyperCharge charging
Xiaomi 12T Pro 5G 8GB/256GB Black (Cosmic Black) Dual SIM
xiaomi 12t pro
Moments on another level
An unusual design
This design features fine detail and cutting-edge technology encased in a sleek, matte touch body with a 200MP image sensor, plus a distinctive, rugged metallic effect around the camera.
A mega-immersive experience
For you to truly connect with your moments, Xiaomi presents the first AMOLED CrystalRes screen with sound by Harman Kardon , all to immerse you in the moment on another level. See the world come to life on your screen with the 6.67" CrystalRes AMOLED Display . The CrystalRes AMOLED display lets you enjoy your photos in exceptional clarity, with super 1220p resolution , a contrast ratio of 5,000,000: 1 and a pixel density of 446 ppi This screen has 27% more clarity than the 1080p screen but similar power consumption.
The most intense screen to date
Extraordinary color accuracy: A 68 million color display with TrueColor and a 100% DCI-P3 wide color gamut . The screen gives you access to a world with Ambilight technology for you to enjoy. Designed to take care of your eyes. The display supports 1920Hz PWM dimming to protect your eyes without sacrificing image quality.
200 MP imaging system
The innovative pixel count of the 200 MP imaging system with OIS and 8-element lens allows you to capture every moment with Xiaomi's highest resolution on a smartphone so far. In addition, to achieve exceptional sharpness in each scene, it has the most innovative functions of the AI camera . Activate the 200 MP mode on your Xiaomi 12T Pro and you can turn the mundane into the extraordinary. You'll be able to enjoy those moments that happen in the blink of an eye in exceptional resolution.
Thanks to the mega resolution, 200MP Xiaomi ProCut can modify and divide your original 200 MP photo into up to five different masterpieces, but each with its ideal composition and without compromising sharpness. And thanks to Xiaomi's AI camera technology and powerful image sensor, Xiaomi ProFocus can help you capture and record live movements. Keep the pace and focus.
Sometimes you only have a second to capture the perfect moment, to make sure you get that moment crisp and clear, so remember to slide the shutter button to activate the ultra-fast burst function that takes up to 30 photos per second and never miss a thing. .
Enjoy less noise in low light shots and more captivating images even in the dark. With specially designed nighttime settings , you'll shoot every moment with better lighting control and less noise to bring out the details. Meanwhile, you can always count on Night mode to create natural light photos and immortalize your moments, from a happy gathering on the riverbank at dusk, to a celebratory evening in a candlelit restaurant. Film your moments anywhere, from a solo drive through the desert under a starry sky to a kiss goodnight with the lights out. Every movement will be recorded in rich detail , but also with a significant reduction in noise or dodge . Not only that, you can achieve a greater intensity of the scenes with the most extreme low light conditions, activating the Ultra Night Video function.
Effortlessly reach another level
In the Xiaomi 12T Pro the chipset runs faster, the battery lasts longer, the charging is faster and the core stays much cooler. All thanks to the fact that it prioritizes energy efficiency. TSMC's new 4nm Snapdragon® 8+ Gen 1 processor goes one step further in keeping power consumption low while delivering high performance.
The biggest steam chamber of the Xiaomi T series
Xiaomi 12T Pro features the largest vapor chamber of the Xiaomi T series in its cooling system, which effectively lowers the core temperature even in times of heavy use .
All-day battery
Retains never-before-seen power levels thanks to a 5000 mAh battery. The slim single-cell battery retains high energy density while being powered by a new generation of less power-hungry processors, delivering up to 13.5 hours of screen time. You can have your Xiaomi 12T Pro ready in 19 minutes , thanks to the 120 W HyperCharge Charge .
xiaomi 12t pro
Moments on another level
An unusual design
This design features fine detail and cutting-edge technology encased in a sleek, matte touch body with a 200MP image sensor, plus a distinctive, rugged metallic effect around the camera.
A mega-immersive experience
For you to truly connect with your moments, Xiaomi presents the first AMOLED CrystalRes screen with sound by Harman Kardon , all to immerse you in the moment on another level. See the world come to life on your screen with the 6.67" CrystalRes AMOLED Display . The CrystalRes AMOLED display lets you enjoy your photos in exceptional clarity, with super 1220p resolution , a contrast ratio of 5,000,000: 1 and a pixel density of 446 ppi This screen has 27% more clarity than the 1080p screen but similar power consumption.
The most intense screen to date
Extraordinary color accuracy: A 68 million color display with TrueColor and a 100% DCI-P3 wide color gamut . The screen gives you access to a world with Ambilight technology for you to enjoy. Designed to take care of your eyes. The display supports 1920Hz PWM dimming to protect your eyes without sacrificing image quality.
200 MP imaging system
The innovative pixel count of the 200 MP imaging system with OIS and 8-element lens allows you to capture every moment with Xiaomi's highest resolution on a smartphone so far. In addition, to achieve exceptional sharpness in each scene, it has the most innovative functions of the AI camera . Activate the 200 MP mode on your Xiaomi 12T Pro and you can turn the mundane into the extraordinary. You'll be able to enjoy those moments that happen in the blink of an eye in exceptional resolution.
Thanks to the mega resolution, 200MP Xiaomi ProCut can modify and divide your original 200 MP photo into up to five different masterpieces, but each with its ideal composition and without compromising sharpness. And thanks to Xiaomi's AI camera technology and powerful image sensor, Xiaomi ProFocus can help you capture and record live movements. Keep the pace and focus.
Sometimes you only have a second to capture the perfect moment, to make sure you get that moment crisp and clear, so remember to slide the shutter button to activate the ultra-fast burst function that takes up to 30 photos per second and never miss a thing. .
Enjoy less noise in low light shots and more captivating images even in the dark. With specially designed nighttime settings , you'll shoot every moment with better lighting control and less noise to bring out the details. Meanwhile, you can always count on Night mode to create natural light photos and immortalize your moments, from a happy gathering on the riverbank at dusk, to a celebratory evening in a candlelit restaurant. Film your moments anywhere, from a solo drive through the desert under a starry sky to a kiss goodnight with the lights out. Every movement will be recorded in rich detail , but also with a significant reduction in noise or dodge . Not only that, you can achieve a greater intensity of the scenes with the most extreme low light conditions, activating the Ultra Night Video function.
Effortlessly reach another level
In the Xiaomi 12T Pro the chipset runs faster, the battery lasts longer, the charging is faster and the core stays much cooler. All thanks to the fact that it prioritizes energy efficiency. TSMC's new 4nm Snapdragon® 8+ Gen 1 processor goes one step further in keeping power consumption low while delivering high performance.
The biggest steam chamber of the Xiaomi T series
Xiaomi 12T Pro features the largest vapor chamber of the Xiaomi T series in its cooling system, which effectively lowers the core temperature even in times of heavy use .
All-day battery
Retains never-before-seen power levels thanks to a 5000 mAh battery. The slim single-cell battery retains high energy density while being powered by a new generation of less power-hungry processors, delivering up to 13.5 hours of screen time. You can have your Xiaomi 12T Pro ready in 19 minutes , thanks to the 120 W HyperCharge Charge .
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 12 |
| User interface | MIUI 13 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 163,1 x 75,9 x 8,6 mm |
| Weight | 205 g |
| Water and dust resistance | IP53 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,67" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1220 x 2712 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 900 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 200 MP (f/1.7, 1/1.22", 0.64µm, PDAF, OIS) + 8 MP (f/2.2, 120˚, 1/4", 1.12µm) + 2 MP (f/2.4); Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama; Video: 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR10+ |
| Front camera | 20 MP (f/2.2, 1/3.47", 0.8µm); HDR, panorama; Video: 1080p@30/60fps, HDR |
| Rear camera resolution | 200 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 20 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6), Direct, Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, aptX HD, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Brands | Xiaomi |
| Alert button | Disabled |