Xiaomi Redmi Note 14 Pro+ 5G 12GB/512GB Gold (Sand Gold) Dual SIM
Xiaomi Redmi Note 14 Pro+ 5G:
- 1.5K 120Hz AMOLED display
- 200MP AI Camera
- 20 MP selfie camera
- 5110 mAh battery
- 120W Hypercharge
- Snapdragon 7s Gen 3 processor
- 5G connection
- Corning® Gorilla® Glass Victus 2
- Android 14
Xiaomi Redmi Note 14 Pro+ 5G 12GB/512GB Gold (Sand Gold) Dual SIM
Xiaomi Redmi Note 14 Pro+ 5G
Iconic shots, AI crafted
Unsurpassed image excellence
200MP AI Camera . The Redmi Note 14 Pro+ 5G is equipped with a flagship 200MP main camera, powerful hardware, and optical image stabilization (OIS) to deliver clearer details and sharper night shots.
Capture ultra-sharp 200MP images with incredible detail and vivid colors thanks to the power of end-to-end AI remosaic algorithms that greatly improve processing speed and image quality.
4x Zoom . With dual 4x and 2x lossless optical zooms, you can easily switch between different focal lengths to frame your shot without missing a pixel.
RAW algorithms have been further refined to preserve more image detail, making night photography even more stunning.
With Smart-ISO Pro , the Redmi Note 14 Pro+ 5G automatically adjusts the phone's camera to capture every detail in both dark and bright areas of every scene for incredible HDR photos. It prevents overexposure in photos with brighter dark areas, improving the balance of highlights and shadows.
20MP Selfie Camera . The ultra-sharp 0.8x front camera offers a wider view for group selfies.
Powerful AI tools
AI Erase Pro . Remove unwanted clutter from your photos with AI Erase Pro. Just tap what you want to remove and watch it magically disappear.
AI Image Expansion . Effortlessly extend your image beyond its original frame using AI to instantly fill in the missing areas.
AI Bokeh . Add an attractive blurred background effect or a shallow depth of field to make your subject stand out.
AI Cutout . Identify the subjects in your image and separate them from the background.
AI Film . Create vlogs and short videos with the help of AI. Select the photos and videos you want to use, enter key descriptions, and sit back as intuitive recommendations for custom templates and soundtracks help bring your vision to life.
Dual Video . Record simultaneously from the front and rear cameras to capture multiple perspectives.
All-Star Durability
IP68 dust and water resistance . The Redmi Note 14 Pro+ 5G is equipped with high-end IP68 protection, meaning it's tested to withstand up to 30 minutes of immersion in up to 1.5 meters of water.
Enjoy seamless connectivity and smooth scrolling even with wet, oily, or soapy fingers.
Corning® Gorilla® Glass Victus® 2. The high-end, durable glass display offers unmatched durability that easily withstands accidental drops.
Professional design
The curvature of the screen fits the shape of your palm, improving the comfortable grip of the Redmi Note 14 Pro+ 5G.
Center Camera Design.With a sleek appearance and precision-crafted camera design, the Redmi Note 14 Pro+ 5G sports a premium look.
Bright screen
The flagship 6.67" AMOLED display delivers gorgeous colors and an immersive viewing experience.
1.5K CrystalRes display with a peak brightness of 3000 nits.
Experience the brilliance of a cinema screen that enhances your visual journey with exceptional brightness and a spectrum of rich, intense colors that bring every detail to life with stunning clarity. Combined with the powerful surround sound of dual speakers, this pocket-sized cinema delivers a complete sensory experience at your fingertips.
Premium performance
Snapdragon® 7s Gen 3. The Qualcomm Snapdragon processor uses the ARM V9.2 architecture. Upgraded to 4 large A720 cores and 4 small A520 cores, it delivers more powerful multi-core performance and improved overall capabilities.
Large-capacity 5110mAh battery. The Redmi Note 14 Pro+ 5G's large battery capacity allows your smartphone to run longer on a single charge, reducing the frequency of charging.
120W HyperCharge . The battery life management algorithm learns from your daily charging habits and adjusts the voltage and current in real time to effectively slow battery degradation.
Xiaomi Redmi Note 14 Pro+ 5G
Iconic shots, AI crafted
Unsurpassed image excellence
200MP AI Camera . The Redmi Note 14 Pro+ 5G is equipped with a flagship 200MP main camera, powerful hardware, and optical image stabilization (OIS) to deliver clearer details and sharper night shots.
Capture ultra-sharp 200MP images with incredible detail and vivid colors thanks to the power of end-to-end AI remosaic algorithms that greatly improve processing speed and image quality.
4x Zoom . With dual 4x and 2x lossless optical zooms, you can easily switch between different focal lengths to frame your shot without missing a pixel.
RAW algorithms have been further refined to preserve more image detail, making night photography even more stunning.
With Smart-ISO Pro , the Redmi Note 14 Pro+ 5G automatically adjusts the phone's camera to capture every detail in both dark and bright areas of every scene for incredible HDR photos. It prevents overexposure in photos with brighter dark areas, improving the balance of highlights and shadows.
20MP Selfie Camera . The ultra-sharp 0.8x front camera offers a wider view for group selfies.
Powerful AI tools
AI Erase Pro . Remove unwanted clutter from your photos with AI Erase Pro. Just tap what you want to remove and watch it magically disappear.
AI Image Expansion . Effortlessly extend your image beyond its original frame using AI to instantly fill in the missing areas.
AI Bokeh . Add an attractive blurred background effect or a shallow depth of field to make your subject stand out.
AI Cutout . Identify the subjects in your image and separate them from the background.
AI Film . Create vlogs and short videos with the help of AI. Select the photos and videos you want to use, enter key descriptions, and sit back as intuitive recommendations for custom templates and soundtracks help bring your vision to life.
Dual Video . Record simultaneously from the front and rear cameras to capture multiple perspectives.
All-Star Durability
IP68 dust and water resistance . The Redmi Note 14 Pro+ 5G is equipped with high-end IP68 protection, meaning it's tested to withstand up to 30 minutes of immersion in up to 1.5 meters of water.
Enjoy seamless connectivity and smooth scrolling even with wet, oily, or soapy fingers.
Corning® Gorilla® Glass Victus® 2. The high-end, durable glass display offers unmatched durability that easily withstands accidental drops.
Professional design
The curvature of the screen fits the shape of your palm, improving the comfortable grip of the Redmi Note 14 Pro+ 5G.
Center Camera Design.With a sleek appearance and precision-crafted camera design, the Redmi Note 14 Pro+ 5G sports a premium look.
Bright screen
The flagship 6.67" AMOLED display delivers gorgeous colors and an immersive viewing experience.
1.5K CrystalRes display with a peak brightness of 3000 nits.
Experience the brilliance of a cinema screen that enhances your visual journey with exceptional brightness and a spectrum of rich, intense colors that bring every detail to life with stunning clarity. Combined with the powerful surround sound of dual speakers, this pocket-sized cinema delivers a complete sensory experience at your fingertips.
Premium performance
Snapdragon® 7s Gen 3. The Qualcomm Snapdragon processor uses the ARM V9.2 architecture. Upgraded to 4 large A720 cores and 4 small A520 cores, it delivers more powerful multi-core performance and improved overall capabilities.
Large-capacity 5110mAh battery. The Redmi Note 14 Pro+ 5G's large battery capacity allows your smartphone to run longer on a single charge, reducing the frequency of charging.
120W HyperCharge . The battery life management algorithm learns from your daily charging habits and adjusts the voltage and current in real time to effectively slow battery degradation.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Redmi Note 14 Pro+ 5G |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 14 |
| User interface | Hyper OS |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-01-16 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Gold |
| Dimensions | 162,5 x 74,7 x 8,8 mm |
| Weight | 210 g |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,67" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1220 x 2712 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 3000 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3 (4 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 12 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 200 MP (f/1.7, 23mm, gran angular, 1/1.4", 0.56μm, PDAF, OIS) + 8 MP (f/2.2, 15mm, 120º, ultra gran angular) + 2 MP (f/2.4, macro); Flash LED, HDR, Panorámica; Vídeo: 4K@24/30 fps, 1080p@30/60/120 fps, Giros-EIS, OIS |
| Front camera | 20 MP (f/2.2, 21 mm, gran angular, 1/4.0", 0.7μm); HDR; Panorámico; Vídeo: 1080p@30/60fps |
| Rear camera resolution | 200 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 20 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6e), Direct, Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BeiDou, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | e-SIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5110 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | <p>* La función NFC puede variar dependiendo del mercado/región</p> |