Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G 8GB/256GB Purple (Aurora Purple) Dual SIM
Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G:
- 1.5K 120Hz Curved AMOLED Display
- 200 MP camera with OIS
- 5100 mAh battery
- 67W turbo charging
- Snapdragon® 7s Gen 2
- Android 13, MIUI 14
Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G 8GB/256GB Purple (Aurora Purple) Dual SIM
Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G
Capture the greatness
AMOLED screen
1.5K 6.67" CrystalRes . On-screen display performance has been significantly improved. Fully optimized brightness, color and eye protection deliver an ultra-sharp viewing experience. 120Hz adaptive refresh rate display . Multiple Refresh rate options intelligently adapt to different situations to reduce power consumption and ensure more stable operation, giving you a smoother viewing experience.
The 1.5K display features an ultra-wide color gamut and dual speakers offer widescreen sound, allowing you to enjoy an immersive audiovisual entertainment experience anytime, anywhere.
The new cycle mode adapts to the time of day and different applications, allowing you to enjoy an experience that is more compatible with circadian rhythms, relaxing and easy on the eyes.
Flagship anti-shake main camera with 200 MP OIS
The Redmi Note 13 Pro 5G is equipped with the 200 MP main camera that a flagship could have and is compatible with Super QPD for faster and more precise focusing. The powerful combination of OIS and EIS dramatically improves anti-shake performance. With Xiaomi's enhanced imaging capabilities, you can create a masterpiece every time you press the shutter.
The 7-element lens design and the adoption of ALD ultra-low reflectance optical coating can effectively reduce reflections and ghosting. The large f/1.65 aperture for night scenes and 2.24 μm maximum pixel size significantly improve light input and light sensitivity for sharper night images.
Optical Image Stabilization (OIS) compensates for hand shake and camera shake. Combined with EIS (electronic image stabilization), it acts as an invisible tripod so you can take sharper photos and videos.
The 200 MP resolution and on-sensor zoom technology provide telephoto effects comparable to traditional optical zoom and up to 4x lossless zoom to deliver sharp images both close-up and from a distance.
Overall durability
The double-sided glass body and screen-free design allow for ultra-thin front bezels for an immersive viewing experience. Each Redmi Note 13 Pro 5G undergoes extremely rigorous testing before shipping to ensure an extraordinary experience.
IP54 splash-proof design . With IP54 rating, the Redmi Note 13 Pro 5G is well equipped with protection against splashes and dust. Additionally, the Redmi Note 13 Pro 5G's screen has been optimized for improved touch recognition and control, preventing water from accidentally activating it.
Snapdragon® 7s Gen 2 . Flagship 4nm processor. The flagship 4nm octa-core high-performance processor delivers high-speed output and improves overall performance, visuals and networking experience.
5100 mAh large capacity battery. 67W turbo charging . Iconic turbo charging lets you charge it up to maximum quickly. You'll be able to enjoy extended use without worries thanks to its large battery, which lasts as long as an external battery.
Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G
Capture the greatness
AMOLED screen
1.5K 6.67" CrystalRes . On-screen display performance has been significantly improved. Fully optimized brightness, color and eye protection deliver an ultra-sharp viewing experience. 120Hz adaptive refresh rate display . Multiple Refresh rate options intelligently adapt to different situations to reduce power consumption and ensure more stable operation, giving you a smoother viewing experience.
The 1.5K display features an ultra-wide color gamut and dual speakers offer widescreen sound, allowing you to enjoy an immersive audiovisual entertainment experience anytime, anywhere.
The new cycle mode adapts to the time of day and different applications, allowing you to enjoy an experience that is more compatible with circadian rhythms, relaxing and easy on the eyes.
Flagship anti-shake main camera with 200 MP OIS
The Redmi Note 13 Pro 5G is equipped with the 200 MP main camera that a flagship could have and is compatible with Super QPD for faster and more precise focusing. The powerful combination of OIS and EIS dramatically improves anti-shake performance. With Xiaomi's enhanced imaging capabilities, you can create a masterpiece every time you press the shutter.
The 7-element lens design and the adoption of ALD ultra-low reflectance optical coating can effectively reduce reflections and ghosting. The large f/1.65 aperture for night scenes and 2.24 μm maximum pixel size significantly improve light input and light sensitivity for sharper night images.
Optical Image Stabilization (OIS) compensates for hand shake and camera shake. Combined with EIS (electronic image stabilization), it acts as an invisible tripod so you can take sharper photos and videos.
The 200 MP resolution and on-sensor zoom technology provide telephoto effects comparable to traditional optical zoom and up to 4x lossless zoom to deliver sharp images both close-up and from a distance.
Overall durability
The double-sided glass body and screen-free design allow for ultra-thin front bezels for an immersive viewing experience. Each Redmi Note 13 Pro 5G undergoes extremely rigorous testing before shipping to ensure an extraordinary experience.
IP54 splash-proof design . With IP54 rating, the Redmi Note 13 Pro 5G is well equipped with protection against splashes and dust. Additionally, the Redmi Note 13 Pro 5G's screen has been optimized for improved touch recognition and control, preventing water from accidentally activating it.
Snapdragon® 7s Gen 2 . Flagship 4nm processor. The flagship 4nm octa-core high-performance processor delivers high-speed output and improves overall performance, visuals and networking experience.
5100 mAh large capacity battery. 67W turbo charging . Iconic turbo charging lets you charge it up to maximum quickly. You'll be able to enjoy extended use without worries thanks to its large battery, which lasts as long as an external battery.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Redmi Note 13 Pro |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 13 |
| User interface | MIUI 14 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Purple |
| Dimensions | 161,2 x 74,2 x 8 mm |
| Weight | 187 g |
| Water and dust resistance | IP54 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,67" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1220 x 2712 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 500 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 200 MP (f/1.7, 23 mm gran angular, 1/1.4", 0.56μm, PDAF multidireccional, OIS) + 8 MP (f/2.2, 118°, ultra gran angular) + 2 MP (f/2.4, macro); Flash doble LED, HDR, PANORÁMICA Vídeo: 4K@30fps, 1080p@30/60/120 fps, giroscopio ICE |
| Front camera | 16 MP (f/2.4, gran angular); HDR, panorámica; Vídeo: 1080p@30/60 fps |
| Rear camera resolution | 200 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 16 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5100 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |