Xiaomi Redmi Note 11 4GB/128GB Gray (Graphite Gray) Dual SIM
Xiaomi Redmi Note 11 Gray (Graphite Gray) Dual SIM:
- 4GB RAM and 128GB storage
- Screen 6.43" AMOLED 90Hz
- Qualcomm Snapdragon 680 4G (6nm)
- 50 MP quad camera
- 5000 mAh battery and 33W fast charge
- Android 11
Xiaomi Redmi Note 11 4GB/128GB Gray (Graphite Gray) Dual SIM
Xiaomi Redmi Note 11
Update for better performance
Life in AMOLED 90 Hz
The backlit screen offers the latest in brightness, contrast, color calibration and resolution. Seamlessly navigate your social networks or experience powerful and responsive gameplay. Immerse yourself in a world of wonders with the Xiaomi Redmi Note 11 and the 6.43-inch AMOLED FHD+ backlit screen , which offers the latest in brightness, contrast, color calibration and resolution. So while the wide DCI-P3 color gamut delivers vivid color rendering, the 4,500,000:1 contrast ratio delivers crisp images. In addition, the Note 11 has a maximum brightness of 1000 nits and the Sunlight Display function, so that the screen is readable even in bright sunlight. Of course, with Reading Mode 3.0 , eye strain will be a thing of the past. On the other hand, the Redmi Note 11 allows you to enjoy your content smoothly and without interruptions thanks to the 90 Hz refresh rate .
Winning Performance 6nm Snapdragon® 680
This processor is not only fast and powerful , but also runs on the low-power 6nm process to deliver high performance while improving battery life. Faster loading speeds with UFS 2.2 and accelerated writing thanks to Write Booster , which offers powerful application installation, high-speed file caching and launching, as well as large file reading and writing. As we have already been anticipating, efficiency is one of the strengths of the Xiaomi Redmi Note 11. And, it is that both its hardware and its software are optimized to get the most out of its 5000 mAh battery , extending its duration up to a full day . When it comes to an end, don't worry, because thanks to the 33W Pro fast charging technology, you'll have your Note 11 100% ready in just 58 minutes.
double power squared
The blame for this happening lies with its 50 MP main sensor , which is also supported by a powerful computational photography system to optimize image processing. Of course, the 120º ultra-wide angle, macro and depth lenses will be in charge of offering the best results in different scenarios. Did you think that was it? Well, we're almost there. But we did not want to finish without telling you that the new Xiaomi Redmi Note 11 provides exceptional audio quality through its two stereo speakers , or that you can make fast and convenient mobile payments thanks to NFC , as well as easily control your appliances with its transmitter. infrared . Not to mention the excellent haptic response of its Z-axis linear motor.
Xiaomi Redmi Note 11
Update for better performance
Life in AMOLED 90 Hz
The backlit screen offers the latest in brightness, contrast, color calibration and resolution. Seamlessly navigate your social networks or experience powerful and responsive gameplay. Immerse yourself in a world of wonders with the Xiaomi Redmi Note 11 and the 6.43-inch AMOLED FHD+ backlit screen , which offers the latest in brightness, contrast, color calibration and resolution. So while the wide DCI-P3 color gamut delivers vivid color rendering, the 4,500,000:1 contrast ratio delivers crisp images. In addition, the Note 11 has a maximum brightness of 1000 nits and the Sunlight Display function, so that the screen is readable even in bright sunlight. Of course, with Reading Mode 3.0 , eye strain will be a thing of the past. On the other hand, the Redmi Note 11 allows you to enjoy your content smoothly and without interruptions thanks to the 90 Hz refresh rate .
Winning Performance 6nm Snapdragon® 680
This processor is not only fast and powerful , but also runs on the low-power 6nm process to deliver high performance while improving battery life. Faster loading speeds with UFS 2.2 and accelerated writing thanks to Write Booster , which offers powerful application installation, high-speed file caching and launching, as well as large file reading and writing. As we have already been anticipating, efficiency is one of the strengths of the Xiaomi Redmi Note 11. And, it is that both its hardware and its software are optimized to get the most out of its 5000 mAh battery , extending its duration up to a full day . When it comes to an end, don't worry, because thanks to the 33W Pro fast charging technology, you'll have your Note 11 100% ready in just 58 minutes.
double power squared
The blame for this happening lies with its 50 MP main sensor , which is also supported by a powerful computational photography system to optimize image processing. Of course, the 120º ultra-wide angle, macro and depth lenses will be in charge of offering the best results in different scenarios. Did you think that was it? Well, we're almost there. But we did not want to finish without telling you that the new Xiaomi Redmi Note 11 provides exceptional audio quality through its two stereo speakers , or that you can make fast and convenient mobile payments thanks to NFC , as well as easily control your appliances with its transmitter. infrared . Not to mention the excellent haptic response of its Z-axis linear motor.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | 2201117TG |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 11 |
| User interface | MIUI 13 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Grey |
| Dimensions | 159,9 x 73,9 x 8,1 mm |
| Weight | 179 g |
| Keyboard | No |
| Water and dust resistance | IP53 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,43" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Brightness | 700 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 4GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.8, 26mm, PDAF) + 8 MP (f/2.2, 118˚) + 2 MP (f/2.4) + 2 MP (f/2.4); LED flash, HDR, panorama; Video 1080p@30fps |
| Front camera | 13 MP (f/2.4); Video 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 8 megapixels |
| Number of rear cameras | Quadruple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band, Hotspot |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |