Xiaomi Redmi Note 11 Pro 6GB/64GB Blue (Star Blue) Dual SIM 2201116TG
Xiaomi Redmi Note 11 Pro:
- 6GB RAM and 64GB storage
- 6.67" SUPER AMOLED 120Hz screen
- MediaTek Helio G96
- 108 MP quad camera
- 5000 mAh battery and 67W fast charging
- Android 11
Xiaomi Redmi Note 11 Pro 6GB/64GB Blue (Star Blue) Dual SIM 2201116TG
Redmi Note 11 Pro
108 MP of pure detail
6.67-inch 120Hz FHD+ DotDisplay AMOLED panel
Now immerse yourself in a world of wonders with the Note 11 Pro and its 6.67-inch FHD+ AMOLED display , with the latest in brightness, contrast, color calibration and resolution. So, while the DCI-P3 wide color gamut delivers vivid color representation, the 4,500,000:1 contrast ratio delivers sharp images. In addition, the Note 11 Pro has a maximum brightness of 1200 nits and the Sunlight Display function, so that the screen is readable even in bright sunlight. Of course, with Reading Mode 3.0 , eye fatigue will be a thing of the past. Add to all this a highly responsive touch screen experience, because it has a touch sampling rate of up to 360 Hz . But in addition to the smooth gliding sensation at your fingertips, the Note 11 Pro's software features deliver the ultimate energetic, immersive and engaging viewing experience, with a refresh rate of up to 120Hz.
5000 mAh capacity with 67W Pro fast charging
Enjoy the transformative advantages of 67W Pro fast charging, thanks to Xiaomi's new MMT technology , take your Redmi Note 11 Pro's battery from 0 to 100% in approximately 60 minutes . In addition, the large capacity of 5000 mAh and the optimizations of the MIUI 13 operating system manage to extend the autonomy of the device up to 16 hours of video, 33 hours of calls or 138 hours of music. Did you think that was all? Well, we're almost there. But we didn't want to finish without telling you that the new Xiaomi Redmi Note 11 Pro provides exceptional audio quality through its two stereo speakers, or that you can make fast and comfortable mobile payments thanks to NFC, as well as easily control your appliances with its transmitter. infrared. Not to mention the excellent haptic response of its Z-axis linear motor.
MediaTek Helio G96 8-core SoC
All this accompanied by the 8-core MediaTek Helio G96 SoC , which will be responsible for providing high performance to your phone. Plus, it will stay at low temperatures for a long time with its LiquidCool technology, which features several layers of graphite and copper sheets to dissipate heat and keep it away from the CPU. The very large LPDDR4X RAM in this superior version of the Redmi Note 11 Pro will give you stable and fluid operation when performing multitasking actions. Furthermore, get faster loading speeds with the UFS 2.2 memory of your new Note 11 Pro phone, as well as accelerated writing through the Write Booster system, which offers efficient ultra-fast application installation and launch functions, as well as storage, reading and writing of large files.
108 MP Samsung HM2 sensor
On the other hand, the AI quad rear camera of the Xiaomi Redmi Note 11 Pro is now equipped with a 108 MP Samsung HM2 main sensor, capable of taking incredibly sharp images. This features a large 1/1.52” size to capture more details, 9-in-1 pixel binning for better low-light performance, and dual native ISO. Of course, the 120º ultra-wide-angle , macro and depth lenses are maintained compared to the aforementioned model, in order to offer the best results in any type of scenario.
Redmi Note 11 Pro
108 MP of pure detail
6.67-inch 120Hz FHD+ DotDisplay AMOLED panel
Now immerse yourself in a world of wonders with the Note 11 Pro and its 6.67-inch FHD+ AMOLED display , with the latest in brightness, contrast, color calibration and resolution. So, while the DCI-P3 wide color gamut delivers vivid color representation, the 4,500,000:1 contrast ratio delivers sharp images. In addition, the Note 11 Pro has a maximum brightness of 1200 nits and the Sunlight Display function, so that the screen is readable even in bright sunlight. Of course, with Reading Mode 3.0 , eye fatigue will be a thing of the past. Add to all this a highly responsive touch screen experience, because it has a touch sampling rate of up to 360 Hz . But in addition to the smooth gliding sensation at your fingertips, the Note 11 Pro's software features deliver the ultimate energetic, immersive and engaging viewing experience, with a refresh rate of up to 120Hz.
5000 mAh capacity with 67W Pro fast charging
Enjoy the transformative advantages of 67W Pro fast charging, thanks to Xiaomi's new MMT technology , take your Redmi Note 11 Pro's battery from 0 to 100% in approximately 60 minutes . In addition, the large capacity of 5000 mAh and the optimizations of the MIUI 13 operating system manage to extend the autonomy of the device up to 16 hours of video, 33 hours of calls or 138 hours of music. Did you think that was all? Well, we're almost there. But we didn't want to finish without telling you that the new Xiaomi Redmi Note 11 Pro provides exceptional audio quality through its two stereo speakers, or that you can make fast and comfortable mobile payments thanks to NFC, as well as easily control your appliances with its transmitter. infrared. Not to mention the excellent haptic response of its Z-axis linear motor.
MediaTek Helio G96 8-core SoC
All this accompanied by the 8-core MediaTek Helio G96 SoC , which will be responsible for providing high performance to your phone. Plus, it will stay at low temperatures for a long time with its LiquidCool technology, which features several layers of graphite and copper sheets to dissipate heat and keep it away from the CPU. The very large LPDDR4X RAM in this superior version of the Redmi Note 11 Pro will give you stable and fluid operation when performing multitasking actions. Furthermore, get faster loading speeds with the UFS 2.2 memory of your new Note 11 Pro phone, as well as accelerated writing through the Write Booster system, which offers efficient ultra-fast application installation and launch functions, as well as storage, reading and writing of large files.
108 MP Samsung HM2 sensor
On the other hand, the AI quad rear camera of the Xiaomi Redmi Note 11 Pro is now equipped with a 108 MP Samsung HM2 main sensor, capable of taking incredibly sharp images. This features a large 1/1.52” size to capture more details, 9-in-1 pixel binning for better low-light performance, and dual native ISO. Of course, the 120º ultra-wide-angle , macro and depth lenses are maintained compared to the aforementioned model, in order to offer the best results in any type of scenario.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Redmi Note 11 Pro |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 11 |
| User interface | MIUI 13 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Azul |
| Dimensions | 164,2 x 76,1 x 8,1 mm |
| Weight | 202 g |
| Water and dust resistance | IP53 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,67" |
| Display type | Super AMOLED |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 700 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Helio G96 (12 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 6GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Expandable by SD card | Yes (in the second SIM slot) |
| Storage | 64 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 108 MP (f/1.9, 26mm, 1/1.52", 0.7µm, PDAF) + 8 MP (f/2.2, 118˚) + 2 MP (f/2.4) + 2 MP (f/2.4 LED flash, HDR, panorama) ; Video 1080p@30fps |
| Front camera | 16 MP (f/2.5, 1/3.06" 1.0µm) ; Video 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 108 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 16 megapixels |
| Number of rear cameras | Quadruple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (b/g/n/ac), Direct, Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |