Xiaomi Redmi Note 11 Pro+ 5G 8GB/256GB Star Blue (Star Blue) Dual SIM
XIAOMI REDMI NOTE 11 PRO+ 5G BLUE:
- 8GB RAM and 256GB storage
- Screen 6.67" Super AMOLED FHD+, 120Hz, HDR10
- 108 MP triple camera, with 4K video
- 4500 mAh battery and 120W fast charge
- Two speakers with JBL sound
- Android 11, MIUI 12.5
Xiaomi Redmi Note 11 Pro+ 5G 8GB/256GB Star Blue (Star Blue) Dual SIM
Face the Pro+ challenge
120W HyperCharge charges 100% in 15 minutes
Enjoy the transformative advantages of being able to charge up to 100% in just 15 minutes in high performance mode thanks to the ultra-fast 120W HyperCharge of Redmi Note 11 Pro+ 5G . Get up to 26 hours of talk time, 18 hours of video playback, and 140 hours of music listening.
This Redmi Note 11 Pro+ 5G features a new battery structure like MTW Technology that brings more charging tabs to reduce internal resistance. Double charge pumps that maintains a high current flow for a longer time. Two cell battery that increases current flow and reduces overheating.
An exceptional screen
The new Xiaomi Redmi Note 11 Pro+ 5G, equips one of the best screens of the Chinese brand to date. With a 120Hz FHD+ Super AMOLED DotDisplay panel and HDR10 , you won't want to tear yourself away from the screen. Enjoy your series and movies to the fullest thanks to the DCI-P3 color gamut and up to 1200 nits, which will show more intense and brilliant colors.
A high-end camera to bring images to life
The Redmi Note 11 Pro+ 5G includes a powerful 108 MP main camera that allows you to capture every detail and capture your story like never before. Capture faraway landscapes and the perfect shots in any situation, intelligently select the right ISO for the best image quality, and have a large 1/1.52-inch sensor for low-light conditions.
Face the Pro+ challenge
120W HyperCharge charges 100% in 15 minutes
Enjoy the transformative advantages of being able to charge up to 100% in just 15 minutes in high performance mode thanks to the ultra-fast 120W HyperCharge of Redmi Note 11 Pro+ 5G . Get up to 26 hours of talk time, 18 hours of video playback, and 140 hours of music listening.
This Redmi Note 11 Pro+ 5G features a new battery structure like MTW Technology that brings more charging tabs to reduce internal resistance. Double charge pumps that maintains a high current flow for a longer time. Two cell battery that increases current flow and reduces overheating.
An exceptional screen
The new Xiaomi Redmi Note 11 Pro+ 5G, equips one of the best screens of the Chinese brand to date. With a 120Hz FHD+ Super AMOLED DotDisplay panel and HDR10 , you won't want to tear yourself away from the screen. Enjoy your series and movies to the fullest thanks to the DCI-P3 color gamut and up to 1200 nits, which will show more intense and brilliant colors.
A high-end camera to bring images to life
The Redmi Note 11 Pro+ 5G includes a powerful 108 MP main camera that allows you to capture every detail and capture your story like never before. Capture faraway landscapes and the perfect shots in any situation, intelligently select the right ISO for the best image quality, and have a large 1/1.52-inch sensor for low-light conditions.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 11 |
| User interface | MIUI 12.5 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Azul |
| Dimensions | 163,7 x 76,2 x 8,3 mm |
| Weight | 204 g |
| Water and dust resistance | IP53 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,67" |
| Display type | Super AMOLED |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10 |
| Brightness | 700 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | MediaTek Dimensity 920 (6 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Expandable by SD card | Yes (in the second SIM slot) |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 108 MP (f/1.9, 26mm, 1/1.52", 0.7µm, PDAF) + 8 MP (f/2.2, 120˚, 1.0µm) + 2 MP (f/2.4); LED flash, HDR, panorama; Video: 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps |
| Front camera | 16 MP (f/2.5, 1/3.06" 1.0µm) ; Video 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 108 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 16 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6), Direct, Dual band, Hotspot |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 4500 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |