Xiaomi Redmi Note 11S 5G 4GB/128GB Black (Midnight Black) Dual SIM
Xiaomi Redmi Note 11S 5G
- 50 MP AI triple camera
- 8MP ultra-wide camera
- 2MP macro camera
- 90 Hz refresh rate
- MediaTek Dimensity 810 with 5G
- 5000 mAh large capacity battery
- 33W Fast Charge Pro
Xiaomi Redmi Note 11S 5G 4GB/128GB Black (Midnight Black) Dual SIM
Xiaomi Redmi Note 11S 5G
Superstar, super 5G
ready to impress
Fall in love at first sight. Thanks to the detailed back cover and flat edges , the smartphone looks more elegant and is comfortable to hold. Choose one of their distinctive, vibrant colors to express yourself boldly.
90 Hz refresh rate
The 90Hz FHD+ display gives you a fast and smooth browsing or gaming experience. On the other hand, the 4-level AdaptiveSync function (30/50/60/90 Hz) intelligently adapts the screen to an ideal refresh rate based on the content you watch, making the viewing experience more pleasant while increasing battery life.
high quality photography
Capture your inspiration anytime with the 50MP AI Triple Camera , 8MP Ultra Wide Camera and 2MP Macro Camera. Take advantage of Night Mode and capture charm even in the dark. Bring out the true you perfectly with Portrait Mode and never miss a corner of this world with the ultra-wide camera.
Long duration battery
5000 mAh large capacity battery . Thanks to the 5000 mAh battery and MediaTek 5G UltraSave power-saving technology, Redmi Note 11S 5G offers lower power consumption and longer battery life so you can watch videos, listen to music and play games all the time. you want.
33W Quick Charge Pro charges faster than you'd expect, taking just under an hour to reach 100%. You will no longer have to worry if you are always on the go and do not have an external battery.
dual speakers
You will have the cinema at your fingertips. Dual speakers ensure a more immersive experience when listening to music or watching videos so you can completely unwind after work.
X axis linear motor
Enjoy the multidimensional sense of touch , thanks to the high-end configuration it adapts to different gaming situations, which significantly improves your operating experience. It is as if the fingers danced on the screen.
MediaTek Dimensity 810
MediaTek Dimensity 810 adopts a superior 6nm process and incorporates an octa-core CPU with a speed of up to 2.4GHz . The chipset, considered the "heart" of a smartphone, stands out for its performance, efficiency and speed.
The Redmi Note 11S 5G chipset allows you to connect to the world more closely and intelligently.
Xiaomi Redmi Note 11S 5G
Superstar, super 5G
ready to impress
Fall in love at first sight. Thanks to the detailed back cover and flat edges , the smartphone looks more elegant and is comfortable to hold. Choose one of their distinctive, vibrant colors to express yourself boldly.
90 Hz refresh rate
The 90Hz FHD+ display gives you a fast and smooth browsing or gaming experience. On the other hand, the 4-level AdaptiveSync function (30/50/60/90 Hz) intelligently adapts the screen to an ideal refresh rate based on the content you watch, making the viewing experience more pleasant while increasing battery life.
high quality photography
Capture your inspiration anytime with the 50MP AI Triple Camera , 8MP Ultra Wide Camera and 2MP Macro Camera. Take advantage of Night Mode and capture charm even in the dark. Bring out the true you perfectly with Portrait Mode and never miss a corner of this world with the ultra-wide camera.
Long duration battery
5000 mAh large capacity battery . Thanks to the 5000 mAh battery and MediaTek 5G UltraSave power-saving technology, Redmi Note 11S 5G offers lower power consumption and longer battery life so you can watch videos, listen to music and play games all the time. you want.
33W Quick Charge Pro charges faster than you'd expect, taking just under an hour to reach 100%. You will no longer have to worry if you are always on the go and do not have an external battery.
dual speakers
You will have the cinema at your fingertips. Dual speakers ensure a more immersive experience when listening to music or watching videos so you can completely unwind after work.
X axis linear motor
Enjoy the multidimensional sense of touch , thanks to the high-end configuration it adapts to different gaming situations, which significantly improves your operating experience. It is as if the fingers danced on the screen.
MediaTek Dimensity 810
MediaTek Dimensity 810 adopts a superior 6nm process and incorporates an octa-core CPU with a speed of up to 2.4GHz . The chipset, considered the "heart" of a smartphone, stands out for its performance, efficiency and speed.
The Redmi Note 11S 5G chipset allows you to connect to the world more closely and intelligently.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 11 |
| User interface | MIUI 13 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2022-04-23 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 163,6 x 75,8 x 8,8 mm |
| Weight | 195 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,6" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Brightness | 450 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | MediaTek Dimensity 810 (6 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 4GB |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.8, 26mm, PDAF) + 8 MP (f/2.2, 119˚) + 2 MP (f/2.4); LED flash, HDR, panorama; Video: 1080p@30/60fps |
| Front camera | 13 MP (f/2.4); Video: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 13 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |