Xiaomi Mi Band 6 Black
Xiaomi Mi Band 6 Black:
- 1.56" AMOLED screen
- 30 sports modes
- Water resistance up to 50m
- Heart rate monitoring
- sleep monitoring
Xiaomi Mi Band 6 Black
xiaomi mi band 6
30 Sports Modes - 50m Water Resistance - Blood Oxygen Monitoring
Dynamic color display
The Xiaomi Mi Band 6 comes with a 1.56-inch dynamic screen, which achieves approximately 50% more display area than its predecessor. You will be able to read your messages or receive calls more comfortably. On the other hand, along with this new color screen, we find 6 different colors of straps, so you can combine them to your liking and fit your style. Despite its exquisite classic shape, the Mi Smart Band 6 incorporates an innovative large screen with rounded edges, making it elegant and comfortable to wear.
Sport, sport and more sport
This new Xiaomi smartband is specifically designed for athletes. The Mi Band 6 will help you exercise both indoors and outdoors. It has more than 30 sports modes for the most professional, among which are high intensity interval training (HIIT), basketball, boxing or zumba. It also allows you to accurately control and analyze all your movements throughout the day, monitors your heart rate and shows the calories you have burned. Basketball is a good cardiovascular exercise that can help improve reaction time, relieve stress, and enhance teamwork skills. Get your heart pumping as you move to the beat of the music. Listen to the music and let yourself be carried away by the rhythm.
Control your heart rate intelligently
Xiaomi's new activity bracelet is equipped with intelligent heart rate monitoring, which is active 24 hours a day and will notify you when it detects any abnormality or abnormality. Thanks to the PPG Biosensors, it is capable of offering precise data, except in certain exercise models with irregular movements. Rest is very important, not only for athletes, but for everyone. Having a good quality of sleep provides you with healthy benefits that will improve your life in the long term. The Xiaomi Mi Band 6 is capable of having active sleep monitoring 24 hours a day. With improved analysis, the smartband is 40% more accurate in interpreting sleep patterns.
xiaomi mi band 6
30 Sports Modes - 50m Water Resistance - Blood Oxygen Monitoring
Dynamic color display
The Xiaomi Mi Band 6 comes with a 1.56-inch dynamic screen, which achieves approximately 50% more display area than its predecessor. You will be able to read your messages or receive calls more comfortably. On the other hand, along with this new color screen, we find 6 different colors of straps, so you can combine them to your liking and fit your style. Despite its exquisite classic shape, the Mi Smart Band 6 incorporates an innovative large screen with rounded edges, making it elegant and comfortable to wear.
Sport, sport and more sport
This new Xiaomi smartband is specifically designed for athletes. The Mi Band 6 will help you exercise both indoors and outdoors. It has more than 30 sports modes for the most professional, among which are high intensity interval training (HIIT), basketball, boxing or zumba. It also allows you to accurately control and analyze all your movements throughout the day, monitors your heart rate and shows the calories you have burned. Basketball is a good cardiovascular exercise that can help improve reaction time, relieve stress, and enhance teamwork skills. Get your heart pumping as you move to the beat of the music. Listen to the music and let yourself be carried away by the rhythm.
Control your heart rate intelligently
Xiaomi's new activity bracelet is equipped with intelligent heart rate monitoring, which is active 24 hours a day and will notify you when it detects any abnormality or abnormality. Thanks to the PPG Biosensors, it is capable of offering precise data, except in certain exercise models with irregular movements. Rest is very important, not only for athletes, but for everyone. Having a good quality of sleep provides you with healthy benefits that will improve your life in the long term. The Xiaomi Mi Band 6 is capable of having active sleep monitoring 24 hours a day. With improved analysis, the smartband is 40% more accurate in interpreting sleep patterns.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 47,4 x 18,6 x 12,7 mm |
| Weight | 12,8 g |
| Dial Material | TPU |
| Waterproof | 5 ATM (50 meters) |
| Strap material | TPU |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,56" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 152 x 486 p |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| RAM | 2 MB |
| Storage | 32 MB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Disabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| HDMI | No |
| NFC | No |
| ANT+ | Disabled |
| Bluetooth | 5.0 |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Magnetic Cable |
| Battery capacity | 125 mAh |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | No |
| Blood Oxygen Measurement | Enabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Enabled |
| Sport modes | 30 modos |
| Electrocardiogram sensor | Disabled |
| Compatibilidad y accesorios | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | Android 5.0 e iOS 10.0 o versiones posteriores |
| Others | |
|---|---|
| Approximate battery life | 14 días |
| Mobile application | Mi Fit |