Xiaomi Redmi Note 10 Pro 4G 8GB/256GB Gray (Onyx Grey) Dual SIM
Xiaomi Redmi Note 10 Pro Grey:
- 8GB RAM and 256GB storage
- 6.67" AMOLED screen, FHD+, 120Hz, HDR10
- Qualcomm Snapdragon 732G (8nm)
- 108 MP Quad Camera with 4K video recording
- 5020 mAh battery, with 33 W fast charge
Xiaomi Redmi Note 10 Pro 4G 8GB/256GB Gray (Onyx Grey) Dual SIM
Xiaomi Redmi Note 10 Pro
Xiaomi's mobile to travel around the world with 108 MP
Go further with 4 cameras of 108 MP
If you are looking for phones with good cameras , you are in the right place. Xiaomi has focused all its efforts on this section and is increasingly offering more terminals with truly spectacular camera systems. In this case, the new Xiaomi Redmi Note 10 Pro is equipped with a quad of 4 rear cameras , made up of a 108 MP Wide Angle lens, an 8 MP Ultra Wide Angle camera, a 5 MP Macro lens and a proximity sensor of 2 MP. Immortalize the perfect photo in every situation, with the highest quality and definition. In addition, this Xiaomi mobile is capable of recording in 4K at 30fps . It has Portrait Mode, Long Exposure Mode, time-lapse, dual video, ShootSteady and much more.
On the other hand, the internal 16 MP Wide Angle camera is capable of offering clear and sharp selfies thanks to its f/2.5 focal aperture. It also has video recording at 1080 pixels.
More realistic and colorful AMOLED screen
The consumption of multimedia content by users is increasing. Sometimes it is more comfortable to watch series or movies on the mobile, either due to time or being away from home. For this reason, Xiaomi has been equipping its terminals with higher quality screens. This Redmi Note 10 Pro brings a 6.67" AMOLED display at FHD+ resolution at 1080 x 2400 pixels. It also has a 120 Hz refresh rate and HDR10 color technology , which offer more fluid and dynamic image quality.
On the other hand, it has light sensors to automatically adjust the brightness to the brightness of the moment.
Processing speed in its purest form
As usual in Xiaomi mobile phones , this Redmi Note 10 Pro brings a mid-high range chip, specifically the Qualcomm Snapdragon 732G with 8-core processing technology and advanced CPU and GPU architecture . With this processor, the Chinese brand ensures fluidity and perfect operation, even with the most demanding games. Play games, stream videos, or multitask seamlessly.
On the other hand, the processing efficiency, together with the 5020 mAh battery , makes the autonomy of this Xiaomi smartphone really good. The brand assures us that less demanding users will be able to reach up to 2 days on a single charge . In addition, it has a 33 W fast charge , which reaches 59% of its capacity in just 30 minutes.
Xiaomi Redmi Note 10 Pro
Xiaomi's mobile to travel around the world with 108 MP
Go further with 4 cameras of 108 MP
If you are looking for phones with good cameras , you are in the right place. Xiaomi has focused all its efforts on this section and is increasingly offering more terminals with truly spectacular camera systems. In this case, the new Xiaomi Redmi Note 10 Pro is equipped with a quad of 4 rear cameras , made up of a 108 MP Wide Angle lens, an 8 MP Ultra Wide Angle camera, a 5 MP Macro lens and a proximity sensor of 2 MP. Immortalize the perfect photo in every situation, with the highest quality and definition. In addition, this Xiaomi mobile is capable of recording in 4K at 30fps . It has Portrait Mode, Long Exposure Mode, time-lapse, dual video, ShootSteady and much more.
On the other hand, the internal 16 MP Wide Angle camera is capable of offering clear and sharp selfies thanks to its f/2.5 focal aperture. It also has video recording at 1080 pixels.
More realistic and colorful AMOLED screen
The consumption of multimedia content by users is increasing. Sometimes it is more comfortable to watch series or movies on the mobile, either due to time or being away from home. For this reason, Xiaomi has been equipping its terminals with higher quality screens. This Redmi Note 10 Pro brings a 6.67" AMOLED display at FHD+ resolution at 1080 x 2400 pixels. It also has a 120 Hz refresh rate and HDR10 color technology , which offer more fluid and dynamic image quality.
On the other hand, it has light sensors to automatically adjust the brightness to the brightness of the moment.
Processing speed in its purest form
As usual in Xiaomi mobile phones , this Redmi Note 10 Pro brings a mid-high range chip, specifically the Qualcomm Snapdragon 732G with 8-core processing technology and advanced CPU and GPU architecture . With this processor, the Chinese brand ensures fluidity and perfect operation, even with the most demanding games. Play games, stream videos, or multitask seamlessly.
On the other hand, the processing efficiency, together with the 5020 mAh battery , makes the autonomy of this Xiaomi smartphone really good. The brand assures us that less demanding users will be able to reach up to 2 days on a single charge . In addition, it has a 33 W fast charge , which reaches 59% of its capacity in just 30 minutes.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Redmi Note 10 Pro |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 11 |
| User interface | MIUI 13 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Grey |
| Dimensions | 164 x 76,5 x 8,1 mm |
| Weight | 193 g |
| Keyboard | No |
| Water and dust resistance | IP53 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,67" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10 |
| Brightness | 1200 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 732G (8 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 108 MP (f/1.9, 26mm, 1/1.52", 0.7µm, dual pixel PDAF) + 8 MP (f/2.2, 118˚, 1/4.0", 1.12µm) + 5 MP (f/2.4, AF) + 2 MP (f/2.4); LED flash, HDR, panorama; Video: 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Front camera | 16 MP (f/2.5, 1/3.06", 1.0µm); Panorama; Video: 1080p@30fps, 720p@120fps |
| Rear camera resolution | 108 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 16 megapixels |
| Number of rear cameras | Quadruple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5020 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |