Xiaomi Redmi Note 8 (2021) 4GB/64GB Black (Space Black) Dual SIM
XIAOMI REDMI NOTE 8 (2021):
- 6.3" screen
- 48 MP + 8 MP + 2 MP + 2MP quad camera
- ProcessorMediatek Helio G85 (12nm)
- 4000 mAh battery, 18W fast charge
- Android 11
- Corning Glass 5 protection on both sides
Xiaomi Redmi Note 8 (2021) 4GB/64GB Black (Space Black) Dual SIM
Xiaomi Redmi Note 8 (2021)
the king of performance
powerful processor
Enjoy the powerful processor to smoothly enjoy your games. Thanks to the incredible MediaTek Helio G85 gaming processor, the device offers superior performance. The octa - core CPU runs at up to 2.0 GHz , increasing the response speed of applications and further enhancing your gaming experience .
Capture every last detail
Capture every last detail with the AI Quad Camera . Much more than ultra-sharp photos .
See the world in high definition and save memories in fine detail with the 48 MP main camera . With the 120º ultra-wide-angle camera, you don't have to move away, you can capture the entire scene from without leaving the site.
The background is intelligently blurred with Portrait Mode , bringing out your beauty and drawing attention to you. 2cm autofocus lets you discover the micro wonders of the world, take close-up photos and videos.
high capacity battery
Forget about battery worries. The Xiaomi Redmi Note 8 (2021) has an incredible battery that allows a full charge to last up to two days. 4000 mAh high capacity battery with 18W fast charging .
The device fully charges in just 2 hours and is always ready for use.
super linear speakers
Enjoy higher volume and better sound quality . Plus, thanks to sonic dust removal, sound waves keep your speakers clean.
Worry-free daily use
Enjoy a superior quality guarantee for worry-free daily use. The Xiaomi Redmi Note 8 (2021) has a Corning® Gorilla® 5 Glass protection, which makes it resistant to scratches and drops in front and behind.
Thanks to the splash-resistant nano-coating you no longer have to fear rain and dust.
Xiaomi Redmi Note 8 (2021)
the king of performance
powerful processor
Enjoy the powerful processor to smoothly enjoy your games. Thanks to the incredible MediaTek Helio G85 gaming processor, the device offers superior performance. The octa - core CPU runs at up to 2.0 GHz , increasing the response speed of applications and further enhancing your gaming experience .
Capture every last detail
Capture every last detail with the AI Quad Camera . Much more than ultra-sharp photos .
See the world in high definition and save memories in fine detail with the 48 MP main camera . With the 120º ultra-wide-angle camera, you don't have to move away, you can capture the entire scene from without leaving the site.
The background is intelligently blurred with Portrait Mode , bringing out your beauty and drawing attention to you. 2cm autofocus lets you discover the micro wonders of the world, take close-up photos and videos.
high capacity battery
Forget about battery worries. The Xiaomi Redmi Note 8 (2021) has an incredible battery that allows a full charge to last up to two days. 4000 mAh high capacity battery with 18W fast charging .
The device fully charges in just 2 hours and is always ready for use.
super linear speakers
Enjoy higher volume and better sound quality . Plus, thanks to sonic dust removal, sound waves keep your speakers clean.
Worry-free daily use
Enjoy a superior quality guarantee for worry-free daily use. The Xiaomi Redmi Note 8 (2021) has a Corning® Gorilla® 5 Glass protection, which makes it resistant to scratches and drops in front and behind.
Thanks to the splash-resistant nano-coating you no longer have to fear rain and dust.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 11 |
| User interface | MIUI 12.5 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 158,3 x 75,3 x 8,4 mm |
| Weight | 190 g |
| Keyboard | No |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,3" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 1080 x 2340 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Brightness | 500 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Helio G85 (12nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 4GB |
| Expandable memory | micro SD 256 GB |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 64 GB |
| Storage Type | eMMC |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 48 MP (f/1.8, 26mm, PDAF) + 8 MP (f/2.2, 13mm) + 2 MP (f/2.4) + 2 MP (f/2.4); Features: LED flash, HDR, panorama; Video: 1080p@30/120fps; gyro-EIS |
| Front camera | 13 MP, f/2.0, 1.12µm, HDR, panorama |
| Rear camera resolution | 48 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 13 megapixels |
| Number of rear cameras | Quadruple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band, Hotspot |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | No |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |