Xiaomi Redmi Note 8 (2021) 4GB/64GB White (Moonlight White) Dual SIM M1908C3JGG
Xiaomi Redmi Note 8 2021
- Octa-core MediaTek Helio G85 processor
- 48 MP quad camera with AI
- 6.3” FHD Dot Drop Screen
- 4000 mAh (typ) battery with 18W fast charging
- Android 11, MIUI 12.5
Xiaomi Redmi Note 8 (2021) 4GB/64GB White (Moonlight White) Dual SIM M1908C3JGG
Xiaomi Redmi Note 8 (2021)
the king of performance
Gaming performance with Helio G85
For starters, thanks to the incredible MediaTek Helio G85 gaming processor, the Xiaomi Redmi Note 8 2021 offers superior performance. The 8-core CPU runs at a maximum speed of 2GHz , and is supported by eMMc 5.1 memory LPDDR4X RAM , increasing the response speed of applications and further enhancing your gaming experience.
Enjoy higher volume and better sound quality through the 1217 super-linear speakers , which include sonic dust removal so that the Redmi Note 8 2021 amplifiers stay clean with the sound waves themselves.
Quad camera with AI, 48 MP and ultra wide angle
Discover the world in high definition and save memories in maximum detail through the 48 MP main camera of the Redmi Note 8 2021. In addition, you will not have to walk away: with the 120º ultra-wide-angle camera you can capture all the scene without leaving the site. On the other hand, portraits will highlight your beauty by intelligently blurring the background to focus all attention on you, and it can autofocus from 2cm away. If you are more of selfies, in discovering the micro-wonders of the world, the new Note 8 will find what you are looking for in its 13 MP front camera .
4000 mAh battery and 18W fast charge
Although the best thing is that you can use your Redmi Note 8 2021 for two days on a single charge. And, is that, to the large 4000 mAh battery is added a system that optimizes efficiency. Plus, 18W fast charging takes your device from 0 to 100% in just 2 hours.
Another thing that the Xiaomi Redmi Note 8 2021 can offer you is a guarantee of superior quality , so that you can carry out daily use without worries. As? Well, with the protection, both front and rear, of a Corning Gorilla Glass 5 glass, as well as a splash-resistant nano-coating . You will not be afraid of dust or rain again!
Xiaomi Redmi Note 8 (2021)
the king of performance
Gaming performance with Helio G85
For starters, thanks to the incredible MediaTek Helio G85 gaming processor, the Xiaomi Redmi Note 8 2021 offers superior performance. The 8-core CPU runs at a maximum speed of 2GHz , and is supported by eMMc 5.1 memory LPDDR4X RAM , increasing the response speed of applications and further enhancing your gaming experience.
Enjoy higher volume and better sound quality through the 1217 super-linear speakers , which include sonic dust removal so that the Redmi Note 8 2021 amplifiers stay clean with the sound waves themselves.
Quad camera with AI, 48 MP and ultra wide angle
Discover the world in high definition and save memories in maximum detail through the 48 MP main camera of the Redmi Note 8 2021. In addition, you will not have to walk away: with the 120º ultra-wide-angle camera you can capture all the scene without leaving the site. On the other hand, portraits will highlight your beauty by intelligently blurring the background to focus all attention on you, and it can autofocus from 2cm away. If you are more of selfies, in discovering the micro-wonders of the world, the new Note 8 will find what you are looking for in its 13 MP front camera .
4000 mAh battery and 18W fast charge
Although the best thing is that you can use your Redmi Note 8 2021 for two days on a single charge. And, is that, to the large 4000 mAh battery is added a system that optimizes efficiency. Plus, 18W fast charging takes your device from 0 to 100% in just 2 hours.
Another thing that the Xiaomi Redmi Note 8 2021 can offer you is a guarantee of superior quality , so that you can carry out daily use without worries. As? Well, with the protection, both front and rear, of a Corning Gorilla Glass 5 glass, as well as a splash-resistant nano-coating . You will not be afraid of dust or rain again!
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Redmi Note 8 2021 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 11 |
| User interface | MIUI 12.5 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | White |
| Dimensions | 158,3 x 75,3 x 8,4 mm |
| Weight | 190 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,3" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 1080 x 2340 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness | 500 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Helio G85 |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 4GB |
| Expandable memory | micro SD 256 GB |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 64 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 48 MP (f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF) + 8 MP (f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm) + 2 MP (f/2.4, macro) + 2 MP (f/2.4, depth); LED flash, HDR, panorama; Video: 1080p@30/120fps; gyro-EIS |
| Front camera | 13 MP (f/2.0, (wide), 1/3.1", 1.12µm); HDR, panorama; Video: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 48 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 13 megapixels |
| Number of rear cameras | Quadruple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | No |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |