Xiaomi Redmi Note 9 Pro 6GB/64GB Blue (Aurora Blue) Dual SIM
- Octa-core Snapdragon 5th generation processor
- 5020 mAh battery
- 33W fast charge included
- 6.67" FHD+ screen
- 64MP + 8 MP + 5 MP + 2 MP quad system
Xiaomi Redmi Note 9 Pro 6GB/64GB Blue (Aurora Blue) Dual SIM
Xiaomi Redmi Note 9 Pro
the legend continues
Xiaomi's Redmi Note series moves forward to create an amazing experience befitting its status.
The mobile that will be a best seller: Redmi Note 9 Pro
The four cameras equipped in the Note 9 Pro version of xiaomi elevate photography to one of the strengths of this smartphone. It is made up of a 64MP main camera, an ultra-wide angle lens, a macro lens, and a depth sensor. Everything you need to get the best results.
fast and powerful
Using a Qualcomm Snapdragon 720G as its motor, the 9 Pro offers more consistent power over its smaller siblings. Likewise, its fast charge and its incredible 5020 mAh battery offers up to 147 hours of music playback and 33 hours of calls. It's good, huh?
Xiaomi Redmi Note 9 Pro
the legend continues
Xiaomi's Redmi Note series moves forward to create an amazing experience befitting its status.
The mobile that will be a best seller: Redmi Note 9 Pro
The four cameras equipped in the Note 9 Pro version of xiaomi elevate photography to one of the strengths of this smartphone. It is made up of a 64MP main camera, an ultra-wide angle lens, a macro lens, and a depth sensor. Everything you need to get the best results.
fast and powerful
Using a Qualcomm Snapdragon 720G as its motor, the 9 Pro offers more consistent power over its smaller siblings. Likewise, its fast charge and its incredible 5020 mAh battery offers up to 147 hours of music playback and 33 hours of calls. It's good, huh?
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 10 |
| User interface | MIUI 11 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Azul |
| Dimensions | 165,8 x 76,7 x 8,8 mm |
| Weight | 209 g. |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,67" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 720G (2x2.3 GHz Kryo 465 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 465 Silver) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 6GB |
| Expandable memory | micro SD 512 GB |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 64 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 64 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF + 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm + 5 MP, f/2.4, (macro), AF + 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Front camera | 16 MP, f/2.5, (wide), 1/3.1" 1.0µm |
| Rear camera resolution | 64 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 16 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band, Hotspot |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| Bluetooth | Yes |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5020 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |