Apple iPad 10.2" 2021 (9th generation) 64GB Wi-Fi + Cellular Gray (Space Gray)
Apple iPad 10.2" 2021 (9th gen):
- Apple A13 Bionic
- 12MP ultra-wide selfie camera
- Ultra-fast Wi-Fi technology
- Powerful, versatile and easy to use
- 4G connection
Apple iPad 10.2" 2021 (9th generation) 64GB Wi-Fi + Cellular Gray (Space Gray)
Apple iPad 10.2 (2021)
A13 Bionic - IPS LCD Retina Display - iPadOS 15
Power to give and take
The new 9th generation iPad is an Apple tablet that is powerful, versatile and simple. Guided by the advanced A13 Bionic processor and its complete compatibility with the Apple Pencil and the Smart Keyboard, you will have a tablet that will last a long time. With the A13 Bionic chip, everything is faster and smoother, from sending messages to browsing the web or using multiple apps at the same time. The GPU is up to 20% faster and gives you the graphics performance you need, so you can immerse yourself in your games and much more. The Neural Engine is more powerful and allows you to use iPadOS 15 features based on machine learning, such as Live Text. A coconut.
The ideal tablet for work
The way we work has changed a lot, with traditional giving way to digital, and the iPad 2021 is evolving at the same pace. With Apple's new tablet you can create and edit reports, browse the Internet and hold video conferences with your colleagues. In addition, you can unleash your creativity and take notes more comfortably thanks to the power and simplicity of iPadOS.
Designed for the big screen. Featuring Multi-Touch and as powerful as it is easy to use, iPadOS once again pushes the limits of iPad with its latest version.
Discover more intuitive multitasking, new ways to find and organize information, and improved note-taking. Its name is 15. iPadOS 15.
Record, edit and share. Applause guaranteed
Center Framing automatically adjusts the image to keep you in the frame and ensure that no one loses sight of you during video calls. It will also be great for editing videos and uploading them to your social networks. In addition to Center Framing, the 12 Mpx ultra-wide angle of the front camera raises the bar in image quality so that you can nail your selfies and group photos.
The 8MP wide-angle rear camera takes photos and videos so stunning they'll be the envy of the crowd. Show them sparingly.
Want more? The rear camera is so versatile that you can also scan documents and use augmented reality apps
It's not all about studying
iPad comes with amazing Apple apps like Photos, Maps, Messages, Mail, and Safari. And with over a million apps designed specifically for iPad in the App Store, you’re sure to find what you’re looking for. Create your own music, work out, catch up on the news, or challenge your friends to a game of tag.
Apple iPad 10.2 (2021)
A13 Bionic - IPS LCD Retina Display - iPadOS 15
Power to give and take
The new 9th generation iPad is an Apple tablet that is powerful, versatile and simple. Guided by the advanced A13 Bionic processor and its complete compatibility with the Apple Pencil and the Smart Keyboard, you will have a tablet that will last a long time. With the A13 Bionic chip, everything is faster and smoother, from sending messages to browsing the web or using multiple apps at the same time. The GPU is up to 20% faster and gives you the graphics performance you need, so you can immerse yourself in your games and much more. The Neural Engine is more powerful and allows you to use iPadOS 15 features based on machine learning, such as Live Text. A coconut.
The ideal tablet for work
The way we work has changed a lot, with traditional giving way to digital, and the iPad 2021 is evolving at the same pace. With Apple's new tablet you can create and edit reports, browse the Internet and hold video conferences with your colleagues. In addition, you can unleash your creativity and take notes more comfortably thanks to the power and simplicity of iPadOS.
Designed for the big screen. Featuring Multi-Touch and as powerful as it is easy to use, iPadOS once again pushes the limits of iPad with its latest version.
Discover more intuitive multitasking, new ways to find and organize information, and improved note-taking. Its name is 15. iPadOS 15.
Record, edit and share. Applause guaranteed
Center Framing automatically adjusts the image to keep you in the frame and ensure that no one loses sight of you during video calls. It will also be great for editing videos and uploading them to your social networks. In addition to Center Framing, the 12 Mpx ultra-wide angle of the front camera raises the bar in image quality so that you can nail your selfies and group photos.
The 8MP wide-angle rear camera takes photos and videos so stunning they'll be the envy of the crowd. Show them sparingly.
Want more? The rear camera is so versatile that you can also scan documents and use augmented reality apps
It's not all about studying
iPad comes with amazing Apple apps like Photos, Maps, Messages, Mail, and Safari. And with over a million apps designed specifically for iPad in the App Store, you’re sure to find what you’re looking for. Create your own music, work out, catch up on the news, or challenge your friends to a game of tag.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | iPadOs |
| O.S. version | iPadOS 15 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2021-09-14 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Grey |
| Dimensions | 250,6 x 174,1 x 7,5 mm |
| Weight | 498 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Display type | IPS LCD, Retina |
| Screen dimensions | 10,2" |
| Screen resolution | 1620 x 2160 p |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness | 500 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Apple A13 Bionic (7 nm+) |
| Processor | Hexa Core |
| RAM | 3GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 64 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 8 MP (f/2.4, 31mm , 1.12µm, AF) HDR, panorama : Video 1080p@25/30fps, 720p@120fps; gyro-EIS |
| Front camera | 12 MP (f/2.4, 122˚) HDR ; Video 1080p@25/30/60fps, gyro-EIS |
| Rear camera resolution | 8 MP |
| Front camera resolution | 12 megapixels |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band, Hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, EDR |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS with GLONASS |
| HDMI | No |
| SIM type | DualSIM |
| NFC | No |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| USB connection | USB 2.0 |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Lightning (Apple) |
| Battery capacity | 8557 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | No |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | No |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|