Alcatel 2057D White (Pure White) Dual SIM
Alcatel 2057D White:
- Mobile phone format with cover
- 2.4" QVGA color display
- large physical buttons
- FM Radio, Contacts, Calculator, Alarm, etc.
- Bluetooth 2.1 connection
Available languages: Spanish, English and Portuguese.
Alcatel 2057D White (Pure White) Dual SIM
Alcatel 2057D
The Alcatel 2057D is a classic and simple mobile phone . It presents a mobile format with a cover, with a numeric keypad with large buttons. The screen is in color, with dimensions of 2.4 inches.
Among its most interesting features we find the integrated FM Radio, a 1.3 megapixel camera, flashlight function and Bluetooth connectivity. Its memory can be expanded with a card of up to 32 GB.
Available languages: Spanish, English and Portuguese.
Alcatel 2057D
The Alcatel 2057D is a classic and simple mobile phone . It presents a mobile format with a cover, with a numeric keypad with large buttons. The screen is in color, with dimensions of 2.4 inches.
Among its most interesting features we find the integrated FM Radio, a 1.3 megapixel camera, flashlight function and Bluetooth connectivity. Its memory can be expanded with a card of up to 32 GB.
Available languages: Spanish, English and Portuguese.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | 2057D |
| Operating System | Proprietary OS |
| O.S. version | Nucleus |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | White |
| Dimensions | 103 x 50,4 x 16,9 mm |
| Weight | 89 g |
| Keyboard | Numeric |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 2,4" |
| Display type | QVGA |
| Screen resolution | 240 x 320 p |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | MTK6261D |
| RAM | 4 MB |
| Expandable memory | micro SD 32 GB |
| Storage | 4 MB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | Cámara VGA (interpolada a 1.3MP), FF, flash de la cámara Reproducción de vídeo: VGA |
| Rear camera resolution | VGA |
| Hands-free speakerphone | Disabled |
| Torch | Enabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Bluetooth | 2.1, EDR |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 3G |
| SIM type | DualSIM |
| SIM 1 type | MicroSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | MicroUSB |
| Battery capacity | 970 mAh |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Disabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Disabled |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |