Alcatel 1 (2021) 1GB/16GB Blue (Aqua Blue) Dual SIM 5033FR
Alcatel 1 2021 16GB Blue:
- Faster, lighter Android™ 11 (Go edition)
- SmartManager. Run your phone smarter at your command.
- 5" screen in 18:9 format. Use the phone with one hand for greater comfort.
- Photos with Face Tracking
- Anti-fingerprint back cover keeps smudges away.
- Eye Comfort mode for better eye comfort.
Alcatel 1 (2021) 1GB/16GB Blue (Aqua Blue) Dual SIM 5033FR
Alcatel 1 (2021)
Alcatel 1 simplifies life. Proven tools make all functions run smarter and faster. A compact screen impresses with a premium look.
faster launch
Android™ 11 (Go edition) runs faster and lighter. Customized Google apps use less space, save more storage. A battery lasts longer and apps launch 20% faster. Data saver stops apps that use the mobile network in the background.
extra boost
Speed up your Alcatel 1 with Smart Manager tools. Autostart restriction forces apps to run a phone smarter under your command. Free up RAM to improve response speed for faster multitasking. Extend battery life with Normal and Super Saver modes.
compact screen
Use the phone with one hand for added convenience. A 5-inch screen has a full view screen of 18: 9. In addition, it has Eye Care protection to care for your eyesight.
Alcatel 1 (2021)
Alcatel 1 simplifies life. Proven tools make all functions run smarter and faster. A compact screen impresses with a premium look.
faster launch
Android™ 11 (Go edition) runs faster and lighter. Customized Google apps use less space, save more storage. A battery lasts longer and apps launch 20% faster. Data saver stops apps that use the mobile network in the background.
extra boost
Speed up your Alcatel 1 with Smart Manager tools. Autostart restriction forces apps to run a phone smarter under your command. Free up RAM to improve response speed for faster multitasking. Extend battery life with Normal and Super Saver modes.
compact screen
Use the phone with one hand for added convenience. A 5-inch screen has a full view screen of 18: 9. In addition, it has Eye Care protection to care for your eyesight.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | 5033FR |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 11 Go Edition |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Azul |
| Dimensions | 137,6 x 65,7 x 9,8 mm |
| Weight | 134 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Display type | LCD, TFT |
| Screen dimensions | 5" |
| Screen resolution | 480 x 960 p |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | MT6739 de cuatro núcleos a 1,28 GHz |
| Processor | Quad Core |
| RAM | 1 GB |
| Expandable memory | micro SD 32 GB |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 16 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 5 MP (f/2.4, 1/5.0", 1.12µm); LED flash; Video: 720p@30fps |
| Front camera | 2 MP f/2.8; Video: 720p@30fps |
| Rear camera resolution | 5 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 2 megapixels |
| Number of rear cameras | Single |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (b/g/n), Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS |
| SIM type | DualSIM |
| NFC | No |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | MicroUSB |
| Battery capacity | 2000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | No |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Disabled |
| Proximity sensor | Yes |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |