Tablet Alcatel 1T 7" 1GB /32GB Wi-Fi Green (Mint Green) 9309X
Tablet Alcatel 1T 7"
- 7" screen
- 245g
- child mode
- eye care
- 2580mAh battery
Tablet Alcatel 1T 7" 1GB /32GB Wi-Fi Green (Mint Green) 9309X
Tablet Alcatel 1T 7"
Ideal for sharing at home
Compact and lightweight
The Alcatel 1T 7" tablet weighing only 245g is among the lightest devices in its range, ready to take with you everywhere.
optimized experience
The Alcatel 1T 7" tablet responds in the blink of an eye to your commands. Optimized to save RAM and storage , conserve data usage in all apps and improve battery life .
great for kids
One of its most interesting functions is the child mode. It includes pre-installed and ad-free applications, designed for the use of the little ones. Its parental control panel allows you to regulate the time of use and select which apps children are given access to.
Protect your sight
Protect your eyes with Eye Care technology. Reduces the use of blue light in order to relieve eye strain and reduce its impact on sleep patterns. Also, Eye Care will notify you on a regular basis to rest your eyes and use the tablet in a position that is beneficial to your eyesight.
2580mAh battery
The 2580 mAh battery provides up to 7 hours of continuous use and up to 430 hours of battery life in standby mode. Your Alcatel 1T 7" tablet will have more than enough power, so don't worry in those moments when you are watching movies or series, playing games or simply sending emails.
Tablet Alcatel 1T 7"
Ideal for sharing at home
Compact and lightweight
The Alcatel 1T 7" tablet weighing only 245g is among the lightest devices in its range, ready to take with you everywhere.
optimized experience
The Alcatel 1T 7" tablet responds in the blink of an eye to your commands. Optimized to save RAM and storage , conserve data usage in all apps and improve battery life .
great for kids
One of its most interesting functions is the child mode. It includes pre-installed and ad-free applications, designed for the use of the little ones. Its parental control panel allows you to regulate the time of use and select which apps children are given access to.
Protect your sight
Protect your eyes with Eye Care technology. Reduces the use of blue light in order to relieve eye strain and reduce its impact on sleep patterns. Also, Eye Care will notify you on a regular basis to rest your eyes and use the tablet in a position that is beneficial to your eyesight.
2580mAh battery
The 2580 mAh battery provides up to 7 hours of continuous use and up to 430 hours of battery life in standby mode. Your Alcatel 1T 7" tablet will have more than enough power, so don't worry in those moments when you are watching movies or series, playing games or simply sending emails.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | 1T |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 11 |
| User interface | Android Go |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Green |
| Dimensions | 189,5 x 111 x 9,15 mm |
| Weight | 245 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 7” |
| Screen resolution | 1024 x 600 p |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek MT8321 |
| Processor | Quad Core |
| RAM | 1 GB |
| Expandable memory | micro SD 128 GB |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 32 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 2 MP; HDR; video: 1080p a 30fps |
| Front camera | VGA; HDR; Vídeo: 1080p a 30fps |
| Rear camera resolution | 2 MP |
| Front camera resolution | 2 megapixels |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Network connection | WiFi |
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac) |
| NFC | No |
| USB connection | USB 2.0 |
| Bluetooth | 4.2 |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | MicroUSB |
| Battery capacity | 2580 mAh |
| Removable battery | No |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | No |
| Proximity sensor | No |
| Others | |
|---|---|