Amazfit T-Rex Pro Smartwatch Gray (Desert Gray)
Amazfit T-Rex Pro:
- Military grade resistance
- Submersible up to 10 ATM
- Measurement of blood oxygen saturation
- More than 100 sports modes
- GPS positioning
- Up to 18 days of autonomy
Amazfit T-Rex Pro Smartwatch Gray (Desert Gray)
Amazfit T-Rex Pro
Explore your instinct
Robust design and always ready
The shape of the Amazfit T-Rex Pro is robust and solid, with unmistakable angles. With more than 15 military tests passed , the watch will last with you in deserts, rainforests and polar glaciers. Its resistance will withstand the elements of nature with ease.
The Amazfit T-Rex Pro is a titanic combination of functionality, strength and comfort. The clarity of the 1.3" HD AMOLED color screen, always visible, prevents you from having to stop your activity to check important information.
Your exploration companion
Get going and face whatever comes . The Amazfit T-Rex Pro is a high-level exploration partner, compatible with four global satellite navigation systems, waterproof up to 10 ATM, with a blood oxygen saturation measurement system, weather station, sunrise monitor and dusk, current moon phase display, compass and barometric altimeter, ultra-long battery life of 18 days with typical use, and more than 100 sports modes .
The four global navigation satellite systems supported offer fast positioning with a high degree of accuracy. No matter where you go, you will always know where you are.
Ride the wave and cause a sensation
With a waterproof rating of 10 ATM , the Amazfit T-Rex Pro is waterproof to a depth of 100 meters , so you can surf, swim or explore the mysterious underwater world together.
Ascend safely with blood oxygen saturation measurement . This test can also be done whenever you are unwell, to protect your body.
The Amafit T-Rex Pro has more than 100 sports modes , and can be used to monitor important data such as heart rate during training, distance traveled, walking speed and calories burned in real time in most sports modes. Thus, it helps you track and improve your athletic performance.
Amazfit T-Rex Pro
Explore your instinct
Robust design and always ready
The shape of the Amazfit T-Rex Pro is robust and solid, with unmistakable angles. With more than 15 military tests passed , the watch will last with you in deserts, rainforests and polar glaciers. Its resistance will withstand the elements of nature with ease.
The Amazfit T-Rex Pro is a titanic combination of functionality, strength and comfort. The clarity of the 1.3" HD AMOLED color screen, always visible, prevents you from having to stop your activity to check important information.
Your exploration companion
Get going and face whatever comes . The Amazfit T-Rex Pro is a high-level exploration partner, compatible with four global satellite navigation systems, waterproof up to 10 ATM, with a blood oxygen saturation measurement system, weather station, sunrise monitor and dusk, current moon phase display, compass and barometric altimeter, ultra-long battery life of 18 days with typical use, and more than 100 sports modes .
The four global navigation satellite systems supported offer fast positioning with a high degree of accuracy. No matter where you go, you will always know where you are.
Ride the wave and cause a sensation
With a waterproof rating of 10 ATM , the Amazfit T-Rex Pro is waterproof to a depth of 100 meters , so you can surf, swim or explore the mysterious underwater world together.
Ascend safely with blood oxygen saturation measurement . This test can also be done whenever you are unwell, to protect your body.
The Amafit T-Rex Pro has more than 100 sports modes , and can be used to monitor important data such as heart rate during training, distance traveled, walking speed and calories burned in real time in most sports modes. Thus, it helps you track and improve your athletic performance.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | RTOS |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Grey |
| Dimensions | 47,7 x 47,7 x 13,5 mm |
| Weight | 59,4 g |
| Military Certified | MIL-STD-810G |
| Case size | 47 mm |
| Dial Material | Polycarbonate |
| Waterproof | 10 ATM (100 meters) |
| Strap material | Silicone |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,3" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 360 x 360 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, BLE |
| Network connection | Bluetooth |
| GPS | GPS, Glonass, Beidou, Galileo |
| NFC | No |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Wireless charging |
| Battery capacity | 390 mAh |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Blood Oxygen Measurement | Enabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Disabled |
| Sport modes | 100 |
| Electrocardiogram sensor | Disabled |
| Compatibilidad y accesorios | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | Android 5.0 o iOS 10.0 o superior |
| Others | |
|---|---|
| Approximate battery life | 18 d |
| Mobile application | Zepp |