Apple Watch Series 9 GPS 45mm White Aluminum and White Sport Loop Band (Starlight)
Apple Watch Series 9:
- Always-on Retina display
- Double tap gesture
- Up to 18h of use
- Fast charging
- Water resistant 50m
- SiP S9
* This Apple Watch Series 9 comes with Sport Loop band
Apple Watch Series 9 GPS 45mm White Aluminum and White Sport Loop Band (Starlight)
Apple Watch Series 9
A brighter mind
Magic at your fingertips
With Double-Tap , you can use gestures to do even more with Apple Watch. Double-tap your thumb to your index finger to do things like answer a call, open a notification, and play or pause music. Full hands? Full of possibilities.
Dazzling innovation
The Series 9's advanced display boosts peak brightness up to 2,000 nits — twice as bright as the Series 8. Not only does it look great in bright sunlight, but it also drops to 1 nit when you need it most — perfect for staying cool at the movies.
The new operating system makes the most of every inch of the Apple Watch display. Nearly every app has been redesigned to show more information at a glance. From any watch face, simply turn the Digital Crown to access Smart Group widgets and find what you need. Plus, mental health and vision features help you care for your body and mind right from your wrist.
Apple Watch Series 9 is powered by a custom-designed chip from Apple to make it more efficient, faster, and easier to use . All of this, as complicated as it may sound, makes it possible to enjoy new features very simple: like the double-tap gesture.
Important information at a glance
Apple Watch helps you better understand your mental and physical health . The security and privacy of your data is guaranteed. And if you want to share it with specialists, friends or family, you will be the one to decide what and with whom.
- Time to look at your heart
- Measure your blood oxygen
- Time to dream
- Record your mood
Start any workout you want with a tap and customize your view with the data you need to make sure nothing gets in the way. It can handle whatever you throw at it, so you can sweat through your shirt or jersey. Apple Watch never lets you down.
Apple Watch Series 9
A brighter mind
Magic at your fingertips
With Double-Tap , you can use gestures to do even more with Apple Watch. Double-tap your thumb to your index finger to do things like answer a call, open a notification, and play or pause music. Full hands? Full of possibilities.
Dazzling innovation
The Series 9's advanced display boosts peak brightness up to 2,000 nits — twice as bright as the Series 8. Not only does it look great in bright sunlight, but it also drops to 1 nit when you need it most — perfect for staying cool at the movies.
The new operating system makes the most of every inch of the Apple Watch display. Nearly every app has been redesigned to show more information at a glance. From any watch face, simply turn the Digital Crown to access Smart Group widgets and find what you need. Plus, mental health and vision features help you care for your body and mind right from your wrist.
Apple Watch Series 9 is powered by a custom-designed chip from Apple to make it more efficient, faster, and easier to use . All of this, as complicated as it may sound, makes it possible to enjoy new features very simple: like the double-tap gesture.
Important information at a glance
Apple Watch helps you better understand your mental and physical health . The security and privacy of your data is guaranteed. And if you want to share it with specialists, friends or family, you will be the one to decide what and with whom.
- Time to look at your heart
- Measure your blood oxygen
- Time to dream
- Record your mood
Start any workout you want with a tap and customize your view with the data you need to make sure nothing gets in the way. It can handle whatever you throw at it, so you can sweat through your shirt or jersey. Apple Watch never lets you down.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | watchOS |
| O.S. version | 10 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | White |
| Dimensions | 45 x 38 x 10,7 mm |
| Weight | 38,7 g |
| Water and dust resistance | IP6X |
| Case size | 45 mm |
| Dial Material | Aluminium |
| Waterproof | 5 ATM (50 meters) |
| Strap material | Loop |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,9" |
| Display type | Retina LTPO OLED |
| Screen resolution | 396 x 484 p |
| Screen protection | Ion-X strengthened glass |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Apple S9 |
| Processor | Dual Core |
| RAM | 1 GB |
| Storage | 64 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (b/g/n), Dual band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Network connection | GPS |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB-C |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Magnetic Cable |
| Battery capacity | 308 mAh |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Blood Oxygen Measurement | Enabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Disabled |
| Electrocardiogram sensor | Enabled |
| Compatibilidad y accesorios | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | iPhone Xs o posterior con iOS 17.0 o superior |
| Others | |
|---|---|
| Brands | Apple |
| Approximate battery life | 18 h |
| Mobile application | Watch |