OnePlus 12R 5G 16GB/256GB Gray (Iron Gray) Dual SIM
OnePlus 12R:
- ProXDR 4th Generation 120Hz Display
- Sony IMX890 50MP camera
- Qualcomm Snapdragon 8 Gen Chip
- 5500 mAh battery and 100W smart fast charging
- Android 14, Oxygen 14
- 5G connection
OnePlus 12R 5G 16GB/256GB Gray (Iron Gray) Dual SIM
OnePlus 12R
Softer than you can imagine
This is what softness is made of
The OnePlus 12R sports a bold design that includes a luxurious camera module and a matte anti-fingerprint aluminum frame. With a perfect symphony of elegance and engineering of the highest level, you will experience perfected fluidity.
Full screen fluidity
Enjoy our cutting-edge 120 Hz ProXDR display . Thanks to cutting-edge 4th generation LTPO technology, fingers glide over an ultra-sensitive canvas that feels like silk. Augmented by Aqua Touch, enjoy smoother viewing.
With an incredibly vivid display designed for ProXDR and Dolby Vision , a true HDR experience awaits. Paired with smart eye protection technology, you'll be able to see incredibly richer details for longer.
Break all speed limits
In a first for OnePlus, the R series goes all out with a flagship Snapdragon under the hat. Combined with up to 16GB of LPDDR5X RAM, maximum performance awaits.
Pushing the limits of power, the OnePlus 12R offers the longest battery life of any OnePlus phone. The new 5500 mAh battery combines 100W SUPERVOOC ultra-fast charging with our advanced battery health engine. Spend less time plugged in and more time relaxing on a single charge.
The innovative " Firewall " design uses the latest in high-performance graphite to improve heat transfer and deliver consistently smooth gameplay.
Sony 50 MP IMX890 Camera System
Bring memories to life with an iconic camera system powered by the latest computational photography technology.
From images taken in bright sunlight to those at night, ProXDR captures the brilliant moments.
Our proprietary HDR photography algorithm captures highlights and shadows with complete fidelity. Enjoy memories you'll never forget: with advanced ProXDR: what you see is what you get.
Immerse yourself in 3D sound
Press play and listen your way with any Spatial Audio compatible headphones, wired or wireless. Enjoy simultaneous audio playback in different orientations for the best 3D soundscape.
OnePlus 12R
Softer than you can imagine
This is what softness is made of
The OnePlus 12R sports a bold design that includes a luxurious camera module and a matte anti-fingerprint aluminum frame. With a perfect symphony of elegance and engineering of the highest level, you will experience perfected fluidity.
Full screen fluidity
Enjoy our cutting-edge 120 Hz ProXDR display . Thanks to cutting-edge 4th generation LTPO technology, fingers glide over an ultra-sensitive canvas that feels like silk. Augmented by Aqua Touch, enjoy smoother viewing.
With an incredibly vivid display designed for ProXDR and Dolby Vision , a true HDR experience awaits. Paired with smart eye protection technology, you'll be able to see incredibly richer details for longer.
Break all speed limits
In a first for OnePlus, the R series goes all out with a flagship Snapdragon under the hat. Combined with up to 16GB of LPDDR5X RAM, maximum performance awaits.
Pushing the limits of power, the OnePlus 12R offers the longest battery life of any OnePlus phone. The new 5500 mAh battery combines 100W SUPERVOOC ultra-fast charging with our advanced battery health engine. Spend less time plugged in and more time relaxing on a single charge.
The innovative " Firewall " design uses the latest in high-performance graphite to improve heat transfer and deliver consistently smooth gameplay.
Sony 50 MP IMX890 Camera System
Bring memories to life with an iconic camera system powered by the latest computational photography technology.
From images taken in bright sunlight to those at night, ProXDR captures the brilliant moments.
Our proprietary HDR photography algorithm captures highlights and shadows with complete fidelity. Enjoy memories you'll never forget: with advanced ProXDR: what you see is what you get.
Immerse yourself in 3D sound
Press play and listen your way with any Spatial Audio compatible headphones, wired or wireless. Enjoy simultaneous audio playback in different orientations for the best 3D soundscape.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 14 |
| User interface | OxygenOS 14 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2024-02-06 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Grey |
| Dimensions | 163,3 x 75,3 x 8,8 mm |
| Weight | 207 g |
| Water and dust resistance | IP64 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,78" |
| Display type | LTPO4 AMOLED |
| Screen resolution | 1264 x 2780 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 1600 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 16 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (24 mm gran angular, PDAF, AF láser, OIS) + 8 MP (16 mm ultra gran angular) + 2 MP (f/2,4, macro); Flash LED, HDR, Panorámica; Vídeo: 4K@30/60 fps, 1080p@30/60/120/240 fps, giroscopio-EIS, OIS |
| Front camera | 16 MP (f/2.4, 26 mm gran angular, 1/3", 1.0μm); HDR, panorámica; Vídeo: 1080p@30fps, giro-EIS |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 16 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6e/7), Direct, Dual band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, aptX HD, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5500 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |