OnePlus Nord 2 5G 8GB/128GB Gray (Gray Sierra) Dual SIM DN2103
OnePlus Nord 2 5G Gray Dual SIM:
- 8GB RAM and 128GB storage
- Fluid2 AMOLED 90Hz display, HDR10+
- MediaTek Dimensity 1200 5G (6nm)
- Quad camera 50 MP with 8K video
- 65W fast charging
OnePlus Nord 2 5G 8GB/128GB Gray (Gray Sierra) Dual SIM DN2103
OnePlus North 2 5G
All the fun you imagine
End-to-end power
The new OnePlus Nord 2 5G , even more powerful than its predecessor. Get swept away by an incredibly good triple camera, blazing-fast charging speed, AI processor, smooth high-resolution display, and sound that will fill your ears. Do you want to know what we are talking about? Well, keep reading and we will detail it for you. Here at Maxmovil. Ultra-fast connectivity with 5G and Wi-Fi 6 Have you tried 5G yet? No? But how can you pass up extreme mobile connectivity, with incredible download speeds, wherever you go? Buy the OnePlus Nord 2 and don't be the last to experience it, which even comes with dual 5G SIM card slots. Plus, because everyone has Wi-Fi these days, the Nord 2 is armored with ultra-fast Wi-Fi 6 technology for blazing-fast speed in the palm of your hand.
Fluid AMOLED screen so you don't miss a thing
Now glide like nothing on the OnePlus Nord 2's 6.43- inch Fluid AMOLED panel thanks to the 90Hz refresh rate , which displays up to 50% more visual information per second every time you browse the screen or play a video . This also has an impeccable FHD + resolution, and light detection technology to optimize readability depending on ambient lighting. Enjoy a new breath of air with OxygenOS 11.3 As always, OnePlus brings you a breath of oxygen through the Nord 2 5G and its fast and smooth operating system: the OxygenOS 11.3, which is a close look at pure Android but adds useful features and customization options, such as Dark Mode, Always On Display, game APP, etc. Of course, the OnePlus Nord 2 5G brings powerful and smooth performance to any task with the Dimensity 1200 chip , MediaTek's fastest processor to date. The fact is that it comes powered by an optimized Artificial Intelligence in order to offer you an instant improvement of almost everything: take sharper and higher quality photos and videos, play faster, watch series and movies with higher resolution... The possibilities are endless! practically endless!
Super fast charging battery
Hurry? Well don't worry, the OnePlus Nord 2 will take you. This includes one of OnePlus' fastest chargers: the Warp Charge 65 , which charges the Nord 2's 4,500mAh battery in just 15 minutes to last you a full day. It also includes Dual Stereo Speakers and Haptics 2.0. Seriously, this phone sounds better than any Nord OnePlus has ever made before, to which they've added two stereo speakers with custom Dirac transducers that will give your music the burst of sound it needs to get you going. On the other hand, OnePlus adds improved Haptics 2.0 technology to give the Nord 2 a higher level of sensitivity. This will make everything from swiping to gaming feel even smoother and more responsive than ever before.
Advanced AI-enhanced camera system
Thanks to the main sensor of the Nord 2, which is none other than the same one included in the ultra-wide-angle camera of the OnePlus 9. In fact, calling the 50 MP Sony IMX766 sensor falls short. It absorbs 56% more light for images full of color, greater sharpness and a fluid image in low light situations. In addition, more pixels also translates into higher resolution, better zoom, and more detail. And, so that you can capture everything you want in a single photo, OnePlus has placed a 119º ultra-wide angle lens, as well as a 32 MP front camera with Group Shot 2.0 mode, which detects and optimizes up to 5 faces to achieve amazing selfies with your friends. It also comes with Optical Image Stabilizer (OIS) for smooth, sharp photos and videos, Ultra Night Landscape mode that colors your photos even in lighting as low as 1 lux, and Night Portrait mode for clear, colorful selfies even in Darkness. Try AI-enhanced video and see how it works with the Nord 2's OIS to create cinematic awesomeness with HDR and resolutions up to 1080p . Or get both sides of the story by capturing 1080p video with the main and front cameras simultaneously using Dual View Video .
OnePlus North 2 5G
All the fun you imagine
End-to-end power
The new OnePlus Nord 2 5G , even more powerful than its predecessor. Get swept away by an incredibly good triple camera, blazing-fast charging speed, AI processor, smooth high-resolution display, and sound that will fill your ears. Do you want to know what we are talking about? Well, keep reading and we will detail it for you. Here at Maxmovil. Ultra-fast connectivity with 5G and Wi-Fi 6 Have you tried 5G yet? No? But how can you pass up extreme mobile connectivity, with incredible download speeds, wherever you go? Buy the OnePlus Nord 2 and don't be the last to experience it, which even comes with dual 5G SIM card slots. Plus, because everyone has Wi-Fi these days, the Nord 2 is armored with ultra-fast Wi-Fi 6 technology for blazing-fast speed in the palm of your hand.
Fluid AMOLED screen so you don't miss a thing
Now glide like nothing on the OnePlus Nord 2's 6.43- inch Fluid AMOLED panel thanks to the 90Hz refresh rate , which displays up to 50% more visual information per second every time you browse the screen or play a video . This also has an impeccable FHD + resolution, and light detection technology to optimize readability depending on ambient lighting. Enjoy a new breath of air with OxygenOS 11.3 As always, OnePlus brings you a breath of oxygen through the Nord 2 5G and its fast and smooth operating system: the OxygenOS 11.3, which is a close look at pure Android but adds useful features and customization options, such as Dark Mode, Always On Display, game APP, etc. Of course, the OnePlus Nord 2 5G brings powerful and smooth performance to any task with the Dimensity 1200 chip , MediaTek's fastest processor to date. The fact is that it comes powered by an optimized Artificial Intelligence in order to offer you an instant improvement of almost everything: take sharper and higher quality photos and videos, play faster, watch series and movies with higher resolution... The possibilities are endless! practically endless!
Super fast charging battery
Hurry? Well don't worry, the OnePlus Nord 2 will take you. This includes one of OnePlus' fastest chargers: the Warp Charge 65 , which charges the Nord 2's 4,500mAh battery in just 15 minutes to last you a full day. It also includes Dual Stereo Speakers and Haptics 2.0. Seriously, this phone sounds better than any Nord OnePlus has ever made before, to which they've added two stereo speakers with custom Dirac transducers that will give your music the burst of sound it needs to get you going. On the other hand, OnePlus adds improved Haptics 2.0 technology to give the Nord 2 a higher level of sensitivity. This will make everything from swiping to gaming feel even smoother and more responsive than ever before.
Advanced AI-enhanced camera system
Thanks to the main sensor of the Nord 2, which is none other than the same one included in the ultra-wide-angle camera of the OnePlus 9. In fact, calling the 50 MP Sony IMX766 sensor falls short. It absorbs 56% more light for images full of color, greater sharpness and a fluid image in low light situations. In addition, more pixels also translates into higher resolution, better zoom, and more detail. And, so that you can capture everything you want in a single photo, OnePlus has placed a 119º ultra-wide angle lens, as well as a 32 MP front camera with Group Shot 2.0 mode, which detects and optimizes up to 5 faces to achieve amazing selfies with your friends. It also comes with Optical Image Stabilizer (OIS) for smooth, sharp photos and videos, Ultra Night Landscape mode that colors your photos even in lighting as low as 1 lux, and Night Portrait mode for clear, colorful selfies even in Darkness. Try AI-enhanced video and see how it works with the Nord 2's OIS to create cinematic awesomeness with HDR and resolutions up to 1080p . Or get both sides of the story by capturing 1080p video with the main and front cameras simultaneously using Dual View Video .
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 11 |
| User interface | OxygenOS 11.3 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Grey |
| Dimensions | 158,9 x 73,2 x 8,3 mm |
| Weight | 189 g |
| Keyboard | No |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,43" |
| Display type | FLUID AMOLED |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | MediaTek Dimensity 1200 5G (6 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.9, 24mm, 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS) + 8 MP (f/2.3, 119˚) + 2 MP (f/2.4, Dual-LED flash, HDR, panorama) ; Video 4K@30fps, 1080p@30/60/240fps, gyro-EIS |
| Front camera | 32 MP (f/2.5, 1/2.8", 0.8µm) Auto HDR ; Video 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 32 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6), Direct, Dual band, Hotspot |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, aptX HD, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, SBAS, NavIC |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 4500 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Brands | OnePlus |
| Alert button | Disabled |