Oppo Reno 7 5G 8GB/256GB Black (Starry Black) Dual SIM CPH2371
OPPO Reno7 5G
- 4500mAh battery
- Octa-core Dimensity 900 5G chip
- 6.4” AMOLED screen and 90 Hz
- Smart battery usage
- HyperBoost AI frame rate stabilizer
- Trio of 64MP rear cameras
Oppo Reno 7 5G 8GB/256GB Black (Starry Black) Dual SIM CPH2371
OPPO Reno7 5G
Enjoy the moment
Octa-core Dimensity 900 5G chip
At the "heart" of the Oppo Reno7 5G we find an octa-core chipset: the Mediatek Dimensity 900 5G . Its 6nm nodes, in addition to high efficiency, support the ultra-fast connections of 5G and Wi-Fi 6 .
Are you interested in a gaming mobile phone? Here it is! HyperBoost 's AI frame rate stabilizer will prevent frame drops and lag, while Quick Start will take you back to the moment you left your game.
On the other hand, the multiple cooling system of the Oppo Reno7 5G will keep your gaming sessions free from overheating. This combines multilayer graphite sheets, a liquid cooling system, and Borazon.
100% charge in 31 minutes with 65W SUPERVOOC
The advanced software of the Oppo Reno7 5G smartphone is also responsible for stretching the autonomy of its 4500 mAh battery , and it achieves this through the combination of the Intelligent Power Saving mode throughout the day with the Super Battery Saving Mode and the Mode super night . Plus, with 65W SUPERVOOC technology, you only need a 31-minute charge to fill it up.
Easy to hold 3D curved back design
At first glance at the Reno7 5G we find a large, fluid and vivid 6.4-inch AMOLED display . This has a refresh rate of 90Hz , an aspect ratio of 20:9 and Eye-Care certification for the care of your visual health.
Additionally, its 3D curved back design is made to fit in a palm, weighing in at just 173 grams and 7.81 millimeters thick.
Pro-Style Portrait Mode
Achieve lifelike detail in any setting with the Reno7 5G thanks to a trio of 64MP rear cameras and a 32MP front-facing camera powered by Sony.
Oppo wanted to highlight the portrait mode within this section, present in both photos and videos. With this, the background is delicately out of focus, and you can even adapt it to your liking with 25 adjustable aperture levels .
Of course, the Oppo Reno7 5G offers multiple enhancements through AI , as well as optical image stabilizer (OIS) .
OPPO Reno7 5G
Enjoy the moment
Octa-core Dimensity 900 5G chip
At the "heart" of the Oppo Reno7 5G we find an octa-core chipset: the Mediatek Dimensity 900 5G . Its 6nm nodes, in addition to high efficiency, support the ultra-fast connections of 5G and Wi-Fi 6 .
Are you interested in a gaming mobile phone? Here it is! HyperBoost 's AI frame rate stabilizer will prevent frame drops and lag, while Quick Start will take you back to the moment you left your game.
On the other hand, the multiple cooling system of the Oppo Reno7 5G will keep your gaming sessions free from overheating. This combines multilayer graphite sheets, a liquid cooling system, and Borazon.
100% charge in 31 minutes with 65W SUPERVOOC
The advanced software of the Oppo Reno7 5G smartphone is also responsible for stretching the autonomy of its 4500 mAh battery , and it achieves this through the combination of the Intelligent Power Saving mode throughout the day with the Super Battery Saving Mode and the Mode super night . Plus, with 65W SUPERVOOC technology, you only need a 31-minute charge to fill it up.
Easy to hold 3D curved back design
At first glance at the Reno7 5G we find a large, fluid and vivid 6.4-inch AMOLED display . This has a refresh rate of 90Hz , an aspect ratio of 20:9 and Eye-Care certification for the care of your visual health.
Additionally, its 3D curved back design is made to fit in a palm, weighing in at just 173 grams and 7.81 millimeters thick.
Pro-Style Portrait Mode
Achieve lifelike detail in any setting with the Reno7 5G thanks to a trio of 64MP rear cameras and a 32MP front-facing camera powered by Sony.
Oppo wanted to highlight the portrait mode within this section, present in both photos and videos. With this, the background is delicately out of focus, and you can even adapt it to your liking with 25 adjustable aperture levels .
Of course, the Oppo Reno7 5G offers multiple enhancements through AI , as well as optical image stabilizer (OIS) .
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Reno7 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 11 |
| User interface | ColorOS 13 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 160,6 x 73,2 x 7,8 mm |
| Weight | 173 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,43" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 800 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Dimensity 900 (6 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 64 MP (f/1.7, 26mm, 1/2.0", 0.7µm, PDAF) + 8 MP (f/2.2, 119˚) + 2 MP (f/2.4); LED flash, HDR, panorama; Video: 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Front camera | 32 MP (f/2.4, 24mm, 1/2.74", 0.8µm); Panorama; Video: 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Rear camera resolution | 64 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 32 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6), Direct, Dual band, Hotspot |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, aptX HD, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 4500 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |