Oppo Reno4 Z 5G 8GB/128GB White (Dew White) Dual SIM
Oppo Reno 4 Z 5G White Dual SIM:
- 8GB RAM + 128GB storage
- 6.57" screen
- Four rear and two front cameras
- 5G connection, Dual SIM
- 4000 mAh battery with 18W fast charge
Oppo Reno4 Z 5G 8GB/128GB White (Dew White) Dual SIM
Oppo Reno 4 Z 5G
A movie smartphone.
5G connection and browse at maximum speed
Connect at the speed of life with the Oppo Reno 4Z 5G, you can browse both SA and NSA 5G networks thanks to the new chip up to 2.3Gbps . Now you can make video calls with your business colleagues or your family in ultra HD and have the feeling of being closer to them than ever. The four cores of the new chip increase performance and reduce power consumption.
four rear cameras
This Oppo device has four cameras on the back where you can be a real movie camera, with its 4K videos . This quad system is made up of a 48 MP wide-angle main lens, an 8 MP ultra-wide-angle secondary camera, and two 2 MP depth sensors each. You will have a camera for every moment.
In addition, the internal camera will take the best selfies you can take, with its double 16 MP and 2MP camera. Thanks to them, video calls with your friends or family will be more fun than ever.
a big screen
The Oppo Reno4 Z has a large , very powerful 120 Hz 6.57-inch screen, where the image will flow like silk. With a resolution of 2400 x 1080 and an aspect ratio of 20:9. The edge of the screen is ultra-thin, only 1.7 mm, practically negligible. In addition, the device has a density of 400PPI.
Oppo Reno 4 Z 5G
A movie smartphone.
5G connection and browse at maximum speed
Connect at the speed of life with the Oppo Reno 4Z 5G, you can browse both SA and NSA 5G networks thanks to the new chip up to 2.3Gbps . Now you can make video calls with your business colleagues or your family in ultra HD and have the feeling of being closer to them than ever. The four cores of the new chip increase performance and reduce power consumption.
four rear cameras
This Oppo device has four cameras on the back where you can be a real movie camera, with its 4K videos . This quad system is made up of a 48 MP wide-angle main lens, an 8 MP ultra-wide-angle secondary camera, and two 2 MP depth sensors each. You will have a camera for every moment.
In addition, the internal camera will take the best selfies you can take, with its double 16 MP and 2MP camera. Thanks to them, video calls with your friends or family will be more fun than ever.
a big screen
The Oppo Reno4 Z has a large , very powerful 120 Hz 6.57-inch screen, where the image will flow like silk. With a resolution of 2400 x 1080 and an aspect ratio of 20:9. The edge of the screen is ultra-thin, only 1.7 mm, practically negligible. In addition, the device has a density of 400PPI.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | CHP2065 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 10 |
| User interface | ColorOS 7.2 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | White |
| Dimensions | 163,8 x 75,5 x 8,1 mm |
| Weight | 184 g |
| Keyboard | No |
| Pantalla | |
|---|---|
| Display type | IPS LCD, LTPS |
| Screen dimensions | 6,57" |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | MediaTek Dimensity 800 5G (7 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 48 MP (f/1.7, 26mm) PDAF + 8 MP (f/2.2, 119˚) + 2 MP (f/2.4) + 2 MP (f/2.4) |
| Front camera | 16 MP (f/2.0, 26mm) + 2 MP (f/2.4) |
| Rear camera resolution | 48 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 16 megapixels |
| Number of rear cameras | Quadruple |
| Number of front cameras | Double |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band, Hotspot |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, aptX HD, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |