Samsung Galaxy Watch Active2 40mm 4G Aluminum Black (Aqua Black) R835F - UNSEALED
This product is no longer available.
SAMSUNG GALAXY WATCH ACTIVE2 4G UNSEALED:
- 1.2" Super AMOLED display
- Weight 44 g
- MIL-STD-810G military certificate
- IP68 protection
*Samsung Pay conditions in the description
*The original box may contain minor damage or micro-scratches. The device is in perfect condition.
Samsung Galaxy Watch Active2 40mm 4G Aluminum Black (Aqua Black) R835F - UNSEALED
Galaxy Watch Active2 R835F 40mm
Samsung is updating its range of smartwatches with the Galaxy Watch Active2, the ideal companion to keep up with you while you exercise. With a personalized design , the Galaxy Watch Active2 adapts to your look and lifestyle to match you in every way. This smartwatch is able to monitor your heart rate and track your sleep , displaying it on your linked phone. Information about your well-being is just a twist of the wrist away.
Design and utility
Its large, rounded, borderless display is designed with a touch bezel for agile use . Thanks to its movement recognition , you just have to put it on and it starts monitoring your exercises, including swimming. With the Running coach function you will get advice in real time. to improve your exercises.
Personal Assistant
The Galaxy Watch Active2 is equipped with a stress detector to monitor your stress levels and provide you with breathing exercises to help you relax. Its eight photodiodes are integrated into the design of the back of the device to fit your wrist perfectly and take care of your heart rate by alerting you if normal values vary too much.
Wireless charging and autonomy
This smartwatch has a one-day battery life and its magnetic wireless charging makes it easy to use without cables . Its high compatibility with Galaxy and non-Galaxy smartphones allows for faster and easier use and connection .
All our Samsung products are European, due to geographical restrictions by Samsung the Samsung Pay feature may not be available. Instead, you can use other apps to pay with your device via NFC, such as Google Play. Please, for more information security check this condition before making the purchase.
Galaxy Watch Active2 R835F 40mm
Samsung is updating its range of smartwatches with the Galaxy Watch Active2, the ideal companion to keep up with you while you exercise. With a personalized design , the Galaxy Watch Active2 adapts to your look and lifestyle to match you in every way. This smartwatch is able to monitor your heart rate and track your sleep , displaying it on your linked phone. Information about your well-being is just a twist of the wrist away.
Design and utility
Its large, rounded, borderless display is designed with a touch bezel for agile use . Thanks to its movement recognition , you just have to put it on and it starts monitoring your exercises, including swimming. With the Running coach function you will get advice in real time. to improve your exercises.
Personal Assistant
The Galaxy Watch Active2 is equipped with a stress detector to monitor your stress levels and provide you with breathing exercises to help you relax. Its eight photodiodes are integrated into the design of the back of the device to fit your wrist perfectly and take care of your heart rate by alerting you if normal values vary too much.
Wireless charging and autonomy
This smartwatch has a one-day battery life and its magnetic wireless charging makes it easy to use without cables . Its high compatibility with Galaxy and non-Galaxy smartphones allows for faster and easier use and connection .
All our Samsung products are European, due to geographical restrictions by Samsung the Samsung Pay feature may not be available. Instead, you can use other apps to pay with your device via NFC, such as Google Play. Please, for more information security check this condition before making the purchase.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Tizen |
| O.S. version | OS 5.5 |
| Product status | Unsealed |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 40 x 40 x 10,9 mm |
| Weight | 26 g |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Military Certified | MIL-STD-810G |
| Case size | 40 mm |
| Dial Material | Aluminium |
| Waterproof | 5 ATM (50 meters) |
| Strap material | Silicone |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,2" |
| Display type | Super AMOLED |
| Screen resolution | 360 x 360 p |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Exynos 9110 (10 nm) |
| Processor | Dual Core |
| RAM | 768 MB |
| Storage | 4 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900/2100 |
| Network connection | 4G |
| Wi-Fi | 802.11 (b/g/n) |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | e-SIM |
| ANT+ | Disabled |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Magnetic Cable |
| Battery capacity | 340 mAh |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | No |
| Blood Oxygen Measurement | Disabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Enabled |
| Electrocardiogram sensor | Disabled |
| Compatibilidad y accesorios | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | Android 5.0 o superior, iOS 9.0 o superior |
| Others | |
|---|---|
| Brands | Samsung |
| Approximate battery life | 1-2 días |
| Mobile application | Samsung Gear |