Huawei Watch GT 2 Sport 42mm Black (Night Black) DAN-B19 UNSEALED
This product is no longer available.
Huawei Watch GT 2 Sport 42mm Black UNSEALED:
- Kirin A1 processor
- 1.2" AMOLED HD screen
- GPS, BT 5.1
- 7 days of autonomy
- 15 movement modes
- Weight: 21 g (without strap)
*The product is in perfect condition, like new, but the outer packaging may suffer some damage.
Huawei Watch GT 2 Sport 42mm Black (Night Black) DAN-B19 UNSEALED
Huawei Watch GT 2 SPORT 42mm
Brown Leather Strap
For all smartwatch lovers, the Huawei Watch GT2 arrives with outstanding functions over previous models. Without a doubt, you will love this Huawei Smartwatch both in design and in performance due to its elegance and usability.
Design
With a 1.2" AMOLED screen in 3D curved glass embedded in a combined metal and plastic body, a smartwatch that is resistant as well as light is achieved with a weight of 21 grams (weight without strap). This GT2 Sport model has a sportier appearance than its Classic brother, it is waterproof up to 5 ATM and compatible with Android 4.4 or higher and iOS 9.0 and higher systems.
functionality
The Huawei Watch GT2 42mm supports 15 main movement modes and adds rowing machine, ellipsography and motion detection functions with a built-in Huawei TruRelax sensor that detects stress intelligently. It is also possible to detect heart rate underwater and with Huawei TruSleep sensor technology, it provides you with detailed analysis to improve your sleep quality as well as professional advice for it.
Bluetooth and autonomy
The Kirin A1 chip enables the 42mm GT2 Sport to be dual compatible with bluetooth 5.1 BT/BLE standards. In addition, the aforementioned Kirin A1 chip has very low energy consumption, so its battery lasts up to 7 days.
Huawei Watch GT 2 SPORT 42mm
Brown Leather Strap
For all smartwatch lovers, the Huawei Watch GT2 arrives with outstanding functions over previous models. Without a doubt, you will love this Huawei Smartwatch both in design and in performance due to its elegance and usability.
Design
With a 1.2" AMOLED screen in 3D curved glass embedded in a combined metal and plastic body, a smartwatch that is resistant as well as light is achieved with a weight of 21 grams (weight without strap). This GT2 Sport model has a sportier appearance than its Classic brother, it is waterproof up to 5 ATM and compatible with Android 4.4 or higher and iOS 9.0 and higher systems.
functionality
The Huawei Watch GT2 42mm supports 15 main movement modes and adds rowing machine, ellipsography and motion detection functions with a built-in Huawei TruRelax sensor that detects stress intelligently. It is also possible to detect heart rate underwater and with Huawei TruSleep sensor technology, it provides you with detailed analysis to improve your sleep quality as well as professional advice for it.
Bluetooth and autonomy
The Kirin A1 chip enables the 42mm GT2 Sport to be dual compatible with bluetooth 5.1 BT/BLE standards. In addition, the aforementioned Kirin A1 chip has very low energy consumption, so its battery lasts up to 7 days.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | DAN-B19 |
| O.S. version | Huawei Wereable Platform |
| Product status | Unsealed |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 41,8 x 41,8 x 9,4 mm |
| Weight | 52 g |
| Case size | 42 mm |
| Dial Material | Metal + Plastic |
| Strap material | Fluoroelastomer |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,2" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 390 x 390 p |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Disabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| ANT+ | Disabled |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Battery capacity | 215 mAh |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Blood Oxygen Measurement | Disabled |
| Heart rate sensor | Disabled |
| Sleep quality monitoring | Disabled |
| Stress level sensor | Disabled |
| Electrocardiogram sensor | Disabled |
| Others | |
|---|---|