Realme Note 60 4G 6GB/128GB Blue (Voyage Blue) Dual SIM
Realme Note 60:
- 6.74" IPS LCD display
- 7.84mm ultra-thin body
- Unisoc Tiger T612 Processor
- Super-clear 32MP camera
- Large 5000 mAh battery
- IP64 water and dust resistance
Realme Note 60 4G 6GB/128GB Blue (Voyage Blue) Dual SIM
Realme Note 60
Total Protection
Unparalleled quality.
Never has an entry-level product been so durable: with a combination of 8 types of safety protection , made with various protective materials ranging from metal to foam or silicone, the Note 60 brings a new definition to the meaning of resistance .
With ArmorShell protection, your phone's internal ports and key components are well protected, so your phone can survive all the unexpected surprises life throws at it.
Long-lasting power.
The Unisoc T612 processor delivers real power, allowing you to enjoy a smoother gaming experience and much faster application launches.
Large 5000mAh battery . Long standby time gives you over 30 hours of voice calls on a single charge. And to prolong battery life, Note 60 is able to maintain 80% of battery capacity even after 1000 charging cycles.
Really smooth visual effects.
Discover the best viewing experience in the segment. To deliver smoother visuals and greater screen responsiveness, the Note 60 offers a 90Hz refresh rate and 180Hz touch sampling rate. For optimal display viewing, the screen is readable under sunlight with a peak brightness of up to 560 nits . And to offer enhanced eye protection, Eye Comfort Mode reduces blue light emission.
Higher level interaction.
Mini Capsule 2.0. With several improvements and new features, you can now interact directly with notifications, offering next-level control to keep everything running smoothly.
Amazing photos with surprising ease.
Super-sharp 32MP camera . Note 60 brings a 146% increase in pixels over the previous generation, resulting in sharper photos with greater detail. When combined with advanced photography algorithms, Note 60 lets you capture truer, more accurate colors, with results that are superior to any other device in its segment.
Night mode , with extra brightness in dark environments and the ability to preserve sharpness and even the smallest details, makes taking photos at night easier than ever. And thanks to advanced sensors and support for 4-in-1 pixel binning technology , four pixels can be combined into a single, larger pixel, allowing for sharper, more reliable nighttime photos.
Realme Note 60
Total Protection
Unparalleled quality.
Never has an entry-level product been so durable: with a combination of 8 types of safety protection , made with various protective materials ranging from metal to foam or silicone, the Note 60 brings a new definition to the meaning of resistance .
With ArmorShell protection, your phone's internal ports and key components are well protected, so your phone can survive all the unexpected surprises life throws at it.
Long-lasting power.
The Unisoc T612 processor delivers real power, allowing you to enjoy a smoother gaming experience and much faster application launches.
Large 5000mAh battery . Long standby time gives you over 30 hours of voice calls on a single charge. And to prolong battery life, Note 60 is able to maintain 80% of battery capacity even after 1000 charging cycles.
Really smooth visual effects.
Discover the best viewing experience in the segment. To deliver smoother visuals and greater screen responsiveness, the Note 60 offers a 90Hz refresh rate and 180Hz touch sampling rate. For optimal display viewing, the screen is readable under sunlight with a peak brightness of up to 560 nits . And to offer enhanced eye protection, Eye Comfort Mode reduces blue light emission.
Higher level interaction.
Mini Capsule 2.0. With several improvements and new features, you can now interact directly with notifications, offering next-level control to keep everything running smoothly.
Amazing photos with surprising ease.
Super-sharp 32MP camera . Note 60 brings a 146% increase in pixels over the previous generation, resulting in sharper photos with greater detail. When combined with advanced photography algorithms, Note 60 lets you capture truer, more accurate colors, with results that are superior to any other device in its segment.
Night mode , with extra brightness in dark environments and the ability to preserve sharpness and even the smallest details, makes taking photos at night easier than ever. And thanks to advanced sensors and support for 4-in-1 pixel binning technology , four pixels can be combined into a single, larger pixel, allowing for sharper, more reliable nighttime photos.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Note 60 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 14 |
| User interface | realme UI 5.0 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Azul |
| Dimensions | 167,3 x 76,7 x 7,8 mm |
| Weight | 187 g |
| Water and dust resistance | IP64 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,74" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 720 x 1600 p |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Brightness | 450 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Unisoc Tiger T612 (12 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 6GB |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 128 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 32 MP (f/1.8, gran angular, PDAF Lente auxiliar); Flash LED, panorámico; Vídeo: 1080p@30fps |
| Front camera | 5 MP (gran angular); Vídeo: Sí |
| Rear camera resolution | 32 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 5 megapixels |
| Number of rear cameras | Single |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | No |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |