Caterpillar CAT S62 Pro 6GB/128GB Black Dual SIM Refurbished - Acceptable
Caterpillar CAT S62 Pro 6GB/128GB Black Dual SIM Refurbished - Acceptable:
- 6GB of RAM and 128GB of storage
- Professional-grade thermal imaging with the FLIR Lepton 3.5 sensor
- IP68 and Mil-Spec 810H
- 5.7" FHD+ Screen
* The phone and box may contain minor imperfections or micro-scratches on both the back and the screen.
Caterpillar CAT S62 Pro 6GB/128GB Black Dual SIM Refurbished - Acceptable
CAT S62 Pro USED
Thermal imaging - IP60 and Mil-Spec 810H - 5.7" FHD+ display
Be careful, it burns!
The new CAT S62 Pro offers high-quality thermal images that help you locate leaks, moisture, or elevated temperatures. Thanks to its FLIR Lepton sensor, you can achieve 4x magnification and unparalleled image quality.
The most professional mobile phone for work
Tough jobs demand tough phones. That's why the CAT S62 Pro is perfect, boasting IP68 and Mil-Spec 810H ratings, protecting it from dust, drops from 1.8m, vibration, sand, and even pressure.
CAT S62 Pro USED
Thermal imaging - IP60 and Mil-Spec 810H - 5.7" FHD+ display
Be careful, it burns!
The new CAT S62 Pro offers high-quality thermal images that help you locate leaks, moisture, or elevated temperatures. Thanks to its FLIR Lepton sensor, you can achieve 4x magnification and unparalleled image quality.
The most professional mobile phone for work
Tough jobs demand tough phones. That's why the CAT S62 Pro is perfect, boasting IP68 and Mil-Spec 810H ratings, protecting it from dust, drops from 1.8m, vibration, sand, and even pressure.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | S62 Pro |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 10 |
| Product status | Refurbished |
| Refurbished Condition | Acceptable |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 158,5 x 76,7 x 11,9 mm |
| Weight | 248 g |
| Keyboard | No |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 5,7" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 1080 x 2160 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 660 (14 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 6GB |
| Expandable memory | micro SD 256 GB |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 128 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 12 MP (f/1.8, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF) + FLIR thermal camera; Thermal imaging, heat palettes, temp. spot meter, LED flash; Video: 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Front camera | 8 MP; Video: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 12 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 8 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band, Hotspot |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| Bluetooth | Yes |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | No |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |