Vivo Y72 5G 8GB/128GB Black (Graphite Black) Dual SIM V2041
Live Y72 5G:
- 6.58" IPS LCD screen
- Triple rear camera 64 MP
- Processor MediaTek MT6833 Dimensity 700 (7 nm)
-Android 11
- 5000mAh battery
Vivo Y72 5G 8GB/128GB Black (Graphite Black) Dual SIM V2041
vivo Y72 5G
compact and sophisticated
5G network
Enjoy better performance with a flagship 7nm 5G chip and up to 2.2GHz CPU speed . Get excellent coverage at all times with 5G dual-mode SA and NSA operating on the main frequencies and an antenna that wraps around the entire phone.
The big screen experience
Immerse yourself in a 6.58" FHD+ Incell display . Its 2408 x 1080 (FHD+) resolution supports high color saturation, delivering even sharper and more vivid image quality . Enjoy stunning views when watching movies or play games, and avoid eye strain in the face of blue light thanks to the Eye Protection mode.
Side fingerprint sensor
Unlock your phone instantly with a side power button that's also a very narrow and sturdy fingerprint scanner.
Triple camera for multiple scenes and superior clarity
The 64 MP multi-scenery camera system is comprised of three lenses with four primary shooting functions: ultra-HD, ultra-wide, Bokeh, and macro . Capture all kinds of scenes from any distance and rediscover the art of photography. The 64 MP main rear camera comes with a variety of processing features that help you capture images perfectly during the day and at night . Celebrate life's precious moments with never-before-seen clarity . With an 8MP ultra-wide (120°)/depth-of-field lens , the Y72 5G expands perspectives and commands panoramic views, from vast landscapes to large groups of people. Plus, the superior Bokeh algorithm creates more textured and dramatic photos when you need to add a little more sparkle. The Super Macro camera allows you to discover miniature wonders from 4cm away .
16MP selfies in Super Night mode Naturalness and clarity
In Portrait mode , the 16MP front camera with its Face Beauty algorithm creates stunning selfies.
Take night photos like a pro thanks to a Super Night selfie algorithm that captures more detail and reduces noise. When the dark doesn't quite suit your glamour, turn on the Selfie Soft Light Band and let your beauty shine on its own.
Super Night Mode also works with the rear camera . By directly removing noise from RAW data, it lets you take amazing photos of the vibrant nightscape every time. You have four sets of stylish night filters , designed by professional photographers exclusively for vivo.
Wherever you are, raise the bar on your portraits with advanced features like Posing Specialist, Augmented Reality Stickers, and Multi-Style Portrait.
Ultra Steady Video with EIS Capture a world in motion
The EIS technology of the rear camera adapts effortlessly to any environment. From everyday life to extreme sports, shoot clear, steady video every time, like a true pro.
The autofocus rear camera focuses on the eyes to track moving subjects and keep them constantly in focus. Change focal lengths to your liking, and Eye AF will capture every moment in stunning clarity.
Super linear speaker. improved sound effects
The 1612 Super Linear Loudspeaker produces pleasing highs, smooth mids, and rich bass. This way, you'll only hear superior sound quality at optimal volumes. Get ready for an immersive experience while watching your favorite movies and shows. With Speaker Boost 3.0 sound effects, everything you hear is identical to the real thing. A treat for your ears.
The full metal surround of the micro speakers produces a sound as majestic as the powerful waves of the ocean, which creates phenomenal low frequencies. You'll hear clearer voices than you ever imagined.
The bass dusted sound chamber increases the equivalent volume by 50% to produce fuller, more dramatic sound, up to 92dB. This is immersive audio redefined.
In addition, it offers greater clarity in the high frequencies , with a wide range of up to 16kHz. Those higher tones are now much brighter and more pleasing.
5000mAh battery + 18W fast charge
Rock out with a long-lasting 5000mAh (typical) battery and super-fast charging with 18W fast charging—anytime, anywhere.
Ultra game mode
Ultra Game mode has been revamped to offer you a more complete and sensory gaming experience . Take games and destroy with more style and fun. Enjoy 4D vibration in games , picture-in-picture , do not disturb mode and eSports mode .
vivo Y72 5G
compact and sophisticated
5G network
Enjoy better performance with a flagship 7nm 5G chip and up to 2.2GHz CPU speed . Get excellent coverage at all times with 5G dual-mode SA and NSA operating on the main frequencies and an antenna that wraps around the entire phone.
The big screen experience
Immerse yourself in a 6.58" FHD+ Incell display . Its 2408 x 1080 (FHD+) resolution supports high color saturation, delivering even sharper and more vivid image quality . Enjoy stunning views when watching movies or play games, and avoid eye strain in the face of blue light thanks to the Eye Protection mode.
Side fingerprint sensor
Unlock your phone instantly with a side power button that's also a very narrow and sturdy fingerprint scanner.
Triple camera for multiple scenes and superior clarity
The 64 MP multi-scenery camera system is comprised of three lenses with four primary shooting functions: ultra-HD, ultra-wide, Bokeh, and macro . Capture all kinds of scenes from any distance and rediscover the art of photography. The 64 MP main rear camera comes with a variety of processing features that help you capture images perfectly during the day and at night . Celebrate life's precious moments with never-before-seen clarity . With an 8MP ultra-wide (120°)/depth-of-field lens , the Y72 5G expands perspectives and commands panoramic views, from vast landscapes to large groups of people. Plus, the superior Bokeh algorithm creates more textured and dramatic photos when you need to add a little more sparkle. The Super Macro camera allows you to discover miniature wonders from 4cm away .
16MP selfies in Super Night mode Naturalness and clarity
In Portrait mode , the 16MP front camera with its Face Beauty algorithm creates stunning selfies.
Take night photos like a pro thanks to a Super Night selfie algorithm that captures more detail and reduces noise. When the dark doesn't quite suit your glamour, turn on the Selfie Soft Light Band and let your beauty shine on its own.
Super Night Mode also works with the rear camera . By directly removing noise from RAW data, it lets you take amazing photos of the vibrant nightscape every time. You have four sets of stylish night filters , designed by professional photographers exclusively for vivo.
Wherever you are, raise the bar on your portraits with advanced features like Posing Specialist, Augmented Reality Stickers, and Multi-Style Portrait.
Ultra Steady Video with EIS Capture a world in motion
The EIS technology of the rear camera adapts effortlessly to any environment. From everyday life to extreme sports, shoot clear, steady video every time, like a true pro.
The autofocus rear camera focuses on the eyes to track moving subjects and keep them constantly in focus. Change focal lengths to your liking, and Eye AF will capture every moment in stunning clarity.
Super linear speaker. improved sound effects
The 1612 Super Linear Loudspeaker produces pleasing highs, smooth mids, and rich bass. This way, you'll only hear superior sound quality at optimal volumes. Get ready for an immersive experience while watching your favorite movies and shows. With Speaker Boost 3.0 sound effects, everything you hear is identical to the real thing. A treat for your ears.
The full metal surround of the micro speakers produces a sound as majestic as the powerful waves of the ocean, which creates phenomenal low frequencies. You'll hear clearer voices than you ever imagined.
The bass dusted sound chamber increases the equivalent volume by 50% to produce fuller, more dramatic sound, up to 92dB. This is immersive audio redefined.
In addition, it offers greater clarity in the high frequencies , with a wide range of up to 16kHz. Those higher tones are now much brighter and more pleasing.
5000mAh battery + 18W fast charge
Rock out with a long-lasting 5000mAh (typical) battery and super-fast charging with 18W fast charging—anytime, anywhere.
Ultra game mode
Ultra Game mode has been revamped to offer you a more complete and sensory gaming experience . Take games and destroy with more style and fun. Enjoy 4D vibration in games , picture-in-picture , do not disturb mode and eSports mode .
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 11 |
| User interface | Funtouch 11.1 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 164 x 75,3 x 8,5 mm |
| Weight | 193 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,58" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 1080 x 2408 p |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | MediaTek MT6833 Dimensity 700 (7 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Expandable by SD card | Yes (in the second SIM slot) |
| Storage | 128 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 64 MP (f/1.8, 26mm, 1/1.7X", 0.8µm, PDAF) 8 MP (f/2.2, 120˚, 16mm, 1/4.0", 1.12µm) + 2 MP (f/2.4); LED flash, HDR, panorama; Video: 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Front camera | 16 MP (f/2.0); HDR; Video: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 64 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 16 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band, Hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | No |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB On-The-Go |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Brands | Vivo |
| Alert button | Disabled |